Вторник, 26 ноября 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Екологічні проблеми обговорили на Чернігівщині. Відео

Екологічні проблеми обговорили на Чернігівщині. Відео


Наприкінці жовтня в Чернігівській обласній державній адміністрації обговорили актуальні питання в екологічній сфері. Це вже друге за останній період засідання оперативного штабу з координації роботи щодо протидії екологічним загрозам та порушенням вимог природоохоронного законодавства на території області, на якому розглянуті не формальні питання, а такі, що зобов`язують посадових осіб шукати способи вирішення проблем, що негативно впливають на довкілля.

Окрім часткових питань, які порушили громадські активісти, досить активно обговорили основні аспекти: це — про діяльність підприємств-забруднювачів водних об’єктів області й дотримання ними вимог законодавства та про результати здійснення державного нагляду з охорони земель.

На всіх перевірених об’єктах виявлені порушення

На сьогодні в категорію можливо-проблемних з точки зору екології об’єктів потрапило 12 підприємств, які необхідно ретельно проінспектувати. Державна екологічна інспекція перевірила вже чотири з них. І на всіх чотирьох виявили істотні порушення.

Про це проінформував присутніх на засіданні штабу начальник Державної екологічної інспекції в області Сергій Жук. Як зазначив головний еколог Чернігівщини, керівники територіальних громад систематично невиконують приписні вимоги екологічної служби, а отже виявлені факти порушень так і залишаються  невирішеними на місцевому рівні.

Сергій Жук

На що заступник голови облдержадміністрації — керівник оперативного «екологічного» штабу  Дмитро Іванов зауважив, що керівники територіальних громад можуть бути безпосередньо й непричетними до виявлених екологічною інспекцією порушень, адже громади створені нещодавно, а підприємства функціонують роками. Тож і претензії, на думку заступника очільника обласної державної адміністрації, необхідно адресувати саме тим керівникам, у віданні яких і знаходяться такі підприємства.

Дмитро Іванов

— Будемо вводити в практику організовувати виїзди на місця безпосередньо в громади з залученням спеціалістів, — зазначив Дмитро Іванов. —Щоб побачити, відчути й зрозуміти глибше проблеми на місцях...

Охорона земель: складна статистика

Коли заступник начальника Головного управління, він же і керівник управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області В’ячеслав Євтушенко доповідав присутнім про цифрові дані стосовно результатів здійснення державного нагляду з охорони земель, то здавалося, що фахівець вперше бачить цифри, які сам же і озвучив. На відміну від керівника екологічної інспекції, в його доповіді бракувало певної чіткості, натомість була помітна зайва якщо не плутанина, то періодична заминка, а відтак склалося враження, що представник Держгеокадастру абсолютно не вникав у озвучені статистичні цифри. Щоправда, на запитання Дмитра Іванова щодо деякого уточнення, представник Держгеокадастру вчасно зорієнтувався і досить таки впору відреагував — назвав потрібну статистичну цифру.

Дивні метаморфози перевірок

Розглядаючи інші питання в контексті «різне», громадські активісти ледве стримували свої емоції, на що частенько головуючому на засіданні екологічного штабу Дмитру Іванову доводилося вчасно задіювати свої важелі впливу й «гасити» емоційний запал.

І найбільше закидів тут було на адресу головного еколога області Сергія Жука. Але якщо бути справедливим, такі закиди не завжди мали під собою об’єктивні звинувачення. Адже всі питання, що порушуються в екологічній сфері, не завжди можуть ось так просто вирішитися. Для цього є певні процедури, правові норми, і нарешті — функціональні повноваження та юридичні обмеження, які самі ж екологи мусять не порушувати, виявляючи ті чи інші факти. До того ж, найчастіше нам усім і активістам теж, хочеться, аби проблемні питання вирішувалися відразу оперативно. Але так не буває — для вирішення окремих запитів потрібен час.

Звичайно, більшість питань, які адресували керівнику Державної екологічної служби області, мали серйозну претензійну аргументацію. А подекуди з них і здивованість та людську незрозумілість.

Громадська активістка з Количівки Іванівської територіальної громади Тетяна Шевченко повідала усім про те, що днями для перевірки інформації та встановлення істини на територію, де недавно агропідприємство «РемАГРО» почало знищувати бульдозерами все живе для майбутньої оранки під засадження кукурудзи та соняшнику, прибув державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Анатолій Сподаренко.  Але привіз з Чернігова його на місце (здивуєтеся!) представник фермерського господарства «РемАГРО» Олександр Данілов на своєму автомобілі, на дії якого скаржилися в екологічну службу жителі села Количівка.

А тому логічним було запитання до Сергія Жука про те, чи є автомобілі в інспекції для виїзду на місця фахівців-екологів? Головний еколог області відповів, що є. Тоді виникає подвійна здивованість, бо як можна сподіватися на об’єктивну екологічну оцінку даної ситуації? Звичайно, що результати в даному разі будуть такі, як того захоче представник фермерського господарства.

