Среда, 27 ноября 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Як потрапити у військо України. Юридична практика


Проходження іноземцем військової служби за контрактом у Збройних силах України можливе, але за певних умов.

Консультацію з цього приводу надає фахівець Дмитро Шумар, юрист громадської приймальні ГО «MART».

Загальні умови прийняття на військову службу 

6 жовтня 2015 року був прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо проходження військової служби у Збройних Силах України іноземцями та особами без громадянства» № 716-VIII, та який вступив в дію з 05.11.2015 року. Зазначеним Законом внесено низку змін до законодавчих актів України і встановлено певну лінію дій для вказаної категорії осіб.

Іноземці (особа, яка є громадянином іншої держави) та особи без громадянства (особа, яка не є громадянином будь-якої держави), які раніше не судимі та перебувають в Україні на законних підставах, можуть бути прийняті на військову службу до Збройних Сил України за контрактом лише на посади рядового, сержантського і старшинського складу (отримання офіцерських військових звань Збройних Сил України і відповідні призначення можливе лише після отримання громадянства України), у тому числі за наступними критеріями:

  • мають вік, що не перевищує 45 років;
  • придатні до військової служби за станом здоров'я;
  • пройшли професійно-психологічний відбір;
  • мають достатній рівень фізичної підготовки.

Процедура прийому та професійно-психологічного відбору, форма, порядок і правила укладення контракту, припинення (розірвання) контракту та наслідки його припинення (розірвання), порядок присвоєння військових звань іноземцям та особам без громадянства (далі — іноземці) визначаються відповідними положеннями про проходження військової служби у Збройних Силах України, якщо інше не передбачено законом.

Іноземці, які відповідно до закону вперше приймаються на військову службу до Збройних Сил України, беруть офіційні зобов'язання (а громадяни України складають військову присягу) неухильно додержуватися Конституції та законів України, сумлінно виконувати обов'язки військової служби.

При виконанні обов'язків служби військовослужбовці носять військову форму одягу, їм довічно встановлюється військове звання.

Для прийнятих на військову службу за контрактом іноземців встановлюється випробувальний термін два місяці.

Грошове забезпечення 

Розмір грошового забезпечення іноземців, які проходять військову службу у Збройних Силах України, визначається на рівні, встановленому для військовослужбовців — громадян України, які проходять службу за контрактом.

Одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності іноземців, які проходять військову службу у Збройних Силах України (далі — одноразова грошова допомога), — це гарантована державою виплата.

Право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця мають члени сім'ї, батьки загиблого (померлого) військовослужбовця. Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця визначаються відповідно до Сімейного кодексу України.

Військові посади в підрозділах Збройних Сил України, які направляються до інших держав для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки у складі національних контингентів або національного персоналу відповідно до міжнародних договорів України, заміщаються лише військовослужбовцями з числа громадян України.

Положення Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» не поширюється на іноземців, які проходять військову службу у Збройних Силах України".

Законні підстави перебування в Україні та набуття громадянства України

Відповідно до п. 18 ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»: Іноземці та особи без громадянства, які в уклали контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України, вважаються такими, які на законних підставах тимчасово проживають на території України на період дії контракту про проходження військової служби у Збройних Силах України. Тимчасове проживання на території України таких іноземців та осіб без громадянства підтверджується військовим квитком рядового, сержантського і старшинського складу.

Згідно внесених змін до ст. 9 Закону України «Про громадянство України», які набули чинності 19.02.2016р., іноземець або особа без громадянства можуть бути за їх клопотаннями прийняті до громадянства України.

Умовами прийняття іноземців-військовослужбовців до громадянства України є:

  1. Визнання і дотримання Конституції України та законів України;
  2. Подання декларації про відсутність іноземного громадянства (для осіб   без громадянства) або зобов'язання припинити іноземне громадянство (для іноземців);
  3. Безперервне проживання на території України три роки з моменту набрання чинності контрактом про проходження  військової  служби  у  Збройних  Силах  України;
  4. Володіння державною мовою або її розуміння в обсязі, достатньому для спілкування;
  5. Наявність законних джерел існування.

Але для  іноземців і осіб без громадянства, які проходять військову службу за контрактом у Збройних Силах України та нагороджені державною нагородою України, вимоги щодо терміну безперервного проживання, володіння державною мовою і наявність законних джерел існування не поширюються. 

Таким чином, для отримання громадянства України іноземцем-військовослужбовцем, який має вислугу три роки чи після народження державною нагородою,  необхідно:

  1. Звернутися до територіального підрозділу ДМС України за місцем проживання;
  2. Подати заяву разом із необхідними документами;
  3. отримати довідку про реєстрацію особи громадянином України (що є підставою для оформлення паспорта громадянина України) у територіальному органі або підрозділі ДМС України за місцем проживання.


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/