Вторник, 26 ноября 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Європейський вектор чернігівської онкології

Європейський вектор чернігівської онкології


Одна із складових питання: Чернігівська область потерпає від наслідків аварії на ЧАЕС, оскільки територіально наближена до її зони. Отже кожного дня виникає потреба в якісному лікуванні людей, яких доля прирекла на онкологічну хворобу. А Чернігівський обласний онкологічний диспансер – якраз і є тим профільним закладом, який несе відповідальність за кожне людське життя!

Головний лікар медичного закладу, доцент, кандидат медичних наук, лікар-онкогінеколог вищої категорії Валерій Олексійович ЗУБ розповідає про напрацювання закладу та підкреслює, що всі вони мають єдину мету, єдину стратегію – зосереджені виключно на потребу пацієнта. Рак потребує колективного підходу в лікуванні, оскільки нема у природі такого онколога-чаклуна, який би вилікував пацієнта самотужки. Завжди в лікуванні в тому чи іншому випадку беруть участь профільний спеціаліст, радіолог, хіміотерапевт, діагности, медсестри, які виконують призначення лікарів, медичний персонал, що доглядає за хворим… Колектив онкодиспансеру на сьогодні нараховує більш ніж 400 співробітників, працює в одному ключі порозуміння, це єдина команда, яку можна об’єднати словом «ми» і яка виборює кожну хвилину існування в цьому світі людини, хворої на рак.    

− Валерію Олексійовичу, чи ж ставить потужний колектив для себе й планку найвисоку? Адже статус обласного – це вже зобов’язує до певних прогресивних дій. Як Ви оцінюєте рівень надання онкологічної допомоги на Чернігівщині, скажімо, відносно всеукраїнського рівня? І це питання до Вас не тільки як до фахівця з онкології, адже багатьом відомо, що дуже вагомий час Ви очолювали ще й профільну комісію у складі обласної ради, яка опікувалася проблемами охорони здоров’я.

− Хочу зазначити: онкологи області майже не поступаються фахівцям кращих столичних центрів, що позитивно відбивається на загальному рівні надання онкологічної допомоги на Чернігівщині. Можливо, це моя суб’єктивна позиція, але це саме той випадок, коли статус периферії йде лише на користь: існує постійний стимул для лікаря ставити фахову планку вище й оволодівати новими сучасними методиками та запроваджувати їх у своїй практиці. Завдяки постійному навчанню лікарів усіх спеціальностей, зростанню рівня їхньої фаховості та комплексному підходу в діагностуванні нам всім разом вдається знизити частку хворих із четвертою стадією раку й підвищити частку хворих першої−другої стадій, коли є шанс позбавитися хвороби назавжди. Якщо оперувати мовою цифр, то показник онкологічної захворюваності в області у 2015 році склав 369,2 на 100 тисяч населення, що на 2,5% нижче показника 2014-го. Чернігівщина впевнено тримає середню позицію в рейтингу надання онкологічної допомоги. Втім, на мою думку, така позиція в рейтингу має бути набагато вищою.

− Тоді які дії, зокрема Вами, як представником адміністрації, вчинені, щоби зрушити ситуацію зі сталої точки? Не будемо ходити навколо, земля чутками повниться: люди розповідають, що Зуб – це та унікальна людина, яка народилася з трьома руками − двома оперує, а третьою тримає телефон і вирішує безліч надскладних питань…

− Із телефоном наразі кожен дійсно на «ти» – такий темп життя… Якщо говорити коротко про основну концепцію розвитку онкодиспансеру, то ще Гіппократ казав: «Нас троє: я, тобто лікар, хвороба і пацієнт. На чиїй стороні буде пацієнт – той і здобув перемогу!» Отже головне завдання онкологів – докласти максимум зусиль, щоби онкологічний пацієнт став на сторону лікаря.

Якщо говорити більш детально, то на сьогодні вже є певні напрацювання, які дозволяють скромною мірою, але зазначити певний розвиток онкологічної служби. Онкодиспансер зробив потужний крок у бік наближення якісної медицини до чернігівського пацієнта − тепер ціла низка надскладних операцій виконується в Чернігові, отже людям нема потреби шукати допомоги у столиці. Більш того онкологічні хворі з інших областей їдуть оперуватися до нас.  В онкодиспансері налічується сім доволі сучасних операційних. В арсеналі фахівців останніми місяцями з’явилися лапароскоп, торакоскоп, закуплена новітня ендоскопічна апаратура, апарат ТУР.

З півроку тому на базі відділення пухлин голови, шиї та грудної клітини розгорнуті торакальні ліжка для лікування пацієнтів, що мають онкопатологію легенів. До нас прийшли працювати два торакальних хірурги (наразі вони підвищують фаховість в Інституті раку), що дало змогу провести першу для онкодиспансера операцію з видалення пухлини в легенях. Потреба в такому відділенні слушна, адже щорічно на Чернігівщині реєструється біля 400 випадків онкозахворювань цієї локації. Наразі операції на легенях – це вже рутинна практика.

