Новобраний депутатами Чернігівської обласної ради головний лікар протитуберкульозного диспансеру Микола Дейкун прагне зробити нормальні умови для лікування хворих на небезпечну недугу.
20 січня у Чернігівському обласному протитуберкульозному диспансері відбулася прес-конференція для представників засобів масової інформації та громадських активістів. Під час заходу присутні ознайомились з діяльністю медичної установи. Журналісти були вражені від занедбано-жахливої ситуації, яка панує у закладі. У спадок новообраному Чернігівською обласною радою у грудні 2015 року головному лікарю протитуберкульозного диспансеру Миколі Дейкуну дісталося багато проблем, які конче необхідно вирішувати.
Новий керівник з першого дня перебування на відповідальній посаді почав шукати ефективні шляхи реорганізації закладу, звернувся до керівництва області та інших структур з проханням допомогти йому покращити стан підпорядкованого диспансеру.
«Сам я нічого не зроблю, − зазначив ще під час вступу на керівну посаду у тубдиспансері Микола Дейкун. − В колективі зараз повний безлад. В закладі 30 років ніхто не робив ремонт. Навіть брудну постіль не вивозять з диспансеру на прання, а вода після прання та прийняття так званого душу хворими стікає у річку, без усяких очисних технологій, оскільки їх просто там вже не існує».
У цьому пересвідчилися й журналісти, яким під час заходів «продемонстрували» цей катастрофічний стан.
Головний лікар протитуберкульозного диспансеру Микола Дейкун та його заступник Ярослав Вольський розповіли не лише про конкретні шляхи вирішення багатьох питань з покращення діяльності медичної установи, але й зупинилися на загальному стані щодо захворюваності на туберкульоз в області. Також поділилися набутим досвідом лікарями в подібних медичних закладах інших європейських держав щодо мінімізації та подолання небезпечних інфекційних хвороб, відповіли на численні запитання присутніх стосовно профілактики загрозливої хвороби та невідкладних діях самих громадян для зменшення ризику захворіти на туберкульоз.
Микола Дейкун зробив акцент на тому, що лікувати хворих заражених різними формами туберкульозу не можна. Це може призвести до перехресного зараження.
− Якщо є сім форм, то це потрібно сім входів, сім сходів. Наш заклад цього не дозволяє. – підкреслює головний лікар Чернігівського обласного протитуберкульозного диспансеру.
Тому медики, на базі Чернігівського диспансеру, планують створити територіально-медичне об'єднання соціально-небезпечних захворювань. У найближчій перспективі до об'єднання мають долучити протитуберкульозні заклади Ніжина, Бахмача, Прилук та СНІД-центр. Наступний етап – для закладів, які займаються проблемами шкірно-венерологічних хвороб.
Питання це назріло давно, і обговорюється з 2009 року, але зволікати з реформою далі стає небезпечно.
− Всі бояться лише людей консервативно налаштованих, і особливо пенсіонерів, які не хочуть нічого міняти. І чим більше є пацієнтів, тим більше буде служба жити. А ми пропонуємо модель, в якій зменшиться кількість людей хворих на туберкульоз, – зазначив Микола Дейкун.
В Бахмачі планується створення хоспісного відділення, в Прилуках відділення для однієї з форм туберкульозу, в Чернігові будуть займатись інтенсивним лікуванням. Також частина роботи перейде районним фтизіатрам, які лікуватимуть хворих амбулаторно.
− Мені довелося побувати в Естонії, так там на 1,4 млн. населення захворюваність у два рази менша − у них 25 ліжок (для стаціонарного лікування – авт.) на всю країну. Термін перебування хворого 5-6 днів. У нас, ми говоримо про 5-6 місяців, 10 місяців, 2 роки…, − ділиться своїми враженнями головлікар тубдиспансеру.
Реформування не потребує додаткових коштів, а навпаки оптимізує фінансові витрати закладів, які, як відомо, є на низькому рівні.
У цьому році закінчується дія «Програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2012—2016 роки», тож постає питання прийняття нової.
І хоча ліками Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер і забезпечений як треба, в аварійному стані знаходиться кілька приміщень, на ремонт яких необхідні значні кошти. У деяких з них медичному персоналу та технічним працівникам працювати просто небезпечно, не говорячи вже про самих пацієнтів.
«Сам я нічого не зроблю. В колективі там зараз повний бардак. В закладі 30 років ніхто не робив ремонт. Навіть брудну постіль не вивозять з диспансеру на прання», − Микола Дейкун в інтерв’ю під час призначення посаду.
В даний час ситуація з туберкульозом на Чернігівщині загрозлива і залишається на епідеміологічному рівні.
У 2015 році в області виявлено 677 хворих на туберкульоз, захворюваність на цю хворобу збільшилась на 3,4 відсотка, однак смертність у порівнянні з попередніми роками зменшилась на 15 відсотків. Захворюваність на туберкульоз у дітей збільшилась майже вдвічі. За минулий рік в закладі проліковано 1988 жителів області, з них – 114 дітей. Захворіли також двоє лікарів медичної установи, хоча раніше щороку хворіло 5-7 працівників медичного закладу.
У заходах взяв участь й начальник Головного управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації Петро Гармаш.
Сергій ВІТЕР
Прес-тур організований за фінансової підтримки Програмної ініціативи «Громадське здоров'я» Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Місцеві бюджети під контролем громадських і пацієнтських організацій».
Довідково
Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер був збудований у 1968 році, а введений у дію в 1983. За ці роки епідемія туберкульозу за цей час значно змінила своє обличчя. Якщо до 2001 року виділяли дві форми туберкульозу, то на сьогодні їх виділяють вже сім. Відповідно, будівлі обласного протитуберкульозного диспансеру пристосовані для пацієнтів лише з двома формами.
Дейкун Микола Петрович працював головним лікарем Обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом. Заслужений лікар України, кандидат медичних наук, доцент кафедри основ медичних знань і охорони здоров’я, Президент ГО «Українська професійна асоціація служби протидії ВІЛ та іншим соціально небезпечним хворобам та явищам», голова бібліотечної ради Чернігівської обласної науково-медичної бібліотеки. В грудні 2015 року Микола Дейкун призначений на посаду головного лікаря Чернігівського тубдиспансеру.