Суббота, 20 апреля 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

«Земельні» питання та відповіді


земляДнями ДПІ у м. Чернігові ГУ ДФС у Чернігівській області проведено черговий сеанс «гаряча лінія» на тему: «Порядок нарахування та сплати земельного податку фізичними особами» за участю фахівців відділу адміністрування  майнових податків управління доходів і зборів з фізичних осіб.

Наводимо відповіді на запитання, з якими зверталися під час проведення заходу та які є найбільш актуальними для платників податків:

Запитання 1: Чи має право на пільгу щодо сплати земельного податку фізична особа-пільговик у разі якщо правовстановлюючі документи на земельну ділянку відсутні?

Відповідь: Згідно з ст.269 та ст.270 Податкового кодексу України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, а об’єктами оподаткування земельним податком є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні та земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Право власності або користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України від 01.07.2004р. №1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Державна реєстрація прав є обов’язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав (ст.3 Закону №1952).
Отже, звільнення від сплати земельного податку, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб п.281.1 ст.281 Кодексу, поширюється на власників земельних ділянок, земельних часток (паїв) та постійних землекористувачів, які мають документи, що підтверджують право власності або постійного користування на земельну ділянку.

Запитання 2: Чи може скористатися пільгою зі сплати земельного податку фізична особа, яка має пільги, але не подала вчасно до контролюючого органу документ, що підтверджують право на пільгу ?

Відповідь: Перелік категорій фізичних осіб-власників земельних ділянок, які звільняються від сплати земельного податку, визначено у п. 281.1 ст. 281 Податкового Кодексу.

Разом з цим, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання підлягають поверненню платнику відповідно до ст. 43 Кодексу, крім  випадків  наявності у такого платника податкового боргу (п. 43.1 ст. 43 Кодексу). Право платника податку на подання заяви щодо повернення надміру сплачених коштів виникає і застосовується протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов’язання (п.43.3 ст.43 Кодексу).

Таким чином, фізична особа може звернутись до контролюючого органу щодо отримання пільги протягом 1095 днів від дня виникнення такого права.

Запитання 3: Чи буде користуватися пільгою по земельному податку фізична особа, якій призначено пенсію не за віком після досягнення нєю пенсійного віку?

Відповідь: Відповідно до п.281.1 ст.281 Податкового Кодексу від сплати земельного податку звільняються: інваліди першої і другої групи; пенсіонери (за віком); ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України ”Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”; фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Тобто, фізичні особи, які вийшли на пенсію не за віком після досягнення ними пенсійного віку, мають право на пільгу щодо сплати земельного податку за земельні ділянки, що належать їм на правах приватної власності.
Для отримання пільги щодо сплати земельного податку фізична особа має подати до інспекції за місцезнаходженням земельної ділянки заяву про надання пільги та документи, що посвідчують право такої особи на пільгу (паспорт, пенсійне посвідчення тощо).

Запитання 4: Чи є платниками земельного податку фізичні особи, які не оформили відповідно до законодавства право власності або користування землею, в тому числі якщо вони є власниками будівель (споруд) або їх частин, що розташовані на таких земельних ділянках?

Відповідь: Відповідно до ст.269,270 Податкового  Кодексу платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, а об’єктом оподаткування-земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Обов’язок зі сплати земельного податку виникає з моменту набуття права власності (користування) відповідною земельною ділянкою (п.287.1 ст.287 Кодексу).

Згідно ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, або за результатами аукціону.

Відповідно до ст.120 Земельного кодексу та ст.377 Цивільного кодексу України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (п.286.1 ст.286 Кодексу).

З огляду на викладене, фізичні особи, які не оформили відповідно до законодавства право власності або право користування землею, проте набули це право відповідно до рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування чи відповідно до цивільно-правових угод повинні сплачувати земельний податок згідно з даними державного земельного кадастру на загальних підставах.

Запитання 5: На яку адресу контролюючі органи надсилають фізичній особі податкові повідомлення-рішення про сплату земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та/або комунальної власності?

Відповідь: Відповідно до п.45.1 ст.45  Податкового Кодексу податковою адресою платника податків — фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі.

Отже, контролюючі органи надсилають податкове повідомлення-рішення про сплату земельного податку і орендної плати за земельні ділянки державної та/або комунальної власності на податкові адреси (адреси проживання) фізичних осіб.

Запитання 6: Чи повинна фізична особа — власник нежитлового приміщення (його частини) у багатоповерховому жилому будинку сплачувати земельний податок?

Відповідь: Відповідно до п.287.8 ст.287  Податкового Кодексу власник нежитлового приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку сплачує до бюджету податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Згідно із п.286.6 ст.286 Кодексу за земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у користуванні кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується кожному з них пропорційно тій частині площі будівлі, що знаходиться в їх користуванні, з урахуванням прибудинкової території.

Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (п.286.1 ст.286 Кодексу).

Таким чином, фізична особа — власник нежитлового приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку є платником земельного податку з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Запитання 7: Чи звільняються від сплати земельного податку та орендної плати за землі державної та комунальної власності фізичні особи, які мобілізовані до Збройних сил України та беруть участь в антитерористичній операції (АТО)?

Відповідь: Згідно з п.п. 281.1.4 п.281.1 ст.281 Податкового Кодексу особи, визнані учасниками бойових дій, відповідно до норм Закону України від 22.10.1993р. № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» звільняються від сплати земельного податку. При цьому звільнення від сплати земельного податку, передбачене для такої категорії фізичних осіб, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм, встановлених п.281.2 ст.281 Кодексу.

Фахівці ДПІ у м. Чернігові звертають увагу, що земельний податок у 2015 році громадянам необхідно сплатити до 28 серпня.

Підготувала Алла БУЛАВА, сектор комунікацій Державної податкової інспекції у м. Чернігові


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/