Що змінює новий законопроект, і які проекти концесії можуть бути реалізовані першими?
Пояснює Юлія Ковалів — Голова Офісу Національної інвестиційної ради.
Третього квітня Верховна Рада України ухвалила у першому читанні законопроект №8125 «Про концесію», який був ініційований урядом у грудні 2017-го. Проект передбачає ефективні механізми для запуску концесій. Ми очікуємо на повне схвалення законопроекту до кінця червня 2018 року.
З 1999 року в Україні формально діє чинне законодавство, що регулює передачу активів у концесії. Це один загальний закон та три галузеві в сферах автомобільних доріг, ПЕК та комунальних послуг.
Це законодавство практично не працює:
- За весь час, що ці закони діють, в Україні було укладено 150 догорів концесії щодо невеликих, регіональних проектів, з них:
- У сфері переробки відходів – 112 догорів (Полтавська область)
- У сфері очищення стічних вод – 37 догорів
- Жоден проект концесії не виконав свою функцію – не призвів до значних інвестицій в активи та суттєвого покращення рівня послуг
Водночас в Україні є суттєва потреба у розбудові, модернізації і будівництві нової інфраструктури, комунального сектору та інших суспільно-значимих послуг з для населення. Зважаючи на дефіцит і обмеженість бюджетних коштів, іншим варіантом є залучення приватного капіталу через державно-приватне партнерство і концесію.
Тож в Україні впродовж останніх років тривають спроби запровадити нове сучасне регуляторне поле, яке б з одного боку захистило державні інтереси, а з іншого – надало приватному бізнесу чіткі і захищені механізми інвестування.
Великі концесійні проекти в Україні можливі і є на часі, особливо зараз, коли рівень зношеності інфраструктури сягає 95%, а прибутковість та ефективність багатьох державних підприємств сягнули критично низького рівня.
Ключові галузі, в яких можливі пілотні концесії – це інфраструктура, енергетика, медицина, житлово-комунальний сектор.
Що змінить закон в разі його прийняття:
- Замінить 4 неефективних закони на один дієвий, до створення якого залучали міжнародних експертів
- Приведе українське законодавство в цій сфері до європейських норм.
- Дасть змогу оживити або підвищити ефективність державних підприємств.
- Надасть можливість будівництва нових проектів.
- Закон запровадить прозорий і простий механізм для залучення інвесторів зі зрозумілими гарантіями і зобов’язаннями.
- Для громадян закон про концесії забезпечить можливість мати вищу якість послуг в довгостроковій перспективі. Наприклад, в ЄС понад 50 тис. км доріг збудовані в концесійних проектах, що гарантує високу якість покриття і, відповідно, кращий досвід користування ними.
- Розвиток однієї галузі після прийняття дієвого концесійного механізму матиме за наслідок розвиток суміжних секторів. Наприклад, динаміка в сфері інфраструктури потягне за собою пожвавлення в галузях малого і середнього бізнесу, торгівлі, будівництва, ритейлу, онлайн-торгівлі, доставки тощо.
При цьому дуже важливо те, що в період концесії держава лишає за собою право власності на активи.
Хто виграє від запровадження концесій:
- Регіони, за рахунок поліпшення якості суспільно значимих послуг, створення робочих місць на збиткових до того підприємствах і розвитку малого і середнього бізнесу, який виступатиме постачальником для концесійних проектів.
- Україна як держава, якій повірять світові інвестори і повернуть країну на радари світового ринку капіталів.
Ці зміни важливі, тому що:
- в Україні близько 3000 державних підприємств, багатьом з яких концесія надасть шанс на нове життя, завантаження потужностей і генерування прибутку.
- концесії відкриють шлях до залучення значних інвестицій і простимулюють перезавантаження цілих галузей, чий потенціал останніми роками залишався нерозкритим.
- концесії можуть прискорити розвиток економіки за рахунок позитивних змін у ключових галузях.
Пілотні проекти вже знаходяться на стадії реалізації із залученням міжнародних фінансових інституцій – IFC та EBRD. Це порт Херсон і стивідорна компанія Ольвія. Загальний потенційний обсяг інвестицій в обох проектах складає 300 млн доларів. За цими проектами триває підготовка техніко-економічного обґрунтування, що має завершитися до кінця липня 2018 року.
Готується також проект концесії залізничної паромної переправи в порту Чорноморськ.
VoxUkraine, спеціально для видання Біла хата