У медичному закладі проведені перші трахелектомія, радикальна простатектомія, надскладна резекція пухлини на нирці, онкоортопедична операція, лапароскопічні гінекологічні та абдомінальні втручання, на днях відбулися перші безшовні операції. В онкодиспансері опрацьований механізм набуття досвіду: до нас постійно приїздять профільні фахівці з інститутів післядипломної освіти різних областей України та найдосвідченіші онкологи України − це дозволяє говорити не про поодинокі оперативні втручання, а про системність зазначених операцій у нашому закладі.

На сьогодні вирішена проблема цілодобової фахової допомоги післяопераційним хворим. Якщо раніше у нас був один черговий лікар для всіх відділень, то наразі запроваджений цілодобовий лікарській пост у реанімаційному відділенні, де чергуються лікарі-анестезіологи. Разом із тим збільшена й кількість ліжок реанімаційного відділення – з 10 до 12.

Структура захворюваності на рак в області станом на 2015 р.

1-е місце – рак шкіри (11,7%)

2-е місце – рак молочної залози (9,2%)

3-є місце – рак ЛОР-органів (8,8%)

4-е місце – рак шлунку (8,4%)

5-е місце – рак ободової кишки (6,5%)

У межах поліклінічного відділення створено новий підрозділ − денний стаціонар, причиною появи якого  стали міські пацієнти, які мають бажання лікуватись амбулаторно і котрі складають половину від майже двох тисяч хворих, що потребують хіміотерапії. Наразі тут проводиться й лікування іншим хворим, котрим виконується амбулаторне оперативне втручання. До того ж це не єдина перевага створення денного стаціонару: денна форма лікування як «замісна технологія» дозволяє істотно економити бюджетні кошти.

У Чернігівському обласному онкологічному диспансері стартував проект із обстеження жінок, хворих на рак яєчників. Жінкам пропонується здати тест на BRCA ½-мутації. Це новий рівень у діагностиці раку яєчників − метод, що дозволяє виявити спадкову схильність до певних онкопатологій.

Взагалі-то онкологія починається не зі скальпеля… Грамотний фахівець – це грамотна тактика ведення хворого. Наші онкологи постійно оволодівають новітніми знаннями і навзаєм діляться досвідом із колегами з інших регіонів. У квітні в Чернігівському обласному онкологічному диспансері відбулися курси з підвищення кваліфікаційного рівня фахівців. Тривали вони впродовж місяця. Разом із лікарями онкодиспансеру свій професійний досвід підвищили 28 лікарів Чернігівщини. У межах нашого закладу відбулася плідна фахова конференція, присвячена проблемам ранньої діагностики та дієвого сучасного лікування найпоширенішої онкопатології в жінок за участі почесного гостя − головного позаштатного спеціаліста МОЗ України зі спеціальності «Онкологія», завідувача кафедрою Запорозької медичної академії післядипломної освіти, професора, доктора медичних наук Олексія Ковальова.

Нещодавно всі завідувачі профільних відділень стали доповідачами семінару, який відбувся в Чернігівському пологовому будинку і в межах якого онкологи й гінекологи підняли нагальне питання сьогодення – актуальні проблеми екстрагенітальної патології у вагітних жінок, яких навіть у такому стані рак не шкодує. Також наші онкологи стали ініціаторами семінару щодо проблем раннього виявлення візуальних локалізацій раку, який проведено спільно із фахівцями обласного тубдиспансеру.

Наприкінці травня онкологів нашого закладу на Всеукраїнський з’їзд онкологів і радіологів, де вони взяли участь у розробці та затвердженні концепції стану й розвитку онкологічної допомоги населенню. Під час заходу була прийнята низка важливих рішень, серед яких − ухвалення статуту Української громадської організації «Національна асоціація онкологів України», що сприятиме реінтеграції в Європейську онкологічну спільноту. До складу правління асоціації увійшов і Валерій Зуб.

Валерій ЗУБ: 

«Чернігівська онкологія йде вектором розвитку європейської медицини» 

І ще один новий потужний виток: Чернігівський онкодиспансер підписав Меморандум про співпрацю з Гомельським обласним клінічним онкологічним диспансером. Трохи раніше такий документ підписано з Македонією. Подібні домовленості існують із медичними закладами Латвії. Такі дії дозволяють не тільки почерпнути гарний іноземний досвід, а і проводити спільні симпозіуми, семінари, колоквіуми, конференції як на території області, так і зазначених держав, реалізовувати медичні проекти, брати участь у програмах територіального співробітництва – тримати руку на пульсі сучасного розвитку онкології.  Словом, чернігівська онкологія йде  вектором розвитку європейської медицини.

Окремий напрямок у діяльності онкодиспансеру зосереджений на соціальній роботі підтримки онкохворих. Адже соціальна адаптація онкохворого – це вкрай серйозна проблема. Це надзвичайно складно − зорієнтувати людину, що рак – це не завжди синонім смерті й не треба складати руки. Лікарі постійно наголошують на цьому у своїх публікаціях у ЗМІ. До того ж у закладі проводяться заходи на підтримку духу людей, які мають такий діагноз.

