Пятница, 22 ноября 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
У Національному заповіднику «Гетьманська столиця» розповіли про досвід онлайн-лекцій

У Національному заповіднику «Гетьманська столиця» розповіли про досвід онлайн-лекцій


Ми живемо в час бурхливого розвитку науки, техніки та високих технологій і нові виклики суспільства диктують нам свої умови. Йдучи в ногу з часом Національний заповідник «Гетьманська столиця», ще під час карантину 2020—2021 рр., частину своєї роботи спрямував в онлайн простір: зустрічі, вебінари, конференції, продаж послуг та друкованої продукції. Варто наголосити, що ми були першою музейною установою Чернігівщини, яка свою діяльність почала успішно реалізовувати в режимі онлайн.

Одним із напрямків роботи заповідника є лекційна діяльність і сьогодні мова піде саме про онлайн-лекції, які проводяться для освітніх та культурних закладів, організацій різного підпорядкування на безоплатній основі з метою популяризації історії України-Гетьманщини на прикладі Батурина – гетьманської столиці.

Для реалізації плану проведення лекцій в онлайн форматі історики заповідника спочатку визначалися з темами лекцій та обговорювали їх актуальність. Потім підбирали відповідний історичний та ілюстративний матеріал і організовували презентації для працівників заповідника.

Розроблені лекції для онлайн слухачів, стосуються безпосередньо історії гетьманського Батурина, його становлення, розквіту та знищення. Частину лекційного матеріалу ми присвятили батуринським гетьманам, які утверджували державність Гетьманщини, а також, значна увага була приділена гідним нащадкам гетьманських родів, які прославляли та відстоювали права козацької нації в різних європейських країнах. Ілюстративний ряд, своєю чергою, слугує доповненням до кожної лекції й дає цілісне уявлення про історичні події XVII-XІХ століття.

Наступний етап — це пошук аудиторії. Пошук онлайн слухачів відбувається двома способами: методом створення події на офіційній сторінці заповідника у Facebook з відкритим доступом до неї та співпрацюючи з бібліотеками, навчальними закладами та різними установами, де індивідуально підбирається тема лекції та визначається дата і час її проведення.

Онлайн-лекція «Палацово-парковий ансамбль Кирила Розумовського» проведена для учнів 6-7 класів Сумської ЗОШ І-ІІІ ступенів №27. Лектор – історик заповідника Наталія Пільтяй, 2023 рік

За два роки лекційної діяльності в онлайн форматі співробітниками заповідника було прочитано 143 лекції, а слухачами стали 3110 осіб з різних куточків України та, навіть, з-за кордону. Найчастіше долучалися до прослуховування аудиторії з Чернігівської, Сумської, Дніпропетровської, Київської та Херсонської областей.

Нам важливо, щоб молоде покоління українців активно приєднувалося до вивчення історії свого народу, тому одне з головних завдань, яке ми ставимо перед собою — це співпраця з освітніми закладами. Колектив заповідника розуміє, що під час дії воєнного стану дуже складно організовувати екскурсійні поїздки для учнівської молоді, тому вважаємо, що саме онлайн-лекції є найкращим варіантом для забезпечення доступу молодому поколінню до інформації про Батурин – гетьманську столицю, про архітектурні пам’ятки міста та про славетних гетьманів України.

Онлайн-лекція «Пилип Орлик і перша українська Конституція» проведена для Сумської обласної наукової бібліотеки. Лектор – історик заповідника Наталія Дробязко, 2023 рік

Хочемо зазначити, що плідною була співпраця з бібліотеками з різних регіонів України. Найактивнішими поціновувачами історії стали Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія, Макарівська районна бібліотека для дітей (Київська область), Херсонська обласна універсальна бібліотека ім. Олеся Гончара (яка навіть після звільнення Херсону страждає від російських обстрілів, і це вкотре доводить, що завдання росіян – це знищення усього українського), Волинська державна обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олени Пчілки.

Всі лекції мають теплі відгуки від слухачів, більшість з них розміщені в соціальній мережі Facebook.

«Щиро дякуємо НІКЗ «Гетьманська столиця в Батурині» за завжди змістовні, чуттєві, об`єктивні лекції», — Лілія Віджічаніна, Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара.

«Щиро дякуємо за організацію онлайн-заходу, приємне спілкування з колегами з Чернігівщини, а головне – за збереження нашої історії, посилення ідей незалежності України і продукування національних цінностей», — Волинська державна обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олени Пчілки.

Наші лекції мали можливість прослухали й слухачі з-закордону: Ізраїлю (м. Єрусалим), Німеччини (Українська суботня школа «Намисто» м. Ляйпціг), Польщі (фундація «Незламна Україна»), Словацької республіки (Українська школа в Братиславі).

Онлайн-лекція «Іван Мазепа. Життя заради останньої мрії» проведена для студентів І курсу Ніжинського фахового медичного коледжу. Лектор – історик заповідника Алла Батюк, 2023 рік

Топтемами проведених лекцій стали гетьмани України, які стверджували та розбудовували не лише Батурин, а й Україну-Гетьманщину та зміцнювали її державність: «Кирило Розумовський та його роль у розбудові Гетьманщини», «Іван Мазепа. Життя заради останньої мрії» та «Гетьман Іван Самойлович – будівничий України», а також «Батуринська трагедія 1708 року», яка є прикладом стійкості та відданості своєму народу захисників Батуринської фортеці з одного боку, а з іншого, усвідомленням важливості відстоювання національних інтересів, не лише владою, а й усіма українцями.

Звісно, що онлайн-лекції не можуть замінити незабутні емоції, які приносять екскурсійні подорожі. Лекції дають лиш фрагментарне знайомство з історією Батурина та його архітектурними пам’ятками, але за умов продиктованих нам війною – це гарне рішення для знайомства з гетьманським Батурином та популяризації вивчення української історії.

Наталя Піскун,

організаторка екскурсій Національного заповідника «Гетьманська столиця»

На головному фото: Онлайн-лекція «Андрій Розумовський. Батуринські сторінки життя», проведена для Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія. Лектор – історик заповідника Альона Грабовець, 2023 рік


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/