Четверг, 28 ноября 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Про креативні ідеї в озелененні Чернігова розповіли у КП «Зеленбуд»

Про креативні ідеї в озелененні Чернігова розповіли у КП «Зеленбуд»


За останній час Чернігів стає містом неповторної краси! Відчувається, що воно є водночас і європейським містом, принаймні, йде до того, і зберігає отой національний сіверський колорит, який притаманний місту над Десною.

Озеленення Чернігова йде повним ходом, — в різних куточках міста з’являються молоді дерева, гарні кущі, квіти.

Вже висаджено кілька тисяч цибулин різних квітів, серед яких тюльпани, гіацинти, нарциси та мускарі.

Понад 90 декоративних яблунь висаджено по вулиці П’ятницькій, які вже розцвіли та нагадують наш український бузок.

Про всі роботи з озеленення, які проводяться у місті на даний час, розповів начальник комунального підприємства «Зеленбуд» Роман Старіков.

Декоративні дерева в ящиках з’явилися на вулицях і алеях Чернігова на початку травня. Це здебільшого рідкісні як для нашого регіону рослини. Наприклад, катальпа́ бігнонієподі́бна, індіанське бобове дерево (Catalpa bignonioides Walt.) — деревовидна рослина роду катальп (Catalpa) з родини бігнонієвих (Bignoniaceae). Батьківщиною катальпи (звичайної) є південно-східні штати США. Зазвичай таке деревце виростає до 7-10 метрів з діаметром крони – до 6-7 метрів. У нас воно буде трохи меншим, це декоративна форма «Нана» висотою до 2,5 м і кроною до 5м. Подібні елементи озеленення можна зустріти в багатьох містах Європи, Америки, Азії. У нас в Чернігові вони з’явилися вперше. Тож представники комунального підприємства «Зеленбуд» запросили журналістів у прес-тур, аби презентувати нові ідеї, проекти та здобутки.

— Під час благоустрою й озеленення Чернігова виникають деякі проблемні моменти, зокрема, нам можуть заважати різні комунікації, прокладені під шаром грунту, труби, кабелі, — розповідає начальник комунального підприємства «Зеленбуд» Роман Старіков. – Вони мають певну захисну межу, тому їхні власники проти, аби ми висаджували дерева у відкритий грунт. Крім того, нам хочеться використовувати для озеленення й ті площі, що вкриті асфальтом чи бруківкою. Тому вирішили піти на такий експеримент і використати «мобільний варіант» – поставити в місті декоративні дерева в ящиках.

За словами Романа Старікова, вартість одного дерева з ящиком і грунтом – 17 тисяч гривень. Загалом у Чернігові планується виставити майже 100 таких дерев. Їх уже можна побачити біля «Будинку книги» на проспекті Миру, на так званій стометрівці — на перехресті пр.Миру та вул.Коцюбинського, а також на вул. Серьожникова ближче до території Валу. На зиму ці деревця приберуть і зберігатимуть у спеціальному ангарі (в країнах з більш м’яким кліматом вони зимують на вулиці), а навесні наступного року вони знову прикрасять вулиці міста.

— В самих ящиках є спеціальні отвори, аби вода не застоювалася, на дні лежить керамзіт, який легко пропускає вологу. Це комфортно для кореневої системи. Таке деревце може прожити в ящику років 10 і навіть більше, — пояснює журналістам Ольга Відковська, інженер з садово-паркового господарства КП «Зеленбуд». — Це дерево компактне, з чудовою листовою пластинкою, красивою кроною. Воно добре витримує міські умови: загазованість, запиленість. Видова катальпа цвіте. Може, ви бачили на бульварі по пр.Миру, квіти трошки схожі на квіти каштану. А саме ця катальпа не цвіте й плодів не зав’язує.

Одна з переваг такої технології озеленення – в мобільності. На час ремонту покриття вулиці чи будівлі поруч ящик з деревом можна переставити. На побоювання журналістів, що такі деревця хтось може викрасти в свою садибу, керівник КП «Зеленбуд» відповідає, що зробити це не так вже й легко, адже вага одного ящика з рослиною – близько тонни.

— Що ми зробили на цьому вузькому бульварі? В тих місцях, де були старі дерева, аварійні, дуплисті, хворі, ми досадили молоді дубки, що нібито огороджують саму алею й парк від проїзної частини, а деякі старі рослини прибрали, — продовжує екскурсію зеленими зонами Чернігова Роман Старіков. – Ближче до лавочок висадили сакуру сорту «Канзан». І сподіваємося, що вона приживеться й буде квітнути на радість містянам і гостям Чернігова. Крім того, тут теж виставили катальпу в ящиках. Спеціально, щоб вона візуально дещо відгороджувала паркову зону.

Загалом у цій частині міста працівники КП «Зеленбуд» висадили трохи більше 90 сакур. «А скільки часу потрібно, щоб вони всі почали квітнути?» — поцікавилися представники ЗМІ. Трапляється, деякі рослини починають квітнути в рік посадки. Так було у «сквері афганців», де дерева висаджували міський голова разом з представницею посольства Японії. А от сакури, висаджені біля обласного управління внутрішніх справ по проспекту Перемоги дали повноцінне цвітіння лише за кілька років.

— Для цього треба вибирати якісний посадковий матеріал: аби на саджанці не було пошкоджень, щоб було добре сформоване коріння, — консультує на цю тему Ольга Відковська. — Треба пам’ятати: якщо робиться не пересадка, а перевалка, тобто ми достаємо рослину з горщика, викопуємо яму й просто пересаджуємо обережно, не пошкоджуючи коріння, такі дерева набагато краще приживляються. Має значення, де це відбувається: на галасливій центральній вулиці чи у затишному дворі приватної садиби.

Під час прес-туру журналісти завітали також на вулицю П’ятницька, де минулого року були висаджені й сьогодні вже на повну квітнуть яблуні Зибольда – охайні декоративні дерева, що матимуть плоди невеликого розміру. Восени деревця вкриються листям багряного кольору. Торік тут було висаджено 60 саджанців, а цього року додалося ще 30.

Дійсно, Чернігів підтверджує свій статус як одного з найзеленіших міст в Україні й навіть урізноманітнює види рослин і дерев, які висаджені на вулицях і в паркових зонах, милують очі й радують серця мешканців і гостей нашого обласного центру.

— За останні два роки наше місто також стало ще більш квітучим, з’явилися й були реалізовані нові ідеї щодо дизайну клумб. Ми запропонували вертикальне озеленення в центральній частині міста, біля Палацу урочистих подій та залізничного вокзалу. Кількість термочаш значно збільшилася. Вже зовсім скоро вони будуть заповнені квітами. Наш колектив і надалі підходитиме до своєї справи творчо та відповідально, — запевнив представників ЗМІ Роман Старіков.

Вікторія Сидорова


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/