Пятница, 29 ноября 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Про освіту без корупції розповів головний юрист Чернігівщини

Про освіту без корупції розповів головний юрист Чернігівщини


Освіта без корупції – запорука розвитку і процвітання нації, у цьому переконаний начальник Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Олег Трейтяк. Спілкуємось на тему корупції у вищих навчальних закладах.

— Олеже Миколайовичу, скажіть, наскільки гострою, на Вашу думку, є проблема корупції в українській вищій освіті?

Олег Трейтяк

— Проблема корупції взагалі в українському суспільстві залишається більш ніж актуальною, незважаючи на те, що державою було зроблено ряд вагомих кроків у боротьбі з цим ганебним явищем (були створені нові антикорупційні органи, запрацював Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та ін.).

«Лідерами» за корупційними діями є, в тому числі, й вищі навчальні заклади. Проблема корупції в освіті є особливо болючою й такою, що має триваючі наслідки. Мабуть жодна сфера суспільної діяльності не впливає на розвиток особистості людини так, як освітня. Коли навчальний заклад не в змозі сформувати в студентів такі риси, як чесність та порядність, якщо існує можливість за гроші придбати оцінку і диплом, то аналогічні підходи будуть привнесені такими майбутніми фахівцями і керівниками в практичну діяльність підприємств, установ, організацій, бізнес-середовище.

— Які найбільш поширені прояви корупції у вищих навчальних закладах?

— В Україні корупційна практика в галузі освіти включає здебільшого хабарі, тобто незаконну плату за іспити, заліки, курсові та дипломні роботи. І якщо на етапі вступу до навчального закладу ця проблема досить ефективно була вирішена шляхом введення системи зовнішнього незалежного оцінювання, то під час самого навчального процесу боротися з цим явищем дуже складно без активної участі студентства, оскільки для певної частини студентів це явище є вигідним та простим способом вирішити свої проблеми.

Саме тому командою Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області в рамках реалізації загальнонаціонального правопросвітницького проекту Міністерства юстиції «Я МАЮ ПРАВО!» проводяться зустрічі з студентами вищих начальних закладів, з учнями старших класів загальноосвітніх шкіл, які є майбутніми студентами. Ми розповідаємо, як потрібно діяти в разі, коли вимагають хабар з іспит, куди звертатися, яка відповідальність існує за такі дії.

— То що потрібно робити студенту, як діяти?

— Перш за все, в жодному разі не потрібно давати хабар!

— Можна звернутися до органу студентського самоврядування, або профспілки вищого навчального закладу, або до уповноваженого підрозділу з питань протидії та запобігання корупції у відповідному вищому навчальному закладі.

Крім того, про факт вимагання хабара необхідно повідомити до правоохоронних органів: поліції чи прокуратури. При цьому добре було б мати докази, що підтверджують такий факт, наприклад аудіо- , відеозапис, свідчення друзів.

Також можна зателефонувати до Єдиного контакт-центру 0 800 213 103, який діє в рамках загальнонаціонального правопросвітницького проекту Міністерства юстиції «Я МАЮ ПРАВО!» та додатково отримати детальну правову консультацію.

— Що «світить» особам за хабар?

— Одержання неправомірної вигоди є кримінально караним діянням, відповідальність за яке передбачена статтею 368 Кримінального кодексу України.

Потрібно пам’ятати, що відповідальність за неправомірну вигоду, зокрема, хабар, несуть обидві сторони – і та, що його дає, і та, що його отримує. Стаття 369 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність за пропозицію, обіцянку або надання неправомірної вигоди. Тобто, недобросовісний студент, шукаючи простих способів вирішення своїх проблем у навчанні за допомогою хабара, повинен пам’ятати, що це може закінчитися близьким знайомством з Кримінальним кодексом. Своєчасне ж добровільне повідомлення про неправомірну вигоду звільняє від кримінальної відповідальності.

— Що б ви хотіли побажати на завершення нашої зустрічі?

— Хотілося б наголосити, що протидія корупції має починатись «з низів», з кожного з нас. Безумовно на це також має бути і воля органів влади. Проте громадськість і є тією силою, яка формує волю влади та контролює її діяльність.

Хочу закликати всіх небайдужих свідомих громадян долучитися до загальнонаціонального правопросвітницького проекту Міністерства юстиції «Я МАЮ ПРАВО!»,одним з ініціатив якого є «Право на освіту без корупції». А студентам побажати глибоких і змістовних знань, отриманих власними зусиллями оцінок, порядних викладачів, які не беруть хабарів, та впевненості в собі та власних силах.

Спілкувалась Інна Кобець

Спеціально для видання Біла хата


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/