Про причини безпліддя та інноваційні методи, що допомагають парам, майже втратили надію стати батьками, йшла мова на науково-практичній конференції «Актуальні питання репродуктивного здоров’я», що пройшла в Чернігові.
Ініціаторам обговорення цієї важливої теми виступила столична медична компанія «Ілая». З місцевими лікарями та журналістами поспілкувалися фахівці компанії, в том у числі акушер-гінеколог, репродуктолог Тарас Хомета, акушер-гінеколог, репродуктолог і эндоскопічний хірург Олександр Микитюк, акушер-гінеколог найвищої категорії, лікар УЗД Олег Федулов.
Приблизно четверта частина пар в Україні, що планують вагітність, зіштовхуються з проблемою непліддя. Це може тривати багато років, — зазначив акушер-гінеколог, репродуктолог Тарас Хомета, — але слід зрозуміти, що сучасна наука, сучасні технології дозволяють подолати цю проблему у 95% випадків. Навіть у найскладніших випадках ми можемо дати парі бажану й очікувану вагітність. З іншого боку, важливо розуміти, що лікування непліддя не обов’язково – дуже складні та дорого вартісні технології. Лікування непліддя має проводитися залежно від того, яка його причина. Дуже часто до нас звертаються пари, яким потрібна відносно проста корекція, деяка корекція гормонального фону, декому допомагає вітамінотерапія, а деколи – навіть добре слово.
Як з’ясували представники ЗМІ, до безпліддя у молодих жінок найчастіше призводять інфекції, що передаються статевим шляхом, а також переривання вагітності. Тому варто дбати про безпечне статеве життя та використовувати сучасні засоби контрацепції! В безплідді жінок дещо старшого віку часто «винуваті» ендометріоз (це захворювання лікарі називають «сучасним») та різноманітні порушення, пов’язані з виникненням доброякісних пухлин.
Чоловікам, які мріють про здорових нащадків, столичні лікарі–репродуктологи радять, у першу чергу, відмовитися від шкідливих звичок, по-друге, уникати стресів, і, по-третє, в міру навантажувати себе фізично. За їхніми спостереженнями, інколи здоровому чоловіку достатньо якісно та спокійно відпочити два-три тижні, і показники спермограми у нього значно покращуються! Якщо ж вагітність у пари віком до 35 років, яка прагне діток і активно над цим працює, не наступає упродовж року, не варто відкладати візит до фахівців, наголошує акушер-гінеколог, репродуктолог Тарас Хомета. Для пар, старших 35 років, термін очікування бажаної вагітності скорочуються до 6 місяців.
За словами представників медичного центру «Ілая», сучасні методи допомагають отримати вагітність навіть у найбільш складних випадках: патологія маткових труб, відсутність яйцеклітин у жінки чи навіть відсутність матки. Для цього застосовують програми з донорськими яйцеклітинами чи програми сурогатного материнства. При тяжких факторах чоловічого безпліддя сучасні технології допоможуть отримати сперматозоїди з яєчка, а в найскладніших випадках – є база для застосування донорської сперми. До речі, якість сперми останніми десятиліттями погіршується, і це проблема не лише українських чоловіків. Така тендеція змушує лікарів-репродуктологів переглядати критерії оцінювання сперми під час розшифровки так званої спермограми (це дуже інформативний вид аналізу, його результати не замінні при виявленні причин безпліддя, наявності різних захворювань тощо).
«Українська репродуктивна медицина перебуває на дуже високому рівні, на європейському рівні. Наші лікарі постійно беруть участь у різноманітних конференціях, що проводяться за кордоном і присвячені цій темі. Ми ділимося досвідом самі та переймаємо досвід найуспішніших клінік. Приємно відзначати, що жителі нашої країни можуть користуватися найсучаснішими технологіями, причому це коштує менше, ніж у Європі, Америці чи Ізраїлі. Сьогодні ми приїхали до Чернігова, щоб поділитися своїм досвідом з чернігівцями. Ми відкриті до спілкування, готові надавати консультації нашим колегам і телефоном, і через Інтернет тощо», — підсумовують столичні гості.
Водночас місцеві фахівці зазначають, що молоді люди недостатньо поінформовані про те, наскільки важливо берегти репродуктивне здоров’я. На думку завідувача першого гінекологічного відділення міського пологового будинку Олега Матвійка, треба вчасно говорити з підлітками про безпечне статеве життя, профілактику інфекційних захворювань, що передаються статевим шляхом, про методи контрацепції, щоб їм не доводилося регулювати народжуваність за допомогою абортів. «Ця робота має бути постійною та систематичною, щоб у майбутньому, коли прийде час і щасливе подружжя захоче народити здорову дитину, їм не доводилося чекати 5-6 років та витрачати значні кошти на лікування безпліддя, адже все це — дороговартісні та складні технології, а щоб бажана вагітність наступала впродовж 3-4 місяців», — підсумовує Олег Матвійко.
Таїсія Поліщук