Среда, 27 ноября 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Чому не створюються об’єднані громади на Півночі Чернігівщини?

Чому не створюються об’єднані громади на Півночі Чернігівщини?


5 липня у населеному пункті Грем'яч, що на північному кордоні України та Росії, відбулася інформаційна зустріч «Реформа децентралізації: виклики та можливості для громади», яку ініціював Чернігівський Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону.

У зустрічі взяли участь голови Гремяцької сільської ради та рад, які межують з нею і в перспективі могли б стати однією громадою, а також В’ячеслав Кауфман, голова Новгород-Сіверської районної ради, та Наталія Разумейко, керівник апарату Новгород-Сіверської РДА.

Грем'яч – це населений пункт у Новгород-Сіверському районі, який знаходиться на кордоні Чернігівської області і фактично є крайньою північною точкою нашої держави. Особливістю і цього села і інших в районі є мала кількість населення, великі відстані між населеними пунктами та умовні дороги, які існують лише на карті. Як наприклад, між деякими селами на карті позначена дорога і за оцінками водіїв її можна проїхати за півгодини, а в реаліях цього шляху не має і час на дорогу займає більше двох годин.

Ще однією «родзинкою» Новгород-Сіверського району є те, що на його території не створено жодної територіальної громади. І хоча місцеві кажуть, що рухи в цьому напрямку були, і навіть громадські обговорення проводилися, але нічого не змінилося.

Ірина Кудрик, директор Чернігівського ЦРМС, розповіла про можливості та перспективи, які дає сільським територіям реформа децентралізації. Але для потенційних громад Новгород-Сіверського району існують складнощі, пов'язані з великими відстанями та спроможністю. Якщо буде створено тільки одну громаду в межах району, то порушуються вимоги доступності – відстані між крайніми населеними пунктами більше 70 км, а від Новгород-Сіверського до Грем’яча більше 45 км. Приймаючи такі рішення, громади мають усвідомлювати ці ризики. Саме тому передбачалось створення Гремяцькоі ОТГ.

«Сьогодні ми хочемо обговорити питання створення Грем'яцької громади. На скільки ви готові приймати рішення про об'єднання. Адже часу залишилося не так і багато. Приймати рішення та діяти необхідно вже зараз, якщо Ви хочете об'єднатися цього року. Тоді з 1 січня 2019 року громада зможе перейти на прямі міжбюджетні відносини і скористатися перевагами, які дає децентралізація», — зазначила вона.

На думку Олександра Мельника, радника з місцевих фінансів Чернігівського ЦРМС, найбільшою проблемою з якою може стикнутися Гремяцька громада буде питання кадрів, а не грошей. Держава надасть фінансову підтримку новоствореному об'єднанню, прогнозний бюджет може бути вдвічі більшим ніж ті доходи, які мають сільради сьогодні.

Гремяцька сільська рада вже неодноразово ініціювала об'єднання, але поки що від сусідів позитивних рішень не отримували. Олексій Карцан, Грем'яцький сільський голова, зазначив, що готовий повторити спробу і запропонувати сусідам створити громаду. Чи приймуть вони пропозицію, невідомо, оскільки їх очільники не впевнені, що жителі сіл підтримують цю ідею. «Треба порадитися із людьми», — сказали практично всі.

Представники Новгород-Сіверської районної влади висловили припущення, що формування громад в районі завершиться відповідно до перспективного плану і до 2020 року.

Обговорення тривало більше трьох годин. Експерти Чернігівського ЦРМС намагалися розвіяти міфи та сумніви по реформу місцевого самоврядування та довести, що вона вносить позитивні зміни у життя сільських мешканців.

Нагадаємо, що у червні відбулася інформаційна зустріч у Новгород-Сіверську, під час якої мова йшла про перспективи створення Новгород-Сіверської ОТГ, шляхом приєднання сусідніх сільських територій.

Оксана Стельмах


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/