Війна... Щойно під вечір біля будинку зустрів свого сусіда. У нього — повістка. За два дні він їде на передову. Активно торік у лютому-березні захищав місто, за що має медаль «За оборону Чернігова». Працює в одному з ЖЕКів. «Та комусь же треба захищати Україну. Ну, а хто як не ми? — каже він. — Мені то вже за п'ятдесят, а от шкода молодих, які ще не нажилися, а воюють і гинуть за нас...».
Вірш-розповідь нам в редакцію надіслав з передової Валентин Буряченко, який торік разом з побратимами захищав від російських завойовників-поневолювачів і наш рідний Чернігів. І тепер він там, де потрібно й бути справжнім чоловікам — захисникам своєї країни.
КОЛИ ЦЕ НЕ ТВОЯ ВІЙНА — ЦЕ НЕ ТВОЯ КРАЇНА!
1
Бахмут… Горить і палає, шалений вогонь ні на мить не вщухає. Тримають позицію наші бійці, втомлені дуже, вони — молодці! Відбили з півсотні ворожих атак, чимало знищили орків-собак. Їм сил — до країни любов додає, знають — воюють вони за своє: землю, свободу, батьків і дітей, за всіх громадян, українських людей. Наступна атака, знов пруть вороги, мов хвиля…15, і ще 23. На кожного нашого їхніх аж сім. Строчать автомати по напрямках всім. Знають бійці, їм би ще хлопців п’ять, без втрат змогли б і цю зграю здолать. Скінчились гранати, останні набої, прикрив наш боєць побратимів собою. 2 Мати плакала — ридала, сина свого поховала. Він загинув у бою. За країну, за родину, за сусідки і свою. Їй сусідка «співчувала», в рану солі підсипала: « Ой, коли воно скінчиться, вже наповнена криниця, материнськими слізьми, очі — сповнені журби…» Іншим у селі казала, що мовляв не сумувала б, якби сина, що загинув, та від війська заховала. Ось її — усі живі, бо розбіглись хто куди. Зять галасвіта подався, жінку вивіз і …сховався. За кордоном в теплім краї, де живе немов у раї, без обстрілів, без тривоги. Там чекає перемоги. Син навчатись в виш подався, в сорок років мрію мав, Щоб уникнути призову, заплатив — студентом став. Інший син зробив, що хворий, як він тільки не «косив», Зрештой довідку потрібну десь «як треба» попросив. Внук на всю собі гуляє в барах міста уночі, хоча кафедру військову свого часу закінчив. Інший — бізнес підіймає: там узяв, а тут продав. Шкода кинуть волонтерку, ту, якої трошки вкрав. 3 Від совісті кожного, кожного дій — прямо залежить перебіг подій. Уявімо картину: коли б як сусідка — любити країну… Кращі полягли, герої. Суне знов чужа орда. Ось чужинці вже заходять й до сусідки, до двора. Та, ховалася в підвалі з двома внуками й синами. Думали мине їх краями, та стали вмить ворогам холуями. Питають чеченець й миршавий бурят:«Хохли, ви чє, нашей власті нє рад? В вашей деревнє єсть лібо кто, служил в вашей армії, тоєсть в АТО? Нє скажетє, будєм ми вас убівать».За дядьків вступилася рідная мать: Навпроти живе укронацистка, підла, підступна, по духу фашистка. Путіна проклинала,на церкву московську грошей не давала. Син воював її проти вас. Сина звуть Маляренко Панас. Ось так і з’являються колаборанти. Ба більше — ганебні раби окупантів. І скільки сусідів таких серед нас? Щоб вільно жили і загинув Панас.Полковник Валентин Буряченко