Суббота, 25 января 2025   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Історична пам`ять не повинна бути мінливою, навпаки, системною


Аліна Шпак, перший заступник Голови Українського інституту національної пам’яті під час свого офіційного візиту до Лондона взяла участь у дискусії, присвяченій питанням збереження національної пам’яті в Україні.

shpak-alina-1Захід, який відвідало близько 100 осіб, був організований Українським інститутом в Лондоні (Ukrainian Institute, London) у партнерстві зі Школою слов'янських та східноєвропейських студій в Університетському коледжі Лондона (School of Slavonic and Eastern European Studies в University College London). В обговоренні також брала участь історик, письменниця і журналістка Енн ЕППЛБОМ та історик, редактор веб-порталу Historians.in.ua Андрій ПОРТНОВ.

«Навіть говорячи про декомунізацію в тому вузькому сенсі, в якому ми її особливо яскраво бачимо останній рік (мова йде про зміни назв та демонтажі пам’ятників), слід розуміти, що те, що є ностальгією та минулим для одного покоління, може стати майбутнім для іншого. А цього не можна допустити. Адже за кожної такою назвою чи пам’ятником стоять цінності та правила епохи, в якій не було місця людині, її інтересам та правам», – зауважила Аліна ШПАК.

Шпак Аліна 4Вона представила громадськості статистичні дані: із 30 000 українських міст і сіл, 987 були перейменовані в ході декомунізації. 80% з них перейменовані в результаті рішень місцевих рад після шести місяців обговорень. В рівній мірі, воля місцевих громад була головним рушійним фактором відкриття з 1991 року більше 40 пам’ятників Степанові Бандері на західній Україні. 2 з 40 пам'ятників були встановлені за останні три роки.

shpak-alina-3Аліна ШПАК наголосила, що Український інститут національної пам’яті не прославляє збройні рухи Другої світової війни, такі як ОУН-УПА. «Закон говорить, – підкреслила вона, – легітимація їхньої боротьби за незалежність України, поряд з багатьма іншими збройними формуваннями. Він не проголошує будь-кого з них героями, не ідеалізує жодної людини серед них».

Під час дискусії було піднято важливе питання: яку роль у формуванні національної пам'яті та ідентичності має відігравати держава?

«Політика збереження пам'яті має бути системною. Українці були позбавлені своєї історії, не мали права говорити вголос. Росія використовує міф «Великої Вітчизняної війни», щоб мобілізувати українців воювати проти своєї ж країни. Це питання національної безпеки для України» – зазначила Аліна ШПАК.

Український інститут національної пам’яті


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2025 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/