Суббота, 20 апреля 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Менська ОТГ: індустріальний парк і туристичний потяг

Менська ОТГ: індустріальний парк і туристичний потяг


Менська об’єднана територіальна громада – одна з небагатьох у Чернігівській області, яка вклалася в свій перспективний план і об’єднала 75% території усього Менського району.

ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ. За три роки свого існування тут – як, власне, і в усіх інших ОТГ – займаються покращенням інфраструктури: освітленням, дорогами, ремонтами освітніх закладів. Та в той же час намагаються залучати інвесторів, створюючи для них всі умови. Одна з них – індустріальний парк поруч із залізничною колією. 

Менська ОТГ була створена в 2017 році, до її складу увійшли 33 населені пункти. На території громади працює безліч фермерських господарств, фабрика з виготовлення картону, філія «Менський сир», підприємство мінеральної води «Нептун». Всі ці підприємства надають робочі місця місцевим жителям і наповнення міський бюджет.

«Плюс від децентралізації, звичайно, великий, але потрібно ще дуже багато чого зробити, аби люди це відчули якнайкраще, – говорить міський голова Мени Геннадій Примаков. – Адже села, які були в складі районів, перебувають не в кращому стані. Там довгий час нічого ніхто не робив. Ми ж за ці три роки зробили освітлення, намагаємося ремонтувати дороги. Ми придбали техніку для комунального підприємства – 5 тракторів, сміттєві баки і сміттєвоз. Зробили ремонти в освітніх закладах. Наразі треба багато з землею працювати. Адже там великий потенціал, але до цього питання треба підходити правильно. Ми плануємо провести інвентаризацію, визначити власників. Багато роботи у кожному селі і з невитребуваними паями. На жаль, досі не завершена децентралізація. І оце двовладдя – райрада, районна адміністрація – треба припиняти, доводити реформу до пуття».

І про пенсіонерів не забули

Громада намагається залучати кошти на різні соціальні проекти шляхом грантів, які надають європейські держави. Минулого року Менська ОТГ виграла грант на освітлення міста Мена. Завдяки цьому в місті було встановлено 1440 сучасних LED-ліхтарів. Цьогоріч громаді вдалося потрапити до трійки переможців, які отримають гроші на втілення іншого соціально необхідного проекту – спортивного залу для пенсіонерів.

«Цього року польська сторона надавала грант на втілення соціального проекту. Наша громада подала свою заявку. Так, на першому етапі відібрали 30 громад для подальшої участі, – говорить голова громади. – Наші представники їздили на тренінги в Київ, Чернігів і після цього написали свій проект для людей похилого віку. І вже на цьому етапі було лише троє переможців, серед яких і наша громада. Ми маємо отримати гроші в цьому році, і за них плануємо в нашому територіальному відділенні соціального захисту купити і встановити спортивний інвентар і обладнання, щоб люди похилого віку мали змогу приходити і займатися спортом». 

Школу не закрили, але…

Менська ОТГ є однією з тих громад, де не закрили ще жодної сільської школи. Та за словами керівника громади, малокомплектні школи – дуже велика проблема, яку рано чи пізно потрібно буде вирішувати радикально.

«Зараз один наш співробітник перебуває з робочою поїздкою в Польщі. Він написав нам, що там в громаді з населенням 20 тисяч людей лише одна школа, куди щодня підвозять дітей з невеликих селищ. І люди до цього нормально ставляться, – говорить мер. – А у нас на майже 28 тисяч населення – 16 шкіл. Ми на школи, де вчаться по 30-40 учнів, витрачаємо значні кошти. В такій школі один учень обходиться в декілька разів дорожче, ніж у наших опорних школах. Та закриття шкіл – велика проблема, бо люди не сприймають цього. Вони вважають, що закриється школа – пропаде село».

Індустріальний парк – у планах

Менська ОТГ розташована, з підприємницької точки зору, дуже вигідно. Адже околицею міста проходить залізниця, і тут вирішили цим скористатися.

«Ми плануємо створити індустріальний парк у своїй громаді, – розповідає Геннадій Примаков. – Вже виділили земельну ділянку – 10 гектарів, яка знаходиться поруч з залізничною дорогою, що дуже зручно і вигідно для підприємств. Наразі шукаємо інвесторів. Індустріальний парк – це територія, куди заходить інвестор і планує чимось зайнятися. Ми йому надаємо земельну ділянку в оренду, до того ж отримуємо податки в бюджет громади і робочі місця для своїх людей. Подібного парку на Чернігівщині немає в жодній громаді. Ми ж намагаємося втілити цей задум в життя і зараз шукаємо інвесторів».

Потяг туристичний: реальний чи містичний?

За словами майже всіх керівників Чернігівських ОТГ, всі вони дуже дружні і тісно співпрацюють у різних напрямках, підтримують один одного та намагаються разом розвиватися. Туризм – один з тих пріоритетів, який зараз потрібно розвивати, залучати туристів на свою територію. В кожній громаді він різний, але коли об’єднуються декілька дуже цікавих за своєю територією і історією громад, то може вийти навіть цілий туристичний потяг.

«Зараз туризм стоїть на передових позиціях у розвитку громад. У нас є що показати людям, тому ми намагаємося приваблювати туристів, – говорить міський голова. – Ми навіть напрацьовуємо туристичні напрямки спільно з своїми сусідами. Нещодавно з’явилася ідея запустити туристичний потяг, який би їздив зі Сновська до Бахмача через Мену і об’єднав три-чотири громади. Це має бути якийсь цікавий і неординарний маршрут, але в той же час зі всіма зручностями для туристів».

Марія Пучинець


Комментирование закрыто

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/