Пятница, 29 марта 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Замість федералізації і роз’єднання – децентралізація і згуртування

Замість федералізації і роз’єднання – децентралізація і згуртування


П’ять років тому Україні спробували нав’язати федералізацію, яка б розшматувала країну, натомість Уряд розпочав масштабну та глибинну реформу, покликану якісно перебудувати систему управління країною та об’єднати її.

Ця ініціатива отримала назву децентралізації і стала найуспішнішою з усіх реформ. Співавтором та головним рушієм децентралізації став діючий Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, зробивши її одним із своїх пріоритетних завдань. Чернігівщина – серед лідерів в Україні за темпами і кількістю утворення об’єднаних територіальних громад. Новоутворені ОТГ вже встигли відчути  переваги реформи, отримавши додаткові повноваження та гроші на місця. У володінні ОТГ опинилися тисячі гектарів земель запасу, а головне можливість для людей контролювати владу, яка стала до них ближчою. 

1 квітня 2014 року Кабінет Міністрів схвалив Концепцію реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади. Парламент, у свою чергу, 2014 року ухвалив Закон «Про співробітництво територіальних громад» і в 2015 році – Закон «Про добровільне об’єднання територіальних громад», який став основоположним для проведення децентралізації.

Ініціатором та головним рушієм реформи децентралізації 5 років тому став Володимир Гройсман, перебуваючи ще на посаді віце-прем’єра. Коли ж Гройсман став Прем’єр-міністром України — він зробив децентралізацію одним зі своїх головних завдань.

За його словами, це – чи не єдина у країні реформа, яка має свій чіткий початок, проміжковий результат і системний успіх.

«В 2014 році нам пропонували федералізацію, яка б розшматовувала Україну. А ми запропонували те, що з’єднає державу, – реформу децентралізації. За 4 роки ми провели реформу, яка дозволила втричі збільшити бюджети громад. І зараз треба ефективно використовувати ресурси – для досягнення цілей. Які у нас завдання? Дати нову якість освіти, медицини, інфраструктури. Двигуном розвитку є національна економіка», — наголосив Прем’єр-міністр України.

Реформа децентралізації ще триває і, виходячи з прогнозів Уряду, має завершитись до 2020 року. Разом із громади, які вже об’єдналися відчули значні переваги та зміни. Так, на даний момент в Україні створено 884 ОТГ, з яких 646 ОТГ вже отримали у власність від держави 1,5 мільйона гектарів земель за межами населених пунктів. Суттєво зросли і власні доходи місцевих бюджетів – з 68,6 мільярда гривень у 2014 році до 234 мільярда гривень  у 2018 році, а підтримка розвитку регіонів 2018 року склала рекордні 37,8 мільярди – а це нові і відремонтовані школи і садочки, лікарні, місцеві дороги, водогони, енергоефективні котельні і зони відпочинку в громадах.  Держава фінансує інфраструктурні проекти в регіонах, розвиток сільської медицини, підтримку агровиробників. Кількість побудованих за кошти держбюджету об’єктів в регіонах за 4 роки перевищила 5000.

На Чернігівщині вже об’єдналися 34 громади. Яскравим прикладом успішної децентралізації в нашому краю є Корюківська об’єднанна територіальна громада, котру очолює Ратан Ахмедов. Він розповів про суть реформи на прикладі власної громади:

«Президент з Урядом добровільно відмовилися  від своїх повноважень на місцях і ми отримали ті повноваження, які мала райдержадмінстрація. Завдяки децентралізації бюджет зріс (якщо говорити про реальні цифри) десь удвічі. Але є ще один ньюанс – це державна підтримка. Перші два роки вона була досить значною. Це і державний фонд регіонального розвиту, це і субвенція на розвиток інфраструктури ОТГ, і різноманітні програми будівництва футбольних полів, державний дорожній фонд тощо. Тобто підпримка держави є досить суттєвою. Зараз ми реконстурюємо опорну школу. Загальна вартість проекту складає близько 80 мільйонів гривень. Буквально три-чотири роки тому такі цифри були для нас фантастичними. Сьогодні ми впевнено рухаємося вперед. У кожній міській школі ми побудували спортивні майданчики зі штучним покриттям, придбали декілька нових автобусів, провели освітлення всіх сіл, де є траси. Тому реформу децентралізації я оцінюю позитивно і в цьому, звісно, велика заслуга Володимира Гройсмана. Коли Володимир Борисович був віце-премєром в Уряді Яценюка, саме тоді було розпочато децентралізацію. Уряд наразі є нашим дороговказом, суттєво нам допомагає Міністерство регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ. Якби Володимир Гройсман не був свого часу міським головою, то, можливо, деценталізація відбулася б, але не в тій мірі, яка є зараз. Він був у нашій шкурі і знає, що таке розбита інфрастркутура, котельні, каналізації і так далі. Якщо голова Уряду знає марки котлів і коефіцієнт їх корисної дії, то це про щось вже говорить. Але є ще один важливий момент чи то пак пересторога: зараз відбувається процесс адмінреформи і районні ради та адмінстрації, розуміючи те, що у 2020 році вони будуть ліквідовані, намагаються через парламент проштовхнути закон, за яким новостворені райони отримають і ресурси, і повноваження. Частину ресурсу вони хочуть забрати в ОТГ. Тобто з нас зроблять великі сільські ради, тому є пересторога щодо того, щоб нас банально не укрупнили. Втім, я вірю в те, що цей Уряд зробить все для того, щоб громади були основною адміністративною одиницею, а майбутнім районам чи повітам залишили лише функції держави».

На переконання Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, децентралізація має стати незворотною,  а остаточне обєднання громад має завершитись до 2020 року. Прем’єр закликає закріпити незворотність децентралізації в законодавстві, зокрема в Конституції.

«Треба захищати реформу. Конституція дає такий захист, дає поштовх створення можливостей розвитку кожної громади. Ми пройшли 5 років реформи успішно, і наступні роки мають стати ривком розвитку регіональної економіки і покращення життя людей», — говорить Володимир Гройсман. 

Северин ТРОЦЕНКО


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/