Злоякісні новоутворення продовжують займати одне з перших місць смертності, так як число людей, уражених раком, зростає.
Рак шийки матки займає п’яте місце серед усіх видів раку та друге місце – з раку жіночої статевої системи.
Щороку у світі цю пухлину виявляють у понад 600 тисяч жінок, 60% – це жінки працездатного віку. Пік захворюваності за останні 15 років змінився в бік більш молодої вікової групи в 40–44 роки.
Більшість випадків раку шийки матки вчені пов’язують із вірусом певного типу. Тому медична спільнота намагається знайти засіб не тільки для лікування, але й для профілактики цієї патології. На щастя, сьогодні існує один із методів профілактики захворювання – вакцинопрофілактика. Вакцина проти раку шийки матки була ретельно вивчена під час клінічних випробувань у різних країнах світу. Проте вакцинація вже встигла розділити населення на прихильників цього щеплення та його супротивників. У кожного є свої аргументи та думки з цього приводу.
Сьогодні ми пропонуємо читачеві ознайомитися з думкою експерта. На актуальні питання відповідає гінеколог-онколог вищої кваліфікаційної категорії Чернігівського обласного онкологічного диспансеру Тамара КОСАЧ.
− Тамаро Володимирівно, в епоху активного просування чудодійних засобів «від усього» наскільки виправдана вакцинація від раку шийки матки?
– Жодна вакцинація не відміняє профілактичних оглядів. В Україні існує так званий опортуністичний скринінг, тобто обстеження за зверненням. Нагадаємо: у 2005 році затверджено державну програму цитологічного скринінгу. Вакцинація від раку шийки матки та профілактичні огляди – це кращій спосіб уникнути цього страшного захворювання. Головна роль у виникненні пухлинного процесу шийки матки належить вірусу папіломи людини. Папілома-вірус людини дуже поширений. Його носієм є більше 90% людей. Протягом життя до 80% жінок інфікується вірусом папіломи людини, але не всі жінки хворіють на папіломовірусну інфекцію. Не варто недооцінювати роль вірусу простого герпесу, такі фактори як ранній початок статевого життя і настання першої вагітності, число статевих партнерів, «чоловічій фактор», куріння, низький соціально-економічний рівень життя. Існує безліч штамів папілома-вірусу, але не всі типи можуть викликати рак. На сьогодні доведено, що рак шийки матки викликається вірусом папіломи людини високого онкогенного ризику 16, 18 типів (78%).
− Що сьогодні пропонує вітчизняний фармацевтичний ринок?
−У багатьох країнах Європи (Британія, Данія, Нідерланди) вакцинація проти раку шийки матки включена до національних календарів вакцинації. У нашій країні вона є рекомендованою для пацієнтів, отже закупівля вакцини здійснюється коштом пацієнта. На українському фармацевтичному ринку присутні дві вакцини проти вірусу папіломи людини: «церварикс» – вакцина проти вірусу 16, 18 типів та «гардасил» – вакцина проти 6, 11, 16, 18 типів. Перед вакцинацією необхідна консультація в лікаря. При використанні однієї з двох вакцин для закріплення імунологічної пам’яті вакцинація проводиться у три етапи, але за різним графіком.
− Існує думка, що препаратами можна заразитися? Чи так це?
− Обидва щеплення містять у собі не живі віруси, а лише білкові оболонки ВПЛ – вірусу папіломи людини. Вони не містять генетичну інформацію вірусів і не можуть розмножуватися, тому заразитися цими препаратами неможливо. За допомогою вказаних вакцин здійснюється попередження раку цервікального каналу та шийки матки і попередження також деяких передракових захворювань.
− Які показання для використання названих препаратів?
− З основних − профілактика передпухлинних уражень шийки матки, вульви та піхви, попередження інфекційних хвороб, викликаних
вірусом папіломи людини, раку шийки матки, які викликані певними онкогенними типами ВПЛ у дівчаток та жінок.
−У якому віці краще проводити вакцинацію?
− Проводиться вакцинація у віці 10−14 і 18−25 років. Ці вікові категорії були обрані Всесвітньою організацією охорони здоров’я за результатами дослідження ефективності вакцинації.
− Чому вакцинація ефективна саме в цьому віці?
− Справа в тому, що ВПЛ, здатний викликати рак, найчастіше проникає в організм із початком статевого життя. Тому щеплення дівчаткам від раку шийки матки робиться до початку статевого дозрівання, тобто в 10−13 років. У цьому випадку буде максимальний ефект від вакцинації.
− Інтернет рясніє інформацією про те, що щеплення можна робити до 25 років, але чим пізніше робиться щеплення, тим нижче його ефективність. Наскільки це виправдано?
− Дані одного з досліджень «гардасилу» показують, що його можна використовувати до досягнення пацієнткою 45-річного віку. Навіть якщо вірус вже присутній в організмі жінки, вакцини будуть перешкоджати руйнівній дії ВПЛ на шийку матки. Деякі лікарі все ж вважають за недоцільне робити щеплення репродуктивних органів проти раку після вступу в період статевого життя.
− Чи є це щеплення у вітчизняному профілактичному календарі? Якщо так, то чи можна на сьогодні зробити вакцинацію в поліклініках і наскільки вона є безкоштовною?
– В Україні вакцинація рекомендована, здійснюється в кабінетах вакцинації, коштом пацієнта.
− Чи можна робити ці щеплення чоловікам?
− Так, можна, адже чоловіки теж схильні до захворювань статевої сфери, викликаними даними типами ВПЛ. Імунізація хлопчиків може проводитися в тому ж віці, що й у дівчаток. Вона запобігає кондиломатозу і раку статевого члена.
Важливо!
Вакцинація не захищає від усіх типів вірусу папіломи людини, здатних викликати передракові захворювання на рак шийки матки. Тому необхідно регулярно відвідувати гінеколога для обстеження та цитологічного скринінгу (дослідження мазка із шийки матки).
Спілкувалася з фахівцем Уляна Ковальчук