Ялівець звичайний відомий як засіб при захворюванні нирок, подагрі, ревматизмі. Його ефірні олії мають антисептичну дію. З ялівця роблять міцний алкогольний напій — джин.
Зелене вбрання міст, сіл та містечок має свої традиції, а часом і неповторність. Скажімо, Київ неповторний своїми каштанами, нема ніде, крім Білої Церкви, вулиці пірамідальних дубів, вулиці, озелененої березами, як в Алма-Аті, платанової — в Сочі. Має неповторну вулицю і Ічня. У центрі міста є вулиця з двома рядами молодого ялівця звичайного (з рос. «можжевельник»), який природно зустрічається в лісах Полісся. Таке зелене вбрання вулиці оригінальне, красиве та приємне.
Всього на земній кулі зустрічається 60 видів ялівцю. Але в наших поліських та карпатських лісах росте природно тільки ялівець звичайний. Рослина не вимоглива до ґрунтів, посухостійка, утворює підлісок у соснових лісах, довговічна.
Ялівець звичайний відомий як засіб при захворюванні нирок, подагрі, ревматизмі. Його ефірні олії мають антисептичну дію. Колись для профілактики захворювань обкурювали житло гілками ялівцю, навіть розводили вогнища на дорогах, що вели від заражених місць. Мешканці Полісся в часи епідемій гілочки ялівцю розвішували в хаті та обкурювали димом кімнату, де лежав хворий. У деяких районах Сибіру ялівцеве обкурювання приурочували до «чистого четверга» з метою профілактики. З кори, гілок і деревини німці добувають пахучу смолу під назвою сандарак, яку застосовують для приготування ліків.
Джин — міцний алкогольний напій, відомий в усьому світі — одержують, переганяючи спирт із сушеними ялівцевими ягодами. Назва напою походить від арабського фольклору та мусульманської міфології — фантастичної істоти, духа вогню, який може бути добрим або злим.
Ялівець звичайний, як вважається, випромінює позитивну енергію, тому корисно для здоров’я прогулюватися буде по вулиці, коли рослини змужніють і наберуть сили.
Михайло КУРДЮК, с. Тростянець Ічнянського району