Постійна Представниця Президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева взяла участь на третьому засіданні Платформи з координації міжнародних зусиль для звільнення незаконно утримуваних рф з політичних мотивів громадян України, організованому МЗС України.
Постійна Представниця презентувала колегам ті виклики, з якими працює Представництво, та можливі вирішення окреслених проблем — адже після 24 лютого питання допомоги людям, яких рф незаконно позбавила свободи, стало більш масштабним.
Таміла Ташева зауважила, що у рамках Закону «Про соціальний і правовий захист осіб, позбавлених свободи внаслідок збройної агресії, та їхніх сімей» потребує врегулювання питання можливості подачі заяви та документів, необхідних для встановлення факту, що особа незаконно позбавлена особистої свободи та надання їй допомоги без фізичного доступу до таких осіб.
Представництву відомо про 155 наших громадян, ув’язнених незаконно з політичних мотивів, із них 109 — кримські татари. До цього переліку ми не вносимо більшість людей, які примусово переміщені з окремих районів Херсонщини та Запоріжжя до окупованого Криму — окупаційною владою ці громадяни ні в чому не обвинувачуються, а просто утримуються в якості заручників. Це нова категорія незаконно ув’язнених, до яких часто неможливий доступ адвокатів, адже окупаційні адміністрації не визнають факту утримання цих осіб. А поки вони утримуються інкомунікадо — зазнають катувань і жорстокого поводження. Постійна Представниця звернула увагу на певну градацію подібних кейсів:-
люди утримуються “у підвалах” чи пенітенціарних закладах без дотримання передбачених окупаційним законодавством “процедур” — це у багатьох випадках затримані на етапі проходження фільтраційних процедур на адмінмежі між окупованим півостровом і материковою частиною України;
-
люди утримуються в закладах обмеження волі “до завершення спецоперації”, з відповідним інформуванням родичів, але без дотримання будь-яких, навіть окупаційних процедур — по суті, утримуються як заручники.
-
люди утримуються в місцях несвободи окупованого півострова — проти них відкрити порушуються кримінальні справи.
Таміла Ташева розповіла про роботу Представництва щодо цих справ, зокрема про зустрічі з партнерами та правозахисними організаціями, а також залучення міжнародної підтримки та інформаційної кампанії щодо історій політв’язнів: “За наслідками нашої зустрічі та спілкування, у твіттері одного з чільних представників МЗС Німеччини з’являються твіти, присвячені політичним в’язням — Ірині Данілович та Аппазу Куртамету”.
Також Постійна Представниця порушила питання підтримки громадян України, які перебувають у центрах утримання мігрантів на території окупованого Криму.
“Формально такі громадяни не затримані чи заарештовані, але, по суті, утримуються в неволі та не можуть виїхати на підконтрольну територію. Наприклад, це стосується осіб, які відбували покарання у кримських пенітенціарних закладах і термін покарання яких вичерпався. Окупаційні адміністрації поміщають цих людей у так звані центри утримання мігрантів, адже, за версією окупантів, “вони не мають права перебувати в Криму”. Тому варто думати над процедурою повернення таких наших громадян із тимчасово окупованих територій”, — наголосила Таміла Ташева.