Суббота, 30 ноября 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Вчителька понад 25 років розписує писанки

Вчителька понад 25 років розписує писанки


Українська писанка — оберіг, символ сонця, життя, його безсмертя, весняного відродження, добра та щастя.

Вчителька української мови і літератури із Брусилова, що неподалік Чернігова, Наталія Дубина вже понад 25 років займається писанкарством. Вона була одна з перших майстринь Чернігівщини, які почали відроджувати цю справу в 1990-ті роки. Наталія Дубина розписує яйця так, як робили це в її рідному селі, отже, використовує традиційні для Чернігівщини кольори та орнаменти. У цьому — унікальність її робіт.

Щороку до Великодня Наталія Дубина створює до сотні писанок: деякі їй замовляють для шкіл чи дитсадочків, також розписує на подарунки родичам, друзям і для своєї колекції. Її писанки експонувалися у Чернігівському художньому музеї, у Києві в Українському домі на Всеукраїнському великодньому ярмарку народних майстрів.

Майстриня погодилась провести невеличкий майстер-клас і розповісти, як створити писанку.

— На Чернігівщині писанка характеризується лаконічністю кольорів і орнаментів, — розповідає вона. — У нас земля сувора, люди-трударі. Так само, як вишивка Чернігівщини двоколірна, так і писанка — переважно у двох кольорах. Яйця розписувалися воском. Як барвники використовували відвар із лушпиння цибулі, а іноді — відвар із кори дуба, що давав жовтий колір, і зеленку. Найдавніші орнаменти: огірочки, вітряки, ружа, сосонка, маківка, бджілка, безконечник, зірка, грабельки.

З чого почалося Ваше захоплення писанкарством?

— У 1990 році, коли стали відроджувати все українське, чоловік їздив на міжнародний фестиваль народного фольклору до Києва. Повернувшись, розповів, як його вразили витинанки і писанки, що експонувалися там. Я відразу ж згадала, як у моєму рідному селі Дігтярівка Новгород-Сіверського району на другий день Пасхи ми, діти, ходили христувати і за це нам давали писанки. У нашій сім’ї яйця розписувала бабуся. Мамі було ніколи за колгоспною роботою, та й радянська ідеологія всіляко віднаджувала від цієї справи. Я вирішила дізнатися більше про наше писанкарство. Поїхала у рідне село і знайшла там місцеву майстриню — Тетяну Федорівну Фетисенко. Вона мені показала, як змайструвати писачок, як працювати з воском.

Отже, майстер-клас від Наталії Дубини.

  1. Яйце беремо сире. Можна використовувати й варене — якщо з ним будуть гратися діти, воно міцніше. Спочатку треба шкаралупу знежирити. Для цього витираємо серветкою, змоченою в оцті.
  2. Яйце має бути теплим — гріємо його в руках. Умикаємо електричну плитку. На ній у посудинці розтоплюємо віск.
  3. Беремо писачок. Цей інструмент можна змайструвати самому, його основні деталі — дерев’яна паличка і тоненька трубочка з мідної фольги. Писачок треба тримати міцно, як ручку.
  4. Вмочуємо писачок у рідкий розтоплений віск і ведемо по яйцю лінію. Яйце крутимо у напрямку «від себе».
  5. Після нанесення першого орнаменту воском яйце можна класти у барвник. Там, де віск, залишаться білі лінії. Я використовую анілінові барвники, їх можна купити на базарі (їх ще використовують для фарбування тканини). Барвники для яєць, які продаються в магазині, також підходять. Але вони слабкуваті, тож для того, щоб яйце зафарбувалося, потрібна велика концентрація.
  6. Яйце опускаємо у фарбу години на дві. Після цього виймаємо і кладемо на ганчірку, щоб підсохло (на 10 хвилин).
  7. Далі, якщо хочете інші кольори, знову наносимо віск на нове місце і знову занурюємо у фарбу. Послідовність зафарбовування має бути така: спочатку — жовтий колір, наступний — оранжевий, потім — червоний, потім — фіолетовий, останній — чорний.
  8. Коли яйце повністю пофарбоване і підсохло, підносимо його до вогню (це може бути газова горілка чи свічка), віск розтоплюється, витираємо його ганчіркою чи паперовою серветкою.
  9. Яйце можна полакувати прозорим лаком.

Дізнавалася про секрети розписування писанок Вікторія ГАВРИК


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/