Среда, 22 января 2025   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Про особливості справляння у 2017 році рентної плати


Головне управління ДФС у Чернігівській області доводить до відома платників про зміни у справлянні рентної плати, що набули чинності у зв’язку зі  змінами внесеними Законами України від 20.12.2016 №1791 та від 21.12.2016 №1797 (далі – Закон №1791 та Закон № 1797) до розділу IX Податкового кодексу України (далі — ПКУ).

Слід зазначити, що залишено без змін такі об'єкти оподаткування рентною платою:

— за користування надрами для видобування корисних копалин;

— за користування надрами з метою, не пов'язаною із видобуванням корисних копалин;

— за користування радіочастотним ресурсом України;

— за спеціальне використання води;

— за спеціальне використання лісових ресурсів;

—за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України.

Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин

Коло платників рентної плати розширено. З 2017 року платниками є не тільки СГ, які отримали спеціальні дозволи у межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, а й СГ, які виконують роботи, для проведення яких необхідно отримати погодження Держслужби геології та надр (новий пп. 252.1.6 ПКУ). Як наслідок, з'явився новий пп. 252.3.3 ПКУ, що вказує, який обсяг товарної продукції є об'єктом оподаткування.

З появою нового пп. 252.1.6 ПКУ треба внести зміни і до постанови КМУ від 30.12.2015 р. №1174: нині Держгеонадр не має повноважень видавати погодження (зміни слід внести у тримісячний строк з дня набрання чинності Законом №1797).

Сума доходу від реалізації видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) за податковий (звітний) період зменшується на суму не тільки витрат на доставку, а й на суму витрат, пов'язаних з операціями передпродажної підготовки, у тому числі пакуванням, фасуванням (бутелюванням) (уточнення до абз. 9 п. 252.8п. 252.9 та 252.11 ПКУ).

Податкову декларацію з рентної плати тепер слід подавати починаючи з календарного кварталу, що настає за кварталом, у якому платник отримав або переоформив спеціальний дозвіл (зміна у п. 252.23 ПКУ).

Оновленим п. 252.22 ПКУ підкориговано критерії застосування коефіцієнта. Зокрема, відтепер величина коригуючого коефіцієнта може виражатися у довільному вигляді (тобто не тільки як десятковий дріб із 4 знаками після коми), а Мінекономрозвитку більше не зобов'язане щомісяця до 10 числа розміщувати визначену величину коефіцієнта на своєму сайті.

Проте у 2017 році рентну плату за користування надрами для видобування нафти, навпаки, зменшено (зміни внесено до п. 252.20 ПКУ Законом №1791):

— так ставки рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин , що установлюються у відсотках від вартості товарної продукції гірничого підприємства — видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), для нафти

  • з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до 5000 метрів з 45% до 29%;
  • з покладів, які повністю залягають на глибині понад 5000 метрів з 21% до 14%.

Наказом Мінфіну України  від 07.11.2016 р. №927 «Про внесення змін до форми Податкової декларації з рентної плати» (далі – Наказ №927) внесено  зміни до форми Податкової декларації з рентної плати, затвердженої Наказом Мінфіну від 17.08.2015 р. №719, виклавши її у новій редакції.

Цей Наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування, а саме з  30.12.2016 року.

Отже платники рентної плати, вперше подають декларацію за новою формою не пізніше 20 лютого 2017 року за січень 2017 року для рентної плати з базовим податковим періодом-місяць та не пізніше 10 травня 2017 року за перший квартал 2017 року для рентної плати з базовим податковим періодом-квартал.

Крім нової форми декларації та її додатків Наказом №927 також оновлено:

Перелік категорій запасів видобутих корисних копалин ділянок надр, що визначають об’єкт оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин;

Кодифікатор корисних копалин;

Перелік корисних копалин, що видобуваються гірничими підприємствами та визначають об’єкт оподаткування платою за користування надрами для видобування корисних копалин;

Перелік кодів видів радіозв’язку;

Кодифікація водних об’єктів за типом водного об’єкта та напрямом використання води згідно з розділом ІХ Податкового кодексу України.