Учасники зібрання розглянули ще одне з ключових питань, яке, якщо не вирішити вчасно, може призвести до екологічного лиха в регіоні.

На території села Неданчичі Любецької територіальної громади Товариство з обмеженою відповідальністю «ВКФ «ПОЛІТАРА» займається утилізацією шкідливих відходів виробництва, серед яких — ртутні лампи, медикаменти, лакофарбові речовини тощо.

— За свідченнями місцевих жителів, на підприємстві щодня спалюють по дві фури таких відходів, — зазначив Дмитро Іванов. — І все це на околиці населеного пункту. Сама ж утилізація, якщо її так можна назвати, проходить через спалювання переважно вночі. Якщо дійсно в навколишнє середовище звідти потрапляють шкідливі речовини, то це не бізнес…

Щоправда, заступника голови облдержадміністрації здивувало те, що на засідання оперативного штабу прибула представниця голови Любецької територіальної громади, яка ні сном, ні духом не чула про таку проблему. «Я про таке вперше чую, — відповіла на запитання Дмитра Іванова жіночка.

— То як це так виходить — вас делегували на засідання оперативного штабу, аби ви як місцева мешканка і відповідальна посадова особа розповіли нам конкретно про ситуацію, що склалася, а виходить, що ви нічого не знаєте? — справедливо зауважив головуючий на засіданні оперштабу. — У вас роками труять людей, знищують екологію, а ви так спокійно говорите, ніби нічого не відбувається? Мені ж ваші люди сигналізують про шкідливе виробництво.

Тож Дмитро Іванов доручив представниці Любецької громади вникнути у проблему й на наступному засіданні доповісти про стан справ навколо діяльності підприємства у Неданчичах.

Ще одна проблема, яка ніяк не вирішується, хвилює мешканців чернігівського мікрорайону Бобровиця.

На території колишнього радіоприладного заводу (нині — «ЧеЗаРа») діє ТОВ «Ливарний завод «Символ», яке зареєстроване у Вінниці. За відсутність відповідного дозволу на здійснення шкідливих викидів ще раніше екологічна інспекція виносила штрафні санкції заводу (штраф — 136 гривень!). Однак, як розповів присутнім головний державний еколог області Сергій Жук, коли справа доходить до суду, то керівництво цього об’єкта умудряється діяти так, що не завод платить державі кошти за порушення, а навпаки, екологи ще й винні заводу…Така ситуація повинна б зацікавити й інші структури, які зобов’язані контролювати виробничий процес в частині, що відноситься до екології, і насамперед це стосується й правоохоронних відомств.

Проте…

На скарги мешканців 160-ти квартирної багатоповерхівки, де мешкає майже 500 людей, з яких близько 100 — діти, приїжджають  не лише екологи.

— Але коли приїжджають представники з контролюючих інстанцій, то «чомусь» станки на заводі перестають працювати, — жаліється й водночас дивується голова ОСББ «Бостон» будинку №1 по 3-му провулку вул. Кривоноса Тетяна Пінчук, яка прибула на засідання оперативного штабу.

І це, схоже, не вимисел. Бо те, що почули від представниці місцевої Держпродспоживслужби, якраз це і підтверджує.

— Ми перевіряли інформацію, яка надійшла до нашої служби, — зауважила фахівчиня цієї інституції. —  На момент перевірки об’єкт не працював. Факт щодо шкідливих викидів не підтвердився. Усі показники в нормі.

Як на мене, оприлюднювати «результати» такої перевірки — це ніщо інше як цинічне знущання над людьми. Це той самий випадок, коли кажуть: коментарі зайві. Бо дійсно: що тут коментувати, коли наче в насмішку, фахівчиня місцевого підрозділу Держпродспоживслужби так і дізнається: «Провели перевірку, коли об’єкт не працював».

А тим часом градус напруженості в екологічному вимірі у мікрорайоні Бобровиця не спадає.

— Шум підприємства та запах його викидів відчувають не тільки мешканці нашого будинку, який знаходиться за кількадесят метрів від його паркану, а й весь приватний сектор району Бобровиця, — розповіла Тетяна Пінчук. — Якість нашого здоров’я, а відтак і життя погіршилося. Ми навіть влітку змушені закривати вікна й балкони. Все більше людей скаржаться на головний біль, нудоту…

Багато ще яких питань стосовно екології розглянули на засіданні обласного оперативного штабу.

— Ми зібралися тут, щоб вирішити питання, які тягнуться роками та десятиріччями, — підкреслив заступник голови Чернігівської обласної державної адміністрації – керівник оперативного штабу з координації роботи щодо протидії екологічним загрозам та порушенням вимог природоохоронного законодавства Дмитро Іванов.

Гарні слова промовив представник влади. От тільки чи не залишиться сказане просто гаслом? Чи вдасться дійсно вирішити бодай частину тих проблем, що накопичилися в екологічній сфері Чернігівщини, чи благі наміри вкотре так і залишаться обіцянками?

Цікавіше — у відеосюжеті:

Сергій Кордик


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/