Пятница, 29 марта 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Відстеження ситуації щодо рівня радіації на Чернігівщині


Тридцять літ минуло, а пам’ять про подвиг, звершений в ім’я захисту рідної землі і мільйонів людей від радіаційного лиха, не згасла.

Погасло смертоносне жерло радіації, закрите грудьми тисяч ліквідаторів, серед яких були представники різних професій, у тому числі і працівники лісової галузі.

HDR tonemappedМужністю і здоров’ям  тисяч і тисяч учасників ліквідації Чорнобильської катастрофи таки погасили смертоносний вогонь, але пам’ять про їхній подвиг не згасла і житиме у віках.

Але з радіацією боролися не лише люди, а й наш сіверянський ліс. Цей зелений захисник теж одним із перших прийняв на себе ядерний удар…

радіація 5Аварія на Чорнобильській АЕС, яка супроводжувалася викидом у довкілля великої кількості радіонуклідів, призвела до радіоактивного забруднення значних площ лісів України. Лісові масиви, які потрапили в зону дії аварійних викидів, виконали свої природні функції — захистили сільськогосподарські угіддя та населені пункти від значно більшого радіоактивного забруднення. Саме ліси стали своєрідними екологічними фільтрами і, завдяки своїм властивостям, акумулювали значну кількість радіонуклідів.

радіація 9І сьогодні площа лісів в Україні, в яких заборонена будь-яка лісогосподарська діяльність (без врахування 30-кілометрової зони навколо ЧАЕС) складає 63, 9 тисячі гектарів. У лісах площею 141,2 тисячі гектарів запроваджена регламентація використання деревини, а на площі 1141,6 тисячі гектарів — заборонене використання не деревних продуктів лісу (грибів, ягід, трав). В основному всі ці площі сконцентровані у Поліській зоні, в тому числі і Чернігівщини, яка постраждала чи не найбільше.

радіація грибиЗабруднення території аварійними викидами викликало необхідність застосування заходів щодо мінімізації наслідків радіоактивного забруднення на населення. Одним із таких заходів є радіаційний контроль — комплекс взаємопов’язаних і обов’язкових до виконання організаційно-технічних і правових заходів.

радіація 2На підприємствах лісової галузі радіаційний контроль здійснюється з метою забезпечення радіаційної безпеки працівників лісового господарства та споживачів його продукції. З метою недопущення випуску «забрудненої» продукції, переопромінення працівників, створення безпечних умов праці, у складі підприємств управління створена радіологічна служба, до складу якої входить ДП «Чернігівська лісо — випробувальна радіологічна лабораторія» та інженери-радіологи лісогосподарських підприємств.

радіація2Безпосередньо радіологічний контроль продукції в Чернігівській області здійснює радіологічна лабораторія. Випробувальна лабораторія з 2015 року акредитована на незалежність, технічну компетентність та право проведення робіт із визначення вмісту радіонуклідів у продукції лісового господарства до 2019 року. Має санітарний паспорт на право проведення відповідних до галузі акредитації робіт атестовані робочі місця.радіація3Придбане нове обладнання: спектрометричний тракт типу СЕГ—001 АКПС. Модернізовано програмне забезпечення спектрометра. Лабораторія працює у відповідності до законодавства України та вимог стандартів і нормативних документів до випробувальних лабораторій. Щороку лабораторія проводить дослідження більше 5 тисяч зразків продукції, співпрацює як із державними лісогосподарськими підприємствами, так і з приватними. Та не лише лісо — випробувальна лабораторія заступила на почесну вахту з охорони довкілля вже після ліквідації аварії на ЧАЕС.

радіація4Свою трудову вахту після ліквідації аварії у лісах Чернігівщини продовжує і багато ліквідаторів-лісівників, котрі сумлінно працюють в державних лісогосподарських підприємствах. Зокрема, у ДП «Городнянське лісове господарство» їх 15, у ДП «Добрянське лісове господарство» —14, у ДП «Корюківське лісове господарство» — 11. У ДП «Семенівське лісове господарство» — 12. Колишні ліквідатори аварії з когорти лісівників працюють і на решті лісогосподарських підприємств Чернігівського ОУЛМГ.

радіація 8Відзначаючи їхній подвиг у пам’ятні дні ліквідації аварії на ЧАЕС і при спорудженні саркофагу над четвертим її енергоблоком, згадаймо їхні імена і сердечно подякуймо кожному за мужність та жертовність, виявлені тридцять літ тому. Потиснемо міцно їм руки за  самовіддану працю сьогодні.

Chernobyl ahead of 25th anniversary of nuclear plant accident in 2011

Микола Тищенко. Фото автора


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/