Четверг, 28 марта 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Як стягнути аліменти «по-сучасному»


Консультацію надає начальник Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Сергій П’ятниця.

С чого починати стягувачу для виплати аліментів?

Один із батьків може подати заяву за місцем роботи, місцем виплати пенсії, стипендії про відрахування аліментів на дитину з його заробітної плати, пенсії, стипендії у розмірі та на строк, які визначені у цій заяві.

На підставі заяви одного з батьків аліменти відраховуються не пізніше триденного строку від дня, встановленого для виплати заробітної плати, пенсії, стипендії.

На підставі заяви одного з батьків аліменти можуть бути відраховані і тоді, коли загальна сума, яка підлягає відрахуванню на підставі заяви та виконавчих документів, перевищує половину заробітної плати, пенсії, стипендії, а також якщо з нього вже стягуються аліменти на іншу дитину.

Що робити, якщо добровільна виплата аліментів неможлива?

У такому випадку слід звертатися до суду.

Наразі спрощено порядок судового розгляду при зверненні до суду про стягнення аліментів. Особа, з якою проживає дитина, тепер має право звертатися із заявою у рамках наказного провадження – так званого спрощеного провадження, адже з моменту відкриття наказного провадження до отримання судового наказу про призначення аліментів, повинно проходити три дні.

Особа, яка звертається із заявою про стягнення аліментів може не ходити на судові засідання та подавати позов за місцем проживання.

В якому розмірі можна отримати аліменти?

Мінімальний розмір аліментів збільшено із 30% до 50% від прожиткового мінімуму на дитину. Розміри прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для основних соціальних і демографічних груп населення встановлює стаття 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2017 рік» від 21.12.2016 № 1801-VIII. Слід зазначити, що для дітей віком до 6 років прожитковий мінімум з 1 травня складає 1426 гривень, з 1 грудня — 1492 гривні.

Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.

У рамках наказного провадження суд може присудити на одну дитину одну четверту від заробітної плати платника аліментів, на двох – третину, на трьох і більше – половину заробітної плати. Для випадків, коли платник аліментів отримує набагато вищу за середньостатистичну заробітну плату, аліменти становитимуть не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину.

В подальшому, розмір аліментів може бути згодом зменшено або збільшено за домовленістю між батьками або за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них.

Що робити після отримання виконавчого документа про стягнення аліментів?

Після отримання виконавчого документа, необхідно звернутися до органу державної виконавчої служби або приватного виконавця. Виконавець розпочинає примусове виконання рішення про стягнення аліментів на підставі виконавчого документа за заявою стягувача про примусове виконання.

Виконавчий документ про стягнення аліментів може бути пред’явлений до виконання протягом усього періоду, на який їх призначено. Аліменти за минулий час можуть бути присуджені, якщо позивач подасть суду докази того, що він вживав заходів щодо одержання аліментів з відповідача, але не міг їх одержати у зв'язку з ухиленням останнього від їх сплати. У цьому разі суд може присудити аліменти за минулий час, але не більш як за три роки.

Виконавчі дії провадяться виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або місцезнаходженням його майна

Яким чином виконавець буде стягувати аліменти, якщо боржник відмовляється їх сплачувати?

За наявності заборгованості зі сплати аліментів понад три місяці стягнення буде звернено на майно боржника. Стягнення на єдине житло боржника та земельну ділянку, на якій розташовано таке житло, буде здійснено державним виконавцем у разі наявності заборгованості зі сплати аліментів у сумі, що перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати.

Крім того, у разі ухилення боржника від сплати аліментів виконавець має право звернутись до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника за межі України до погашення заборгованості.

Також за наявності заборгованості із сплати аліментів у розмірі, що сукупно перевищує суму платежів за три місяці, стягувач має право на звернення до органів досудового розслідування із заявою про вчинене кримінальне правопорушення боржником, що полягає в ухиленні від сплати аліментів.

Як утримувати дитину, якщо боржник не сплачує аліменти та не має жодного майна?

Якщо місце проживання чи перебування боржника невідоме, або боржник ухиляються від сплати аліментів, або не має можливості утримувати дитину, з Державного бюджету України дитині призначається тимчасова державна допомога з урахуванням матеріального стану сім’ї, у якій виховується дитина.

 


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/