Среда, 22 января 2025   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Ічнянщина: першоджерела. Історія краю в документах


Днями в Ічні відбулося велике мистецьке свято, організоване Історико-краєзнавчим товариством «Ічнянщина» та Фондом Віталія Шевченка за участю районного об’єднання літераторів «Криниця».

Програма свята складалася з двох частин: вшанування цьогорічного лауреата нашої літературно-мистецької премії імені Олекси Стороженка та презентація дуже унікальної книжки – «Ічнянщина: першоджерела. Історія краю в документах».

Ічня-1Тож у переповненій залі районної школи мистецтв зібралися краєзнавці, письменники, численні шанувальники літератури, мистецтва та історії і гості. Це свято об’єднало людей різних поколінь – від учнівської молоді до ветеранів праці. Завітали очільник оргкомітету премії імені Олекси Стороженка, голова редколегії видань з історії краю Віталій Шевченко, директор Міжнародного фонду Івана Франка Ігор Курус, керівник громадської організації «Українська ініціатива» Юрій Косенко, виконавчий директор Фонду Віталія Шевченка Іван Неживий, експерт центру «Інформаційне суспільство» Віталій Сокур, доктор філософії та науковий редактор цієї книжки Олександр Неживий та делегація Прилуцького краєзнавчого товариства ім. В. І. Маслова. Вів чудову презентацію голова Історико-краєзнавчого товариства «Ічнянщина»  Микола Терещенко.

Голова журі Станіслав Маринчик оголосив ім’я лауреата премії імені Олекси Стороженка 2017 року. Ним стала обдарована поетеса Ніна Штанько-Ткаченко з села Монастирище Ічнянського району. В. Ф. Шевченко та С. Г. Маринчик тепло привітали Ніну Андріївну, вручили їй диплом, нагрудний знак лауреата та грошову премію. А пані Ніна виступила із вдячним словом та цікаво продекламувала свої чудові вірші.

А потім відбулася презентація книги «Ічнянщина: першоджерела. Історія краю в документах». Виступили її автори-упорядники Микола Терещенко та Віталій Шевченко.

Микола Терещенко тривалий час працював на Крайній Півночі, в Якутії, на Далекому Сході, в Сибіру. 1997 року повернувся в рідне місто й активно зайнявся краєзнавством, дослідженням архівних документів і літературною творчістю. Автор книжок «На життєвих роздоріжжях» і «Неможливо забути» та численних публікацій у колективних збірниках. Лауреат премій імені Степана Васильченка та Василя Плюща.

Віталій Шевченко – член національних творчих спілок журналістів, письменників, краєзнав­ців. Народний депутат України 2, 3, 4 скликань (1994–2005); голова Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення (2005—2009). Уродженець Ічні, почесний громадя­нин нашого міста. Автор понад 20 книг. Лауреат багатьох літературно-мистецьких премій. Засновник Фонду В. Шевченка, що випускає книжки з історії Ічнянщини. Заслужений журналіст України.

Микола Терещенко продемонстрував присутнім нове видання, розповів про задум і роботу над підготовкою цієї книжки. Вона створювалася протягом семи років. Спочатку з’явилося бажання зібрати все, що з давніх-давен писалося в різноманітних джерелах про терени нашого сучасного району. Крок за кроком, зернинка до зернинки  збирався матеріал з друкованих видань ХІХ-ХХ ст. та фондів архівних установ. Декілька років щотижня днями працював в архівах, але це не лише нелегка праця, а й захоплюючий процес і самоосвіта (щоб знайти цікавий матеріал для висвітлення подій з історії району, довелося переглянути сотні томів документів, значна частина яких від часу погано читалося!). Багато матеріалів для цієї книжки надали наші земляки, які поділилися документами з домашніх архівів, фотографіями та місцевими археологічними знахідками.

Добродій Микола щиро вдячний за співпрацю і науку працювати Віталію Шевченку. «Без нього просто б не було цієї книжки! І я сподіваюся на подальшу роботу з видання нових історичних матеріалів», – сказав Микола Терещенко.

А Віталій Шевченко відзначив: «Кожен край має багату історію, її треба відкривати для себе та доносити до людей. За таку добру справу і взявся наш Благодійний Фонд, започаткував видання книг історико-краєзнавчого характеру про Ічнянщину. Зібрані архівні документи, фотографії, рукописи з історії краю. Є матеріали з епохи козаччини, родоводи сімей, щоденники. Взагалі, матеріалів надійшло стільки, що можна видати ще не одну книжку».

Вчитель гімназії ім. С. Васильченка Алла Грицай переконана, що завдяки новій книзі, учні отримали можливість поглибленого вивчення історії не тільки за підручниками. Багатьох вона надихне на дослідження та написання історії свого села, міста, рідної місцевості. Працівник районної бібліотеки ім. Степана Васильченка Надія Прочай відзначила, що за роки своєї роботи бачила багато цікавих краєзнавчих матеріалів, однак із книги, котра презентується, дізналася багато нового. Це – безцінний подарунок для ічнянських краєзнавців, вчителів, бібліотекарів, музейних працівників та дослідників рідного краю. Цей доробок заслуговує бути представленим на нагородження літературною премією ім. М.  Коцюбинського. Привітали появу книжки голова Ічнянської райради Григорій Герасименко, очільниця Ічнянської об’єднаної територіальної громади Оксана Андріанова, засновник козацького Соколиного хутора Микола Череп, голова громадського об’єднання «Народна рада Ічнянщини» Віталій Чешко, голова Прилуцького історичного товариства «Краєзнавець» Тетяна Ващенко, а також громадські активісти Діна Самойленко, Олеся Реута, Олександр Рутченко...

На святі відбулася і ще одна пам’ятна подія. За дорученням Міжнародної літературно-мистецької Академії України, письменник, публіцист, кінорежисер, кінодраматург Станіслав Маринчик вручив очільнику громадської організації «Українська ініціатива» Юрію Косенку диплом-посвідчення члена Академії та почесну нагороду – міжнародну патріотичну медаль Івана Мазепи – за значну громадську і творчу діяльність. А Почесним дипломом Академії відзначений віце-консул Республіки Гвінея в Україні, президент ВГО «Африканська Рада в Україні» Іса Діалло Садіо – за власні талановиті публікації, значну громадську і меценатську діяльність та популяризацію української літератури в Африці.

Наталія Іванькова,            

член Історико-краєзнавчого товариства «Ічнянщина»


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2025 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/