Понедельник, 2 декабря 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Як правильно змінити своє ім’я


pasportЗміна прізвища чи імені ? явище не таке вже й рідкісне: шлюб, розірвання шлюбу, всиновлення… Причини зміни імені можуть бути різні, серед яких труднощі з вимовою, бажання носити ім’я або прізвище, яке відповідає національним традиціям одного з батьків тощо... 

Про те, як змінити своє ім’я та прізвище, а також про ситуацію зі змінами імен/прізвищ на Чернігівщині, розповідає Тетяна СОЛОВЕЙ, головний спеціаліст відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Головного управління юстиції у Чернігівській області.

Одним із особистих немайнових прав, що забезпечують соціальне буття фізичної особи, визначених Цивільним кодексом України, є право на ім’я.     Нерозривно з ним пов’язано особисте немайнове право на зміну імені.

Право на зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи передбачено статтею 295 Цивільного кодексу України.

Зміна імені (прізвища, власного імені, по батькові) здійснюється відповідно до Порядку розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 915.

Фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім’я.

Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право змінити своє прізвище та (або) власне ім’я за згодою батьків або одного з них у разі, якщо другий з батьків помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав щодо цієї дитини, а також якщо відомості про батька (матір) дитини виключено з актового запису про її народження або якщо відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про її народження за заявою матері.

У разі якщо над фізичною особою, яка досягла чотирнадцяти років, встановлено піклування, зміна прізвища та (або) власного імені такої особи здійснюється за згодою піклувальника.

Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право на зміну по батькові у разі зміни її батьком свого власного імені.

Зміна імені є актом цивільного стану, який підлягає державній реєстрації відповідно до закону та обов’язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Згідно з положеннями Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація зміни імені (прізвища, власного імені, по батькові) (далі — зміна імені) проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану лише стосовно громадян України за заявою фізичної особи, яка досягла віку, встановленого законом, за місцем її проживання.

Заява про зміну імені, подана у встановленому порядку до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, розглядається у тримісячний строк з дня її подання. За наявності поважної причини цей строк може бути продовжено, але не більш як на три місяці.

Однак однієї заяви про зміну імені недостатньо, одночасно до неї додаються наступні документи:

свідоцтво про народження заявника;

свідоцтво про шлюб (у разі, коли заявник перебуває у шлюбі);

свідоцтво про розірвання шлюбу (у разі, коли шлюб розірвано);

свідоцтва про народження дітей (у разі, коли заявник має малолітніх або неповнолітніх дітей);

свідоцтва про зміну імені заявника, батька чи матері, якщо воно було раніше змінено;

фотокартка заявника.

Підставами для відмови у наданні дозволу на зміну імені є: перебування заявника під слідством, судом, адміністративним наглядом; наявність у заявника судимості, яку не погашено або не знято в установленому законом порядку; офіційне звернення правоохоронних органів іноземних держав про оголошення розшуку заявника; подання заявником неправдивих відомостей. Відмова у наданні дозволу на зміну імені може бути в установленому порядку оскаржена у суді.

У разі надання дозволу на зміну імені заявник у тримісячний строк може звернутися для державної реєстрації зміни імені до відділу державної реєстрації актів цивільного стану. У разі не звернення заявника у цей строк без поважних причин дозвіл на зміну імені втрачає силу.

Під час державної реєстрації зміни імені відділ державної реєстрації актів цивільного стану видає заявникові свідоцтво про зміну імені.

Окремо слід відмітити, що державна реєстрація зміни імені не тягне за собою внесення змін до актових записів цивільного стану, складених стосовно особи, яка змінила ім’я, та її малолітніх і неповнолітніх дітей, крім передбачених законом випадків, а також повнолітніх дітей.

Слід зазначити, що бажаючих змінити своє прізвище та ім’я, з кожним роком збільшується. Так, відділами державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційних служб Чернігівської області було зареєстровано в 2009 році — 299,  в 2010 році — 304, в 2011  році — 338, в 2012 році – 334, а в 2013 році -389  змін імені та прізвищ.

Найчастіше наші земляки змінюють своє ім’я в бажанні зробити його  більш благозвучним або цікавим: Христина на Крістіна, Віта на Віолетта, Ганна на Анна, Юлія на Юліанна, Людмила на Міла, Наталія на Наталі, Оксана на Ксенія, Маша на Марія, Пилип на Філіпп, Людмила на Люсі Алісі, Сергій на Фабрицио-Габріель, Софі на Кіра-Софія, Наталія на Сила.


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/