У співпраці з представниками громадських організацій для наших пацієнтів у жіноче свято проведена арт-терапія та майстер-клас з догляду за своєю зовнішністю. На Благовіщення, яке співпало із Всесвітним Днем здоров’я,  для наших пацієнтів створена «Територія душі» (малюнки на асфальті) – адже люди, перебуваючи в палатах, мають бачити з вікон прекрасне. Лікарня – це частина життя, але частина в різнокольорових барвах. На Пасху до онкодиспансеру завітав клір Свято-Миколаївського храму з великодніми подарунками. Отче освятили паски, привітали кожного стражденного зі святом та щиро побажали їм перемоги над хворобою.

У травневі свята висаджена «зелена сотня» – це сотня дерев, серед яких є як звичайні, так і карликові ялинки, тюльпанове дерево, сакури, ялівець. Зелене розмаїття стало доречним додатком до оновленого фасаду та території онкодиспансеру, де з’явилися новенькі лавочки, квіткові клумби, тротуарні доріжки, новий пандус, ліхтареві освітлення.

Колектив онкодиспансеру постійно додається до соціальних акцій на підтримку онкохворих. Зокрема приєднався до акції «Крила надії». Японський журавель (паперовий птах – символ акції) кликав по допомогу трирічному хлопчику, хворому на рак нирки (у дитини четверта стадія). Онкологи не могли не відгукнутися – зібрали благодійну поміч і передали естафету наступному медичному закладу. Онкологічна служба області опрацьовує разом із волонтерами міста й питання «онкометеликів». Так громадські активісти називають малюків, які за скромного бюджетного фінансування дитячого медичного закладу не мають достатньої кількості онкологічних ліжок для свого лікування.

Цифра

Потужність обласного онкодиспансеру складає 340 ліжок із поліклінікою, фактично на 320 відвідувань за зміну.

На варті здоров’я стоять 65 лікарів, із них четверо – кандидати медичних наук, 177 − представники середнього медичного персоналу.

− Валерію Олексійовичу, є підозра, що це лише невеличка сторінка із масштабного плану щодо розвитку онкодиспансеру. Над чим наразі працюєте і що хотілося б втілити?

− Нагальне питання для онкодиспансеру – це придбання лінійного прискорювача для опромінення онкохворих. Це дуже вартісна апаратура, втім перевага лінійного прискорювача доведена – на відміну від гамма-терапевтичних апаратів, які вже є значно застарілими, він не містить радіоактивних елементів, він самостійно генерує випромінювання, тому є більш безпечнішим. Оснащення відділення променевої терапії лінійним прискорювачем надасть можливість забезпечити безперервну роботу апаратів без потреби заміни джерел випромінювання. У 2018-19 роках у нас спливають терміни використання джерел опромінювання гамма-терапевтичних апаратів. До вирішення  питання щодо придбання прискорювача підключилися голова облдержадміністрації, голова облради, адміністрація Управління охорони здоров’я області, за що ми їм дуже вдячні. Вже виготовлено проект, зазначено місце розташування корпусу, де буде функціонувати нове обладнання. Всі ці питання узгоджені з головою облдержадміністрації, який тримає питання на особистому контролі.

Опрацьовується виконання другого етапу Плану реконструкції будівлі онкологічного диспансеру, зокрема мова йде про будівельно-ремонтні роботи в поліклінічному й радіологічному відділеннях та ландшафтний дизайн прилеглої території закладу.

− Слушне питання: з якого кошика це все фінансується наразі й буде фінансуватися в подальшому, якщо держава не має достатніх коштів на потреби медичної галузі?

− Ми все ж таки сподіваємось на позитивні кроки держави, бо деякі напрацювання вже відбулися: Верховна Рада 31 травня ухвалила закон про спрощену реєстрацію лікарських прeпаратів, вона дає надію сподіватися, що ліки іноземного виробництва стануть доступнішими для пацієнта.

Щодо фінансування – ми забезпечуємося коштом держави. Із державного фонду регіонального розвитку нам виділено чотири мільйони гривень на ремонт поліклініки, два – на ремонт радіологічного відділення, із обласного держфонду: три з половиною  – на закупівлю нового мамографа, півтора мільйони − на закупівлю онкопрепаратів.

До речі, частково препарати вже надійшли, вони є в наявності. Із переліком можна завжди ознайомитися на нашому сайті: www. oncodispancer.cn.ua Днями ми отримали заявку на формування переліку препаратів на наступний рік.

Хочу зазначити, що ми дуже вдячні кожному – від депутатів усіх рівнів до простого українського трудівника. Окрема подяка представникам ЗМІ, які активно співпрацюють із закладом.  Щире спасибі за те, що ви підтримуєте медичний заклад та опікуєтесь проблемами онкохворих людей. Тільки завдяки вашій підтримці нам вдалося так багато зробити.

Спілкувалась з головним лікарем медичного закладу Уляна КОВАЛЬЧУК


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/