Понедельник, 2 августа 2021   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Український Магеллан Юрій Лисянський і Ніжин


Лисянський ЮрійВін продав маєток своєї дружини і на отримані кошти, а це 18 тисяч карбованців (величезна сума на той час), видав 1812 року наукову роботу, яка перевидавалася багато разів, — «Подорож навколо світу в 1803 – 1806 роках на кораблі «Нева» під начальством флоту капітан-лейтенанта, нині капітана І рангу Юрія Лисянського».

***

Якось мені випала нагода взяти участь у міжнародній науковій конференції, що проходила в Ніжинському університеті ім. М. Гоголя. Після засідань учасники конференції мали можливість відвідати музеї міста. Екскурсія до краєзнавчого музею тривала майже три години — це було несподівано для мене.

Свого часу я навчалася в Ніжинській школі № 7, а вона знаходиться поряд з цим музеєм. Ще в першому класі ми з подружкою відвідали музей, і найбільше запам’яталися опудала диких тварин. Відтоді я була впевнена, що нічого цікавого там не побачиш, тому туди й не заходила.
Перше, що мене вразило в музеї, — виставка фотографій, зроблених німцями 1941 – 1943 рр. На одній із них — бідно вдягнені жінки, що полощуть білизну в ополонці біля Покровського мосту. Одна з цих жінок могла б бути моєю прабабусею. Німці дивилися на це, як на диковинку. На іншій фотографії — німецька комендатура (зараз це гуртожиток для студентів університету, що на центральній площі міста), там допитували мого прадіда, підозрюваного у співпраці з партизанами, він чудом залишився живий.
З іншого боку моєї школи по вулиці Гоголя — пам’ятник Юрію Федоровичу Лисянському. З дитинства я любила розглядати і пам’ятник, і якір біля нього (на жаль, якір двічі крали, мабуть, на металобрухт). Я знала, що це видатний український мореплавець і першопроходець навколосвітньої подорожі (це написано на пам’ятнику), але саме в музеї дізналася про те, що наш земляк був не просто видатним мореплавцем і вченим, а й патріотом. Він продав маєток своєї дружини і на отримані кошти, а це 18 тисяч карбованців (величезна сума на той час), видав 1812 року наукову роботу, яка перевидавалася багато разів, — «Подорож навколо світу в 1803 – 1806 роках на кораблі «Нева» під начальством флоту капітан-лейтенанта, нині капітана І рангу Юрія Лисянського» і «Збори карт і малюнків, що належать до подорожі флоту капітана І рангу і кавалера Юрія Лисянського».
Читаючи літературу про Лисянського, дізналася, що 2013 року маємо подвійний ювілей: 240 років від дня народження Юрія Федоровича і 210 років — від початку першої навколосвітньої експедиції російських кораблів, одним з яких — «Невою» — командував наш земляк.
Коли дізнаєшся про такі самовіддані вчинки, відчуваєш гордість за нашу землю, яка дає людству таких людей.

Лариса ДИКАРЕВА, м. Ніжин


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2021 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/