Пятница, 29 марта 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Умільці. Переробіть собі сапу


Sapa_01Ви якось розповідали про чоловіка з Черкащини, який змайстрував (переробив) чудову практичну сапу для обробки городу. У мене теж є подібний виріб, але він дещо відрізняється від «черкаського». Відразу зауважу: ідея належить не мені, а умільцю з Дніпропетровська (прізвища я не пам’ятаю), про якого я прочитав років 17–20 тому в журналі, який тоді виходив, «Сад і город». Сапа дуже практична, конструкція її дуже зручна і значно полегшує працю. Але ось дивлюся, чомусь у магазинах такого виробу й досі немає — лише стандарт пропонують.

Виготовити його можна зі звичайної сапи. Для цього потрібно автогеном нагріти й розігнути дугу, до якої кріпиться лезо, так, щоб воно, коли сапу перевернути навколо своєї осі на 180° і утримувати за держак, було паралельно до поверхні землі (дивитися малюнок).

Sapa

Працюю цим пристроєм, як шкрябачкою: правою рукою тримаю за держак десь на третині його довжини від верху, а лівою упираюся в торець держака. Швидкими рухами вперед і назад зрізую бур’яни без перевертання ґрунту, наче зішкрябую. Глибина розпушування залежить від того, під яким кутом ви спрямовуєте лезо сапи. Якщо лівою рукою піднімаєте держак вище, лезо заглиблюється більше, опускаєте його — навпаки, буде йти мілкіше.

Під час сапання рухаюсь не вперед, як звичайно, а назад, щоб не затоптувати розпушений ґрунт.

Цим пристроєм дуже зручно обробляти ґрунт на невелику глибину попід кущами смородини, аґрусу, під огудиною гарбузових рослин, там, де є багато грудок. Дуже зручно знищувати такий бур’ян, як берізка. Коли користуються звичайною сапою, бур’ян намотується на неї, а під час роботи пристроєм цього не буває. Також набагато легше ним зрубувати осот. А ще добре працювати на перезволоженому ґрунті — земля не налипає.

Захват (ширина) леза залежить від механічного складу ґрунту: на важких глинистих ґрунтах використовую менше лезо (захват 8–10 см), а на легких піщаних — більше (до 20–25 см). Лезо треба виготовляти не з прямою передньою ріжучою кромкою, а у вигляді півмісяця. Дуже зручно, коли леза змінні та кріпляться до дуги за допомогою потайних болтиків. А ще варто бічні кромки леза теж загострити, тоді повністю зрізуватимуться бур’яни при ході леза як уперед, так і назад.

Особисто я леза до свого пристрою виготовляю з тонкого диска пилки-циркулярки і роблю їх знімними.

Микола ПОЛІЩУК, м. Ніжин


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/