Среда, 1 20 апреля20   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Український Магеллан Юрій Лисянський і Ніжин


Лисянський ЮрійВін продав маєток своєї дружини і на отримані кошти, а це 18 тисяч карбованців (величезна сума на той час), видав 1812 року наукову роботу, яка перевидавалася багато разів, — «Подорож навколо світу в 1803 – 1806 роках на кораблі «Нева» під начальством флоту капітан-лейтенанта, нині капітана І рангу Юрія Лисянського».

***

Якось мені випала нагода взяти участь у міжнародній науковій конференції, що проходила в Ніжинському університеті ім. М. Гоголя. Після засідань учасники конференції мали можливість відвідати музеї міста. Екскурсія до краєзнавчого музею тривала майже три години — це було несподівано для мене.

Свого часу я навчалася в Ніжинській школі № 7, а вона знаходиться поряд з цим музеєм. Ще в першому класі ми з подружкою відвідали музей, і найбільше запам’яталися опудала диких тварин. Відтоді я була впевнена, що нічого цікавого там не побачиш, тому туди й не заходила.
Перше, що мене вразило в музеї, — виставка фотографій, зроблених німцями 1941 – 1943 рр. На одній із них — бідно вдягнені жінки, що полощуть білизну в ополонці біля Покровського мосту. Одна з цих жінок могла б бути моєю прабабусею. Німці дивилися на це, як на диковинку. На іншій фотографії — німецька комендатура (зараз це гуртожиток для студентів університету, що на центральній площі міста), там допитували мого прадіда, підозрюваного у співпраці з партизанами, він чудом залишився живий.
З іншого боку моєї школи по вулиці Гоголя — пам’ятник Юрію Федоровичу Лисянському. З дитинства я любила розглядати і пам’ятник, і якір біля нього (на жаль, якір двічі крали, мабуть, на металобрухт). Я знала, що це видатний український мореплавець і першопроходець навколосвітньої подорожі (це написано на пам’ятнику), але саме в музеї дізналася про те, що наш земляк був не просто видатним мореплавцем і вченим, а й патріотом. Він продав маєток своєї дружини і на отримані кошти, а це 18 тисяч карбованців (величезна сума на той час), видав 1812 року наукову роботу, яка перевидавалася багато разів, — «Подорож навколо світу в 1803 – 1806 роках на кораблі «Нева» під начальством флоту капітан-лейтенанта, нині капітана І рангу Юрія Лисянського» і «Збори карт і малюнків, що належать до подорожі флоту капітана І рангу і кавалера Юрія Лисянського».
Читаючи літературу про Лисянського, дізналася, що 2013 року маємо подвійний ювілей: 240 років від дня народження Юрія Федоровича і 210 років — від початку першої навколосвітньої експедиції російських кораблів, одним з яких — «Невою» — командував наш земляк.
Коли дізнаєшся про такі самовіддані вчинки, відчуваєш гордість за нашу землю, яка дає людству таких людей.

Лариса ДИКАРЕВА, м. Ніжин


Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2020 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/