Воскресенье, 1 декабря 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Якщо не вжити дієвих заходів, сосновий ліс на Чернігівщині може зникнути


На території Козелецького району Чернігівської області під час проведення планових лісопатологічних обстежень державною лісовою охороною було встановлено осередки звичайного соснового пильщика. Щоб визначити прогноз розвитку цього небезпечного шкідника сосни і можливі наслідки від росту його чисельності, у першій половині серпня Київське лісозахисне підприємство провело обстеження підпорядкованих Чернігівському ОУЛМГ лісів.

За результатами обстежень протягом серпня було встановлено, що загроза повного об’їдання хвої сосновим пильщиком складає у лісах ДП «Остерське лісове господарство» близько 1,7 тис. га площі.

IMG_1112Сосновий пильщик (Diprion pini) – небезпечний шкідник, який щороку має дві генерації. Імаго першої хвилі починає літати наприкінці весни (у травні), другої генерації – в кінці липня – на початку серпня. В умовах Полісся цей літ може бути досить тривалим, «розтягнутим».

IMG_1135Доросла самка – довжиною до 11 мм, самці – до 8 мм. Окрас тільця самок варіюється від жовтого до чорного, а у самця – чорний, ноги жовті. Вусики самок пильчастого виду, самців – перисті.

IMG_1184Самки першого покоління відкладають яйця у стару хвою протягом травня: кладуть у ребро хвоїнки, де прорізають пропил і далі заливають виділеннями – після чого утворюється перистий кантик. Кількість яєчок на одну хвоїнку – від 1 до 25 штук. Розвиток яєць цього покоління – близько 2 тижнів.

IMG_1206Яйця другого покоління відкладаються наприкінці липня, а на початку серпня їх розвиток завершується. Перші личинки шкідника першої генерації можуть почати відроджуватися в середині травня і харчуються до першої декади липня – розвиток може тривати до шести тижнів.

IMG_1279Личинки другого покоління з’являються на початку серпня і харчуються до кінця вересня – початку жовтня. Кормова норма – до 40 шпильок (0,8 г). Личинка має зеленувато­жовте тіло та буру головну капсулу. Ведуть такий же колоніальний спосіб життя. Самці мають п’ять, а самки – шість віків.

Кокони шкідника бочкоподібні, личинки першого покоління повністю коронуються в кроні дерев, діапауза відсутня. Личинки другого покоління коронуються у підстилці.

Кокони першого покоління мають сірий (сталевий) колір і повздовжній рубець – від кріплення до хвоїнки. У коконів другого покоління коричневий колір, а рубець відсутній.

IMG_1284У другому поколінні на стадії еонімфи може бути діапауза протяжністю до кількох років. Кокони самок в 1,5­2 рази більші за кокони самців: їх вага коливається від 0,025 г до 0,2 г.

Рекогносцирувальний нагляд найкраще проводити за калом гусені та за типовими пошкодженнями (їх спричиняють личинки 1­3 віків) в кінці травня – для першої генерації. І наприкінці серпня – для личинок другої. За калом і личинками – в час завершення харчування – в другій половині червня і другій половині вересня.

По першому поколінню – шляхом модельних гілок (зібрати всі кокони шкідника і проаналізувати їх).

По другому поколінню – у весняний період на початку квітня закласти пробні майданчики під проекцією крони дерев (2 на 0,5), повибирати матеріал та провести аналіз.

IMG_1221Намагатися зробити це за яйцекладками досить складно – через швидкий розвиток яєць.

Для всіх проб важливо робити аналіз, враховуючи пошкодження ентомофагами та відсотком діапазуючих особин.

У серпні в лісах Остерського держлісгоспу розпочалися винищувальні заходи там, де є осередки цього шкідника. Через засоби масової інформації місцеве населення систематично попереджали, що в цей період в лісах, де ведуться такі роботи, забороняється збирати гриби чи заготовляти сіно.

IMG_1199Найбільше лісових культур уражено сосновим пильщиком у Косачівському та Остерському лісництвах. Обробляються зелені масиви аерозольною установкою «Гард­М» – препаратом «фастак». У лісгоспі процесом боротьби зі шкідником керує головний лісничий підприємства Юрій Бійчук, а виконавці – інженер з охорони та захисту лісу Олександр Жила, оператор аерозольної установки Олександр Горілий і водій Анатолій Полічук.

Наприкінці серпня остерські лісівники вже доглянули 127 гектарів лісу. Остерським лісівникам допомагають працівники з «Київлісозахисту».

Юрій Пономаренко,

головний лісничий

Чернігівського обласного управління лісового та

мисливського господарства


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/