Понедельник, 2 декабря 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
«Наталка Полтавка»: прем’єра опери на чернігівській сцені

«Наталка Полтавка»: прем’єра опери на чернігівській сцені


Прем’єра вистави – це завжди свято для всього колективу театру, але прем’єра, що відбулася в Чернігівському академічному муздрамтеатрі ім. Т.Г.Шевченка 15 червня цього року, була особливим святом.

Адже не кожного театрального сезону в нашому музично-драматичному театрі відбувається постановка оперної вистави.

Тож маємо чудову нагоду привітати чернігівських шанувальників сценічного мистецтва з новою прем’єрою, що відбулася на завершення 93-го театрального сезону – комічною оперою «Наталка Полтавка» за п’єсою основоположника вітчизняної драматургії Івана Котляревського та музикою видатного українського композитора Миколи Лисенка.

Постановку на чернігівській сцені цієї перлини національного театрального мистецтва здійснила режисер театру, заслужений діяч мистецтв України Віра Тимченко.

Виставі «Наталка Полтавка» належить особливе місце в історії нашого театру, який веде своє літочислення від жовтня 1926 року, коли виставою «Наталка Полтавка» І.Котляревського розпочав своє сценічне життя у якості Робітничо-селянського пересувного драматичного театру ім. Т.Г.Шевченка.

У 1970 році чернігівські актори показували свою постановку «Наталки Полтавки» на сцені Київського театру ім. Івана Франка та під час численних гастрольних поїздок.

І ось у 2019 році, коли виповнюється 200 років написання Іваном Котляревським своєї незрівнянної «Наталки Полтавки», на чернігівській сцені відбулася нова прем’єра комічної опери «Наталка Полтавка», підготовлена творчим складом театру.

В сучасній інтерпретації, в якій акценти від туги і злиднів зміщені до світлого життєлюбного побуту, притаманного українцям, опера стала більш динамічною, яскравою та виразною. Завдяки наповненню вистави особливостями традиційної обрядовості, гумором та українською душевністю, вона набула нового позитивного звучання.

З перших хвилин сценічного дійства глядацьку залу заполонили хвилі чудових мелодій у майстерному виконанні театрального оркестру під орудою головного диригента Олексія Рощака. У його супроводі виконувалися арії головних героїв вистави, злагоджено звучали вокальні дуети і тріо акторів, завзято і життєрадісно танцювали хлопці й дівчата у барвистих українських костюмах.

Яскраві народні характери, низку хореографічних композицій і пісень – все це поєднала на сцені історія кохання сільської дівчини Наталки (арт. Ольга Коновал) і наймита Петра (арт. Владислав Лещенко).

Незважаючи на умовляння матері (арт. Олена Бондаренко), наполегливі залицяння пана Возного (арт. Альберт Лукашов) й участь у сватанні виборного Макогоненка (арт. Валентин Корінь), горда і чиста серцем дівчина сміливо стає на захист свого щастя.

«Отака вона – наша Наталка Полтавка!» – захоплено вигукує наприкінці вистави сільський парубок Микола (арт. Микола Лемешко), вражений її рішучістю і відданістю своєму коханню.

Зберігаючи авторську концепцію «Наталки Полтавки», оригінальні тексти Івана Котляревського, безсмертну музику Миколи Лисенка, постановочна група створила яскраву, динамічну виставу, сповнену національного мелосу, гумору та колориту. І хоча дія твору відбувається в українському селі на початку ХІХ століття, завдяки таким музичним і постановочним рішенням опера, втілена на чернігівській сцені, набула нового сучасного характеру.

На окрему увагу заслуговує сценографічне оформлення вистави, створене заслуженим працівником культури України Олександром Симоненком. Креативне поєднання стаціонарного панно, виконаного в стилі народного малюнку, з численними підвісними гобеленами у вигляді вишиваних рушників, що постійно переміщаються, утворюючи то сільську вулицю, то Наталчину оселю, доладно поєднує в собі повагу до класики з незвичайністю.

Різноманітні, талановито поставлені балетмейстером Ольгою Шпаковською хореографічні композиції, починаючи з прологу і закінчуючи фінальною сценою, гармонійно наповнюють сюжетну лінію пластичною виразністю. Яскравими акцентами, що посилюють передачу глядачеві задуму постановника, завдячує вистава творчому підходу хормейстера Світлани Філін та концертмейстера Наталії Волкової.

Відповідний настрій глядачів створюють творчі рішення художника по костюмах Ганни Тищенко, високопрофесійна робота майстра з освітлення В’ячеслава Василенка, звукорежисера Анатолія Дубровіна.

У масових сценах та хоровому супроводі вистави задіяний майже весь творчий склад театру, що захопило глядачів енергетикою масштабного сценічного дійства, яке динамічно розгорталося упродовж двох дій спектаклю.

Всесильна магія прекрасної оперної музики, натхненна й емоційна гра акторів підкорили театралів, що прийшли на прем’єрний показ, викликали бурхливі овації глядачів, які чисельними букетами квітів дякували виконавцям і постановникам за чудовий мистецький вечір.

Вітаючи творчий склад з успішною прем’єрою, побажаємо комічній опері «Наталка Полтавка» І.Котляревського тривалого сценічного життя, а шанувальникам Чернігівського театру – нових цікавих зустрічей у наступному театральному сезоні.

Раїса Міненко, керівник літературно-драматургічної частини театру


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/