Рентна плата за користування радіочастотним ресурсом України

Законом №1791 збільшено ставки рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України в 1,12 разів (на 12%)  (п. 254.4 ПКУ передбачає застосування підвищувальних та понижувальних коефіцієнтів), крім того визначаються нові діапазони радіочастот та запроваджуються до ставок рентної плати за 1 МГц смуги радіочастот на місяць понижуючі (0,75 %) і підвищуючі (1,2 % та 1,4 %) коефіцієнти.

Дещо уточнено порядок нарахування ПЗ з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України платниками, які не користуються радіочастотним ресурсом України на підставі ліцензій. Вони сплачують рентну плату починаючи з дати видачі першого дозволу в цій смузі радіочастот у відповідному регіоні незалежно від загальної кількості дозволів, крім випадків, коли наступні дозволи на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою видані на пристрої, потужність яких передбачає застосування іншої, ніж у попередніх дозволах, ставки рентної плати (оновлений абз. 3 пп. 254.5.3 ПКУ).

Рентна плата за спеціальне використання води

Слід зазначити, що Законом №1791 внесено зміни до п. 255.5 ПКУ, таким чином в 2017 році ставки рентної плати за спеціальне використання поверхневих та підземних вод, для потреб гідроенергетики, водного транспорту, рибництва, за воду, що входить виключно до складу напоїв, за шахтну, кар'єрну та дренажну воду збільшено  в 1,1 рази.

Більш суттєві зміни в справлянні рентної плати за спеціальне використання води очікуються з 01.01.2018 року.

Так суб'єкти господарювання незалежно від форми власності — вторинні водокористувачі більше не будуть платниками ренти за воду. Таким чином, ті користувачі, які не здійснюють забору води з водних об'єктів, а отримують її від первинних та інших водокористувачів, не сплачуватимуть рентної плати. З огляду на такі зміни пп. 255.11.2 — 255.11.4 ПКУ також підкориговано.

Отже, платниками рентної плати за спецвикористання води будуть:

— первинні водокористувачі;

— СГ, які використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва (п. 255.1 ПКУ викладено у новій редакції).

Крім того до об'єкта оподаткування за спеціальне використання води не включатиметься обсяг втрат води в системах водопостачання (зміни до п. 255.3пп. 255.11.12пп. 255.11.3пп. 255.11.4 ПКУ).

Проте рентна плата за спеціальне використання води справлятиметься за воду, що втрачена в магістральних та міжгосподарських каналах зрошувальних систем та магістральних водогонах (пп. 255.4.6 ПКУ вилучено з переліку випадків, коли рентна плата за спеціальне використання води не справляється).

Отже в 2017 році, крім збільшених ставок рентної плати за спеціальне використання води, інших суттєвих змін при справлянні зазначеної плати не відбулося. 

Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів

Змінами уточнено, що рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів сплачується лісокористувачами щокварталу рівними частинами від суми рентної плати, зазначеної в спецдозволах, виданих у відповідному календарному році (п. 257.5 ПКУ). Це не стосується лісокористувачів:

1) фізосіб, а також підприємців, яким видано лісорубні та лісові квитки; а також лісокористувачів, у яких сума рентної плати в лісорубному чи лісовому квитках не перевищує 25% однієї МЗП, установленої законом на 1 січня року, в якому сплачується рентна плата3. Такі особи вносять рентну плату до кас суб'єктів лісових відносин, які видають спецдозволи;

(До абз. 3 пп. «а» пп. 256.11.6 ПКУ внесено зміну Законом №1791).

2) з іншої області, які сплачують рентну плату повністю до видачі їм спеціального дозволу за місцезнаходженням лісової ділянки, на якій здійснюється заготівля деревини.

Законом №1791 збільшено ставки за спеціальне використання лісових ресурсів в 1,1 рази (на 10%).

Також , Законом №1791 збільшено в 1,1 разів ( на 10%) ставки рентної плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин(ст... 253 ПКУ).

Олексій БАРАНОВСЬКИЙ, начальник Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2025 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/