Суббота, 30 ноября 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Європейський вектор. Наскільки Захід підтримує Україну?

Європейський вектор. Наскільки Захід підтримує Україну?


З інтервалом у кілька днів були озвучені дві важливі промови, які стосуються ролі і місця України у Європі, того, наскільки Європа, Захід загалом підтримують Україну в її європейському курсі, а нині — ще і в захисті державності: мова про загарбання Росією Криму та війну на Донбасі.

У Києві, на засіданні Верховної Ради України, з промовою виступив Президент Європейської Ради Дональд Туск. Глава вищого політичного органу Європейського Союзу говорив, звичайно, від об’єднаної Європи, але й загалом від Заходу, адже більшість країн ЄС входять і до НАТО.

Виступ Туска відбувся, коли наш парламент щойно проголосував за зміну в Конституції України, якою проголошувався курс держави на вступ до ЄС і НАТО. Всім зрозуміло, що це викликане надзвичайною ситуацією — агресією Росії.

Про Дональда Туска, давно відомого своєю підтримкою України. Він народився у 1957 році у Гданську, в робітничій сім`ї. Зі студентських років відзначався у політичній, громадській роботі. Брав активну участь у боротьбі за демократію , в роки воєнного стану в Польщі — у підпільній роботі. Зі становленням у 1989 році нової демократичної Польщі — один з відомих політиків. Став співзасновником і главою партії «Громадянська платформа», одної з провідних партій Польщі, яка значний період була при владі.

Туск майже 7 років був прем’єр-міністром Польщі, з листопада 2007 по вересень 2014 року, і це абсолютний рекорд у новітній історії країни, де за цей час змінилося майже 20 прем`єрів. Одразу після прем’єрства Туск був обраний Президентом Європейської Ради ЄС, у 2017 році переобраний на цю посаду.

Дональд Туск — давній друг України, залишаючись відомим політиком Польщі. Не випадково саме в роки його прем’єрства і президентства Польщу ми впевнено називаємо першим адвокатом України в Європі.

Останні кілька років у Польщі при владі інша партія, яка, втім, як і «Громадянська платформа» Туска, виросла з колишньої «Солідарності», — «Право і Справедливість». Партія «Громадянська платформа» нині в опозиції, але готується до парламентських і президентських виборів у Польщі наступного року і щойно згуртувала довкола себе коаліцію політичних партій.

Щодо «ПіС», то її надто радикальна, консервативна політика призвела до охолодження стосунків між Польщею і Україною. Але, попри все, саме Польща і далі наш стратегічний партнер на шляху до ЄС і НАТО. А Дональд Туск — один з головних провідників цієї справи у Європі.

Поляк Туск виступив у нашому парламенті українською мовою, яку ніяк не освоять деякі українські політики.

Символічно, що він виступав 19 лютого, в дні 5-ї річниці перемоги Майдану, Революції гідності, і водночас — роковин загибелі Небесної Сотні. Тому промовець і почав з цього, віддавши шану героям і підкресливши, що Майдан був символом нашого європейського вибору.

Звичайно, коли Дональд Туск говорив про підтримку Європою, Заходом України, це може видатися більше бажаним, ніж дійсним, бо нам би хотілося якнайбільшої такої підтримки. Але якраз Туск і прагне на своїй дуже високій посаді саме до цього.

…За кілька днів до цього, 15—17 лютого, в Німеччині проходила чергова, вже 55-та Мюнхенська конференція з безпеки.

Лідери країн, відомі політики Європи і світу обговорювали чергові серйозні виклики миру і безпеці на планеті. Тема України була досить помітна на цій конференції. З політиків України звертає увагу виступ на конференції кандидата у Президенти, лідера партії «Громадянська позиція» Анатолія Гриценка. Він не лише ровесник Дональда Туска, теж 1957 року народження, не лише їхні партії мають співзвучну назву й ідеологію. Обидва політики закликають все зробити для захисту України, миру в Європі і світі.

При тому, що ці дві промови дещо різняться: Туск запевняє нас у підтримці Європи, Заходу, Гриценко більш стримано оцінює цю підтримку. Втім, обидва політики одностайні в засудження агресивності Росії, вболіванні за мир і безпеку. А дещо різні погляди дають більш панорамну, об`ємну картину.

Петро Антоненко,

редактор газети «Світ-інфо», м.Чернігів


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/