Нове законодавство диктує нові правила гри на полі житлово-комунального сектору. Відтак, вже менш ніж за два місяці для кожного мешканця багатоквартирного будинку настануть зміни. При цьому люди можуть обирати – або взяти управління будинком у власні руки шляхом створення об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, або ж користуватися послугами управляючих компаній.
У Чернігові створено тільки 34 ОСББ, а будинків комунальної форми власності аж 1751, – зазначає член виконкому Чернігівської міської ради Юрій Власенко, який наголошує, що для того, аби люди активніше створювали об’єднання, має бути налагоджена підтримка з боку міської влади.
Початок роботи сьомої сесії Чернігівської міської ради VII скликання ознаменувався затвердженням особливостей взаємодії міста з ОСББ та ЖБК. Депутати розглянули та схвалили Програму сприяння створенню ОСББ та підтримки будинків ОСББ та ЖБК на 2016—2018 роки.
Хто працював над створенням Програми сприяння
Розробкою програми упродовж декількох місяців займалися Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради; Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, депутати міської ради, Новозаводської та Деснянської районних у місті Чернігові рад. До процесу долучилася також Громадянська мережа ОПОРА, представники якої відвідували робочі зустрічі та вносили власні пропозиції щодо ефективного розподілу коштів, передбачених програмою, та надавала інформаційну підтримку у вигляді роз’яснювальних зустрічей з жителями і працівниками державних структур.
Починаючи з січня щотижня проводилися робочі засідання, на яких обговорювали кожен із пунктів програми та їхню доцільність. Як зазначив заступник міського голови з питань виконавчих органів влади Олександр Кириченко, враховуючи, що про особливості роботи об’єднання знає близько 5-10% жителів, очікували розробити діючу модель створення ОСББ вже до 15 липня цього року. При цьому, за його словами, із наявних в місті 34 об’єднань ефективно працює приблизно 10-15. Підняти активність жителів міста депутати Чернігівської міської ради планують за рахунок Програми сприяння створенню ОСББ та підтримки будинків ОСББ та ЖБК на 2016 – 2018 роки.
Обсяг фінансових ресурсів, закладених на реалізацію Програми, складає 25 млн 580 тис. грн, що включає в себе кошти з міського бюджету – 20 млн 830 тис. грн та кошти об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та житлових будівельних кооперативів – 4 млн 750 тис. грн.
Які проблеми має охопити затверджений план дій
У Чернігові значна частина квартир багатоквартирних будинків знаходиться в приватній власності, а будинки як цілісні майнові комплекси ще перебувають на балансі комунальних підприємств. Мова йде про 1 751 житловий будинок загальною площею 3 млн 891 тис. кв. м, кошти на капітальний ремонт яких виділяються з місцевого бюджету. Власники квартир не завжди мають навички самостійного управління житлом, і не усвідомлюють себе співвласниками багатоквартирних будинків.
Саме тому Програма покликана:
- сприяти вдосконаленню або докорінній зміні існуючих форм і методів управління будинками;
- задовольняти потреби всіх споживачів житлово-комунальними послугами належної якості, яка відповідає вимогам державних стандартів;
- підвищувати рівень прозорості у взаємовідносинах між суб’єктами ринку житлово-комунальних послуг;
- забезпечувати надійність та безпечну експлуатацію житлового фонду міста.
Відповідно до плану, основним завданням Програми є сприяння утворенню ОСББ і підтримка на всіх етапах їх функціонування. Для того, щоб мешканці багатоквартирних будинків отримали необхідні знання щодо механізму створення та діяльності ОСББ, проводитиметься інформаційно-роз’яснювальна робота. Власникам квартир надаватиметься практична допомога при створенні та подальшій діяльності об’єднань: затвердження типових зразків установчих та реєстраційних документів, участь членів комісії сприяння роботі ОСББ в роботі установчих зборів, залучення працівників комунальних підприємств до проведення обстежень технічного стану під час передачі будинків на баланс ОСББ.
І навіть більше – передбачено співфінансування робіт з капітального ремонту конструктивних елементів, внутрішніх систем тепло- , водо- та електропостачання та ліфтів багатоквартирних житлових будинків, де створено ОСББ або ЖБК.
Капітальний ремонт будинку для ОСББ та ЖБК можна буде реалізувати за допомогою програми на умовах співфінансування, а саме: до 80% від загальної вартості робіт – це кошти міського бюджету, не менше 20% – власні та залучені кошти ОСББ (ЖБК). Фінансування для будинку здійснюється в межах до 8,0 тис. грн на одну квартиру.
Охочі отримати таку фінансову підтримку на капітальний ремонт повинні подати до управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради заявку на участь у Програмі у довільній формі (із зазначення адреси будинку, видів та обсягів необхідних робіт з капітальному ремонту, суми власних та залучених коштів) за підписом керівника ОСББ (ЖБК) (іншої особи, уповноваженої рішенням загальних зборів) та належним чином завірені копії документів: статуту ОСББ (ЖБК), свідоцтва про державну реєстрацію ОСББ (ЖБК), рішення загальних зборів ОСББ (ЖБК) про участь у Програмі, документи, що посвідчують особу та повноваження керівника ОСББ (ЖБК).
«Програма підтримки ОСББ – одна з найкращих в Україні, – стверджує голова чернігівської Асоціації ОСББ Максим Конашевич. – Асоціація об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, представники ОСББ і місцеві депутати працювали разом над її розробкою. Наприклад, у Києві співвідношення за такою програмою 30/70, фінансове навантаження на людей більше. У нас вдалось домовитись про 20/80».
Пропонуємо ознайомитись з розподілом фінансових ресурсів за основними заходами Програми:
- інформаційне забезпечення населення міста: друк буклетів, інформаційних матеріалів, біг-бордів – 30 тис. грн;
- виготовлення технічного паспорта будинку, планів інженерних мереж та іншої технічної документації – 1 млн 800 тис. грн;
- капітальний ремонт будинку, що передбачає низку заходів з термомодернізації, зокрема утеплення фасаду, заміну даху тощо – 23 млн 750 тис. грн.
«Співпраця органів місцевого самоврядування і ОСББ призвела до появи спільних напрацювань і конкретних ідей, які стали основою цієї Програми. Вона не тільки дасть змогу знизити витрати під час опалювального сезону, а й мотивуватиме людей, надаватиме реальну матеріальну підтримку активістам, які бажають створити об’єднання співвласників в своєму будинку», – наголошує місцевий координатор житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА Наталя Висіканець.
Нагадуємо, що Програма розроблена відповідно до підпункту «а» пункту 1 статті 27 та пункту 1 частини 2 статті 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою сприяння створенню об’єднань співвласників та вдосконалення відносин, які виникають у сфері обслуговування житлового фонду ОСББ та ЖБК. Про можливості кожного жителя з енергоефективності можна дізнатися на сайті Проекту «Муніципальна енергетична реформа в Україні».
Марія Стронська