Понедельник, 25 ноября 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Цього дня Кубань та УНР ухвалили резолюцію про об’єднання

Цього дня Кубань та УНР ухвалили резолюцію про об’єднання


Календар Української революції. 20 січня 1918 року ухвалено резолюцію  про об’єднання Кубанської Народної Республіки та Української Народної Республіки.

Кубанська Народна Республіка – одне з десяти державних утворень, що виникли на теренах колишньої Російської імперії в 1917—1918 роках.

На той час на Кубані існували декілька політичних течій – козацька самостійницька, проросійська, автономістська (у складі Російської республіки), проукраїнська.

Мапа України, яку використовували на Паризькій мирній конференції у 1919-му. Фото: nashrіdkup.com.ua

На Кубані етнічні українці становили майже 60% населення. Тож 1917-й проходив під знаком пробудження української свідомості кубанських козаків. Відбувалися пошуки і налагодження зв’язків із Центральною Радою, обидві сторони обмінювалися делегаціями. Проукраїнську лінію очолював Микола Рябовіл – голова Кубанської Ради, один із найпопулярніших козацьких політичних діячів регіону. Йому активно допомагали Кіндрат Барджій, Федір Щербина, Лука Бич, Степан Манжула.

Загальна карта України. 1918. Фото: radiosvoboda.org

У вересні 1917-го, вітаючи українську делегацію на Кубанській військовій раді, Микола Рябовіл виголосив: «Дорогі гості! Мачуха-доля відірвала наших дідів Запорожців від матернього лона й закинула їх на Кубань… Царі робили все, щоб вибити з наших голів, з наших душ пам’ять про Україну й любов до Матері… Не діждали б цього вони ніколи».

В жовтні 1917-го кубанське, донське, терське, астраханське козацькі війська об’єдналися в Південно-Східний Союз, через що Кубань декілька місяців утримувалася на певній відстані від України. А на початку 1918-го політичну ситуацію в регіоні змінила поява на Кубані Добровольчої армії, яка відступала під ударами червоних.

Микола Рябовіл. Фото: radiosvoboda.org

В цих непростих умовах 20 січня 1918-го Законодавча рада Кубанської Народної Республіки таки ухвалила резолюцію про прилучення Кубані на федеративних засадах до УНР.

На думку історика Сергія Пархоменка: «Кубань шукала шляхи якогось союзу з Україною. І під союзом малося на увазі не стільки входження до складу, а союз військовий, і взагалі будь-які форми співпраці».

Фахівці говорять про три спроби досягти того чи іншого союзу між Україною і Кубанню в 1918-му. Об’єднання не відбулося через агресію радянської Росії. Брутальна військова сила більшовиків задавила і Кубанську Народну Республіку, і, зрештою, УНР.

Підготував Сергій Горобець,

Український інститут національної пам’яті, спеціально для видання  Біла хата

Джерела:

Ростислав Хотин. 100 років «злуки» УНР з Кубанню, яка так і не відбулася // Радіо Свобода. 19 січня 2018 р.


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/