Пятница, 30 октября 2020   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Реформа негативно позначається на роботі чернігівських медиків

Реформа негативно позначається на роботі чернігівських медиків


Після попередження, які оголосили керівники чернігівських медичних установ своєму персоналу, щодо можливого масового скорочення лікарів, медсестер, санітарок, пристрасті трохи вгамувалися, але не надовго.

Після введення карантинних заходів адміністрація медичних закладів Чернігова масово вимушує йти працівників у відпустки за свій рахунок, а в деяких установах, після відбуття частини відпустки, навіть пропонують писати заяви на звільнення.

Ми систематизували ці питання, які отримали від наших читачів (представників медичної галузі) і звернулися за допомогою до юриста.

Фахову консультацію з цих питань надає юрист Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Чернігівській області Дмитро Савуляк. 

 

1) Чи має право адміністрація без згоди медичного працівника (лікаря, медсестри, санітарки) надавати частину відпустки, тобто 14 днів? При цьому виникає важливий момент. Лікарці, у якої по графіку відпустка запланована з 20 липня, запропонували написати заяву з 27 квітня по 8 травня включно, тобто 12 днів відпустки, звичайно, і нарахування «відпускних» не як за 14 днів, а за 12. Чи правомірні такі дії адміністрації?

— Відповідно до ст. 179 Кодексу Законів про працю України конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується між працівником і власником або уповноваженим ним органом, який зобов'язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну.
Відповідно до ст. 80 КЗПп України щорічна відпустка може бути перенесена на інший період тільки за письмовою згодою працівника та за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) у разі, коли надання щорічної відпустки в раніше обумовлений період може несприятливо відбитися на нормальному роботі підприємства, установи, організації, та за умови, що частина відпустки тривалістю не менше 24 календарних днів буде використана в поточному робочому році.
Отже, в тому випадку, коли конкретний період відпустки визначений графіком, але початок терміну відпустки працівника відповідно до попередньо узгодженого графіку, ще не настав, адміністрація лікарні не вправі самостійно відправляти у щорічну відпустку працівника
без його згоди.

2) Якщо надається перша частина відпустки, то чи додаються до відпустки дні, коли в період відпустки були святкові (вихідні) дні (1 травня, наприклад), а також на які припали офіційні вихідні (свята), як от 9 травня? У даному випадку, адміністрація «вилучила» ці дні з відпустки. Чому так?

— Поділ щорічної відпустки на частини будь-якої тривалості допускається на прохання працівника за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів. Невикористана частина щорічної відпустки має бути надана працівнику, як правило, до кінця робочого року, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка.

Відповідно до ст. 78-1 КЗПп України, яка в повній мірі кореспондується із ст. 5 ЗУ «Про відпустки» святкові і неробочі дні при визначенні тривалості щорічних відпусток не враховуються. Відповідно до ст. 73 КЗПп України 1 травня — День праці та 9 травня — День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День перемоги) є святковими днями, а тому в тривалість шорічної відпустки вони не враховується. Отже у випадку надання щорічної відпустки з 27 квітня по 8 травня 2020 року на підставі заяви працівника її тривалість становитиме 11 календарних днів, без врахування святкового дня (1 травня). При цьому фактичний вихід на роботу працівника відбудеться 12 травня.

3) Окремим працівникам, які вже були у відпустці «за свій рахунок» і «відгуляли» основну частину оплаченої відпустки (14 днів), адміністрація пропонує писати заяви «за власним бажанням» взагалі на звільнення. Чи має право керівництво звільняти працівника з роботи, якщо працівник використав лише першу частину відпустки (14 днів).

— Варто зазначити, що звільнення за власним бажанням в порядку ст. 38 КЗПп України є ініціативою виключно працівника, а тому будь які дії адміністрації лікарні з вимогами писати заяви «за власним бажанням» є незаконними. Роботодавець не має право звільняти працівника з роботи, якщо працівник використав лише частину відпустки. Кодексом Законів про працю України, зокрема, статтею 40, чітко визначено підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу і зазначеної підстави там не закріплено.

Дмитро Савуляк, юрист, м.Чернігів, спеціально для видання bilahata.net


Комментирование закрыто

© 2020 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/