Суббота, 20 апреля 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Зі святом! Божого благословення всім нам та мирного неба!


Зі святом Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього, свято Всемилостивого Спасу та Пресвятої Богородиці або Маковія!

Це торжество прийшло до нас з Візантії, з Царгорода, де його відзначала приблизно з ІХ ст. Суть його полягає у перенесенні з імператорського палацу до храму Софії частини хреста Господнього, що збереглася. Протягом двох тижнів цю святиню носили столицею для очищення міста від епідемії. За допомогою хреста освячували і воду, щоб була чистою. У Київській державі встановився звичай влаштовувати хресні ходи до водоймищ, де вода освячувалась, і після цього всі купалися та купали худобу, щоб очиститися від лихої сили й запобігти хворобам.

Під час цього свята на Богослужінні відбувається винесення хреста на середину храму і вшанування його, а після Літургії – водосвяття.

В народі прижилась назва цього дня як свято Маковія, Спас на воді або Перший Медовий Спас.

14 серпня за новим стилем в Україні святкують свято Маковія, яке в церковному календарі називається днем семи мучеників Маковеїв. З цього дня розпочинається «спасівка» — піст, який триває два тижні. В цей день у церквах святять воду, квіти і мак.

На Маковія кожний мав букет квітів, в якому обов’язково присутні великі достиглі голівки маку. Такий букет називається «маковійчик» або «маковейка» і в ньому можуть бути і чорнобривці, і жоржини, і айстри, і гвоздики, і барвінок, а також різні трави (які в народі називають зіллям, зіллячком): васильки, м’ята, чебрець, любисток, петрові батоги, полин, деревій, будяк-пристрітник.

Люди також називають цей день святом першого Спаса, медовим Спасом або Спасом на водіСпасом водяним. Хворі пропасницею купалися в цей день у річці, бо вода на Маковея вважається цілющою. До речі, другий, яблучний Спас, святкують 19 серпня.

Освячена цього дня вода цінується не менше стрітенської і вважається надзвичайно корисною від усіх хвороб. В цей день святили також колодязі та воду в річках. На Київщині цією водою кропили ожереди (копиці сіна), щоб уберегти їх від мишей, кропили бджіл, а також пили цю воду, вмивалися нею з метою очищення від усього лихого.

На Маковія святили також свіжовикачаний мед у стільниках, щедро пригощаючись ним. Ритуальною їжею в цей день були «шуліки» — печені коржі, які ламають на дрібні шматочки в макітру і заливають медовою ситою та розтертим маком. Ця їжа досить смачна, особливо її люблять діти. Готували також пироги, вареники, пампушки з маком, різноманітні медяники та маківники.

А ще у народі кажуть, що Перший Спас – це проводи літа. Цього дня починають відлітати ластівки. Ластівка весну починає і осінь накликає.

Від самого ранку сьогодні святково одягнені люди по всій Україні йдуть до церкви, щоб посвятити квіти, мак і воду. Після освячення букет квітів та голівки маку кладуть за образи і зберігають до весни. Весною мак за традицією розсівається  по городу, а засушені квіти на Благовіщення вплітають дівчатам у коси.

Зі святом  Вас, дорогі українці! Божого благословення всім нам та мирного неба! 

Джерело


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/