Четверг, 28 ноября 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Співачка, яка виконувала світову оперу, хворіючи на рак горла


23 вересня 1872 року в селі Білявинці на Тернопільщині народилася Соломія Амвросіївна Крушельницька, оперна співачка.

Походила із старовинного українського роду. Закінчила Львівську консерваторію, продовжила навчання в Італії. Її голос – лірико-драматичне сопрано діапазоном майже в три октави (унікальне явище в оперному мистецтві) – приваблював силою звуку, дзвінкістю, соковитістю, доскональною вокальною дикцією, віртуозною технікою.

Всю свою пристрасть віддавала сцені. Про неї казали, що вона чи не перша співачка, яка не шукала покровителів і в кар’єрі покладалася тільки на власні сили. З тріумфом виступала на театральних майданчиках світу. Оперну сцену залишила в 1920-му, в зеніті слави. Надалі виступала з камерними концертами, виконувала пісні вісьмома мовами. Чудово грала на фортепіано. Сама, без допомоги спеціалістів, вивчала партитури і ролі. Співати з нею на одній сцені вважали за честь такі зірки як Енріко Карузо, Федір Шаляпін. А серед її шанувальників було безліч політиків, аристократів, всесвітньо відомих співаків. Їй присвячували свої твори композитори, письменники, художники.

Після одруження мешкала в Італії. Однак, підкреслюючи своє походження, на біс виконувала тільки українські пісні.

Соломія Крушельницька. Фото: teatre.com.ua

Соломія Крушельницька. Фото: teatre.com.ua

«Життя оперної артистки трохи нагадує режим атлетів: дисципліна в усьому – строгий розклад годин, поміркована їжа, заборона давати волю своїм забаганкам… Я мала свій режим дня, від якого тільки недуга могла заставити мене відступити. То тільки збоку здається, що професія співака – легкий хліб», – свідчила Соломія Крушельницька.

По смерті чоловіка приїхала у Львів провідати рідних. Через початок Другої світової війни і радянську окупацію Західної України повернутися назад не змогла. Її будинок у 1939-му націоналізували, а радянське громадянство надали лише після того, як передала свою італійську віллу на користь СРСР.

Соломія Амвросіївна Крушельницька (1872-1952). Фото: gazeta.dt.ua

Соломія Амвросіївна Крушельницька (1872—1952). Фото: gazeta.dt.ua

«Одна з найкращих співачок епохи, єдина, яка зуміла якісно поєднати ліричну суть голосу з драматичною проекцію», як писав про неї Юрген Кестінг, у післявоєнний період ледь не позбулася посади у Львівській державній консерваторії ім. М.В. Лисенка через відсутність консерваторського диплому, який знайшовся згодом.

Соломія Крушельницька з чоловіком, італійським адвокатом Чезаре Риччоні. Фото: povaha.org.ua

Соломія Крушельницька з чоловіком, італійським адвокатом Чезаре Риччоні. Фото: povaha.org.ua

Востаннє співала у Львівській філармонії в 1949-му, у віці 77 років. Мало хто знав, що на той час співачка вже хворіла на рак горла. Однак як викладач радянської філармонії, аби уникнути звільнення, мала щороку давати «звітний концерт».

Померла 16 листопада 1952-го у Львові.

Сергій ГОРОБЕЦЬ

На першому фото: Соломія Крушельницька. Фото: uarp.org


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/