Понедельник, 2 декабря 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Порядок сплати адміністративного збору за реєстрацію нерухомості

Порядок сплати адміністративного збору за реєстрацію нерухомості


Про порядок сплати адміністративного збору за реєстрацію нерухомості розповідає для наших читачів начальник відділу взаємодії з суб’єктами державної реєстрації та підвищення кваліфікації державних реєстраторів Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Світлана Федчун.

Відповідно до діючого законодавства за реєстрацію нерухомості та за надання інформації з Державного реєстру прав справляється адміністративний збір.

Порядок сплати адміністративного збору за реєстрацію нерухомості, розмір збору та категорії осіб, які звільняються від сплати адміністративного збору під час проведення державної реєстрації речових прав визначено статтею 34 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Адміністративний збір обчислюється у відповідному розрахунку від прожиткового мінімуму для працездатних осіб у місячному розмірі, встановленому законом на 1 січня календарного року, в якому проводяться реєстраційні дії чи надається інформація, та округлюється до найближчих десяти гривень при проведенні реєстраційних дій та до найближчої гривні при отриманні інформації з Державного реєстру прав.

З 01.01.2017 розмір прожиткового мінімуму на місяць для працездатних осіб становить 1600 гривень.

За загальним правилом державна реєстрація права власності проводиться в строк, що не перевищує 5 робочих днів з дня реєстрації заяви. Однак, заявник має право зареєструвати нерухоме майно у коротші строки, сплативши при цьому адміністративний збір за державну реєстрацію в збільшеному розмірі.

Враховуючи вищевикладене, розміри адміністративного збору за проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень, внесення змін до записів Державного реєстру прав та надання інформації з Державного реєстру прав з січня 2017 року становлять:

1. За державну реєстрацію права власності проведену у строк 5 робочих днів справляється адміністративний збір у розмірі 0,1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 160 гривень.

За державну реєстрацію права власності, проведену у строки менші, ніж передбачені законодавством справляється адміністративний збір у такому розмірі:

1 прожитковий мінімум для працездатних осіб — у строк два робочі дні (1600 гривень);

2 прожиткових мінімуму для працездатних осіб — у строк один робочий день (3200 гривень);

5 прожиткових мінімумів для працездатних осіб — у строк 2 години (8000 гривень).

2. За державну реєстрацію інших речових прав, відмінних від права власності (крім іпотеки), проведену в строк 5 робочих днів справляється адміністративний збір у розмірі 0,05 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 80 гривень.

За державну реєстрацію інших речових прав, відмінних від права власності (крім іпотеки), проведену у строки менші, ніж передбачені законодавством, справляється адміністративний збір у такому розмірі:

0,5 прожиткового мінімуму для працездатних осіб — у строк два робочі дні (800 гривень);

1 прожитковий мінімум для працездатних осіб — у строк один робочий день (1600 гривень);

2,5 прожиткового мінімуму для працездатних осіб — у строк 2 години (4000 гривень);

3. За державну реєстрацію обтяжень речових прав, іпотеки проведену в строк 2 робочі дні справляється адміністративний збір у розмірі 0,05 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 80 гривень.

4. За державну реєстрацію прав у результаті вчинення нотаріальних дій справляється адміністративний збір у розмірі 0,1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 160 гривень.

5. За внесення змін до записів Державного реєстру прав, у тому числі виправлення технічної помилки, допущеної з вини заявника, справляється адміністративний збір у розмірі 0,04 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (60 гривень).

6. За отримання інформації з Державного реєстру прав справляється адміністративний збір у такому розмірі:

0,025 прожиткового мінімуму для працездатних осіб — отримання інформації, витягу в паперовій формі (40 гривень);

0,0125 прожиткового мінімуму для працездатних осіб — отримання інформації, витягу в електронній формі (20 гривень);

0,04 прожиткового мінімуму для працездатних осіб — отримання інформації адвокатами, нотаріусами (під час вчинення нотаріальних дій з нерухомим майном, об’єктом незавершеного будівництва) шляхом безпосереднього доступу до Державного реєстру прав (60 гривень).

Для проведення державної реєстрації нерухомості разом із заявою про державну реєстрацію прав та оригіналами документів, необхідних для державної реєстрації прав, заявник подає документ, що підтверджує сплату адміністративного збору за державну реєстрацію прав.

Статтею 34 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено категорії осіб, які звільняються від сплати адміністративного збору під час проведення державної реєстрації речових прав:

1) фізичні та юридичні особи — під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та оформлені до проведення державної реєстрації прав у порядку, визначеному цим Законом;

2) громадяни, віднесені до категорій 1 і 2 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;

3) громадяни, віднесені до категорії 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які постійно проживають до відселення чи самостійного переселення або постійно працюють на території зон відчуження, безумовного (обов’язкового) і гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали в зоні безумовного (обов’язкового) відселення не менше двох років, а в зоні гарантованого добровільного відселення — не менше трьох років;

4) громадяни, віднесені до категорії 4 потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які постійно працюють і проживають або постійно проживають на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що станом на 1 січня 1993 року вони прожили або відпрацювали в цій зоні не менше чотирьох років;

5) інваліди Великої Вітчизняної війни, особи із числа учасників антитерористичної операції, яким надано статус інваліда війни або учасника бойових дій, та сім’ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи;

6) інваліди I та II груп;

7) Національний банк України;

8) органи державної влади, органи місцевого самоврядування;

9) інші особи за рішенням сільської, селищної, міської ради, виконавчий орган якої здійснює функції суб’єкта державної реєстрації прав.

У разі коли особа, речові права, якої підлягають державній реєстрації, звільнена від сплати адміністративного збору за державну реєстрацію прав, вона пред’являє документ, що підтверджує право на звільнення від сплати адміністративного збору за державну реєстрацію прав.

Однак, якщо особи, звільнені від сплати адміністративного збору, бажають зареєструвати речові права у скорочені строки, то вони повинні сплатити адміністративний збір в повному розмірі.

У випадку, коли одна послуга надається одночасно усім співвласникам нерухомого майна, то адміністративний збір справляється один раз у повному обсязі. В цей же час при наданні однієї послуги співвласникам нерухомого майна окремо один від одного адміністративний збір справляється у повному обсязі з кожного із співвласників.

Якщо заявник відмовляється від проведення реєстраційних дій адміністративний збір не повертається.

Заявник має можливість відкликати заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень до прийняття рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації. В такому випадку адміністративний збір підлягає поверненню заявнику.

Треба зауважити, що адміністративний збір не справляється за внесення до записів Державного реєстру прав змін, пов’язаних із приведенням у відповідність із законами України у строк, визначений цими законами.

Світлана ФЕДЧУН, спеціально для видання bilahata.net


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/