На сцені Чернігівського обласного філармонійного центру фестивалів та концертних програм вперше 13 квітня 2019 року демонструвався одноактовий балет «Лифар-сюїта» у виконанні вихованців Київської муніципальної академії танцю імені Сержа Лифаря.
Балетмейстер-постановник, лауреат міжнародного конкурсу балету імені Сержа Лифаря, заслужений артист України Дмитро Клявін на знак пошани до видатного Майстра хореографії обрав ту ж музичну першооснову, до якої у 1943 році звертався Серж Лифар у своєму балетному шедеврі «Сюїта в білому».
Історія створення «Сюїти в білому» почалася ще до народження Сержа Лифаря. В 1882 році в Паризькій опері відбулася прем'єра балету «Намуна» на музику французького композитора Едуара Лало. Поставив його Люсьєн Петіпа — успішний і відомий свого часу танцівник і балетмейстер. Казковий сюжет не відрізнявся оригінальністю — в східному антуражі за любов красуні-невільниці Намуни змагаються двоє закоханих чоловіків, аристократ і морський розбійник... Успіху спектакль не мав, в репертуарі не затримався.
Через шістдесят років після прем’єри «Намуна» до музики Едуара Лало вирішив повернутись колишній киянин Серж Лифар. Перебуваючи в еміграції, він створює абстрактний балет «Сюїта в білому», який стає символом неокласичного стилю в балеті.
В 1943 році танець вперше було показано на сцені Паризької національної опери. Вважається, що Маестро здійснив постановку для своїх вихованок — зірок французького балету Івет Шовіре, Лисет Дарсонваль, Соланж Шварц та інших.
Киянам «Сюїту в білому» в сезоні 2003—2004 рр. подарувала дружина й спадкоємиця Сержа Лифаря Лілліан Алефельд, за сприяння якої балет поставили в Національній опері України учні Майстра — Крістіан Влассі та Жільбер Майєр.
Натхненний лифарською «Сюїтою в білому», балетмейстер-постановник Дмитро Клявін для свого балету «Лифар-сюїта» обирає ту ж музичну першооснову, що колись і наш великий земляк. А саме: ліричну й чуттєву і, разом з тим, драматичну й потужну музику Едуара Лало. 30 червня 2018 року на сцені Національної опери України відбулася прем’єра нового балету, а менш ніж за рік «Лифар-сюїту» змогли побачити і чернігівські поціновувачі вишуканої хореографії.
Як розповіли організатори виступу, сценічне дійство ґрунтується на кращих традиціях «білого» жіночого танцю на пуантах. Серж Лифар відомий у багатьох своїх іпостасях – танцівника, хореографа, історика та теоретика хореографії, колекціонера. Але творців нинішньої вистави він зацікавив, в першу чергу, як видатний педагог. Сам Майстер не присутній на сцені – там живе його балетна трупа. Вона показана в найбільш драматичний момент свого існування, коли в ній народжується нова етуаль. Адже саме вихованню зірок сцени, присвятив своє життя у мистецтві Серж Лифар…
«Лифар-сюїта» була надзвичайно тепло сприйнята чернігівською публікою. Бурхливі овації без угаву звучали на честь танцюристів і автора балету — балетмейстера-постановника, заслуженого артиста України Дмитра Клявіна. Свою шану глядачі висловили і директору Київської муніципальної академії танцю імені Сержа Лифаря, заслуженому діячу мистецтв України Андріюй Лягущенку, чиї студенти на сцені подарували незабутні враження.
Подяку столичним артистам від імені Чернігівського обласного філпрмонійного центру висловив заслужений діяч мистецтв України, доктор філософії, мистецтвознавець Олег Васюта.