Пятница, 19 апреля 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Українське самоврядування може стати ефективним та успішним


З 1 серпня всі публічні закупівлі в Україні, починаючи з 200 тисяч гривень за товари і 1,5 млн за послуги, здійснюватимуть виключно через систему «ProZorro». Долучення до неї органів місцевого самоврядування дасть змогу створити у країні суцільну систему обігу державних і муніципальних фінансів, без корупції, зловживань та тіньових схем.

Фактично через «ProZorro» мають проводитися всі кошти, спрямовані на публічні закупівлі, отримані від платників податків. Досвід першої хвилі впровадження «ProZorro» засвідчив її ефективність, перспективність і відсутність значних технічних перешкод у використанні.

Серед безумовних її переваг – неможливість надалі чинити корупційні дії, зниження вартості закуповуваних товарів та послуг зростання якості за рахунок збільшення конкуренції. Система спрощує процес закупівель, оскільки потенційному учаснику закупівель не треба їхати до іншого міста та збирати купу документів, аби взяти участь у місцевому тендері. Тепер усе робиться в онлайн-режимі, просто за екраном комп’ютера. А оригінали документів подаватиме лише переможець.

За підрахунками експертів, лише цього року завдяки «Prozorro» в масштабах країни вдасться заощадити близько 5 млрд гривень, які раніше йшли на хабарі та відкати. У наступні роки економічний ефект стане ще відчутнішим.

Безумовно, ця електронна система закупівель – крок до прозорих і чесних фінансів в органах місцевого самоврядування. Їх переведення на використання цієї системи сприятиме очищенню місцевого самоврядування від корупції, зловживань та недбалості.

Система публічних фінансів прогнила з середини. І «ProZorro» покладе край тендерній корупції в масштабах усієї країни. При цьому її використання має жорстко контролюватися щодо всіх органів влади: від сільрад до уряду, а також усіх господарчих структур, де наявні кошти платників податків. Будь-яка система буде безсилою без політичної волі правлячого класу.

Важливість «ProZorro» засвідчують факти численних випадків корупції, що в деяких регіонах переросли в мафіозні клани. Згадаймо хоча б резонансне розслідування щодо кримінальних зловживань так званої вугільної мафії Чернігівщини, яка заробляє щороку десятки мільйонів за рахунок бюджету, постачаючи непотріб і сміття замість вугілля. Навіть після відкриття кримінальних проваджень ця кримінальна шайка продовжує висмоктувати бюджетні кошти, зокрема в Козелецькому районі під прикриттям голови РДА.

Перехід органів місцевого самоврядування до «ProZorro» змінює філософію їх діяльності. Тіньові тендери змушували обидві сторони – і владу, і постачальників товарів і послуг – до корупції. Натомість нині, в умовах чітких, прозорих процедур, замовник послуг чи товарів буде змушений думати, як краще використати кошти за призначенням. Адже на відкат розраховувати все одно марно. Отже, запровадження системи «ProZorro»- це великі перспективи для чесного бізнесу та заощадження держбюджету.

«Важливо, щоб бізнес зрозумів свою соціальну відповідальність і сумлінно ставився до участі в публічних закупівлях через «ProZorro». Будь-яке навіть найпрогресивніше починання можна поховати, якщо не буде суспільного договору, згідно з яким усі діють у межах загальноприйнятних норм і правил», − Ольга Чередник, голова Чернігівської обласної організації політичної партії «Наш Край», депутат обласної ради 

Сигнал щодо припинення корупції найближчим часом має почути малий і середній бізнес, який раніше не мав шансів перемогти в тендерах. Там мають повірити, що брати участь у державних закупівлях і вигравати – реально. Адже всі процедури, пропозиції та звіти відкрито публікуватимуть. Існує реальний механізм оскарження результатів тендерів, якого раніше не було й близько. Відтак, сотні мільйонів гривень, які щороку витрачаються на закупівлі в нас, на Чернігівщині, стимулюватимуть розвиток бізнесу. А це – нові робочі місця та податки і бюджетні відрахування. Окрім того, збільшення конкуренції дасть можливість заощадити бюджети місцевих громад.

Важливо, що запровадження «ProZorro» є лише початком реформи. Її активне впровадження дасть змогу усвідомити масштаби зловживань, які раніше були приховані. І ці кримінальні схеми та структури, що їх покривають, мають бути знищені реформою.

Я вважаю, що є сенс зменшити фінансовий поріг до 200 тисяч гривень і 1,5 млн. Це сприятиме викоріненню підстав для навіть відносно незначних за обсягом порушень. Сьогодні проведення таких тендерів не вимагає використання «ProZorro». Політична сила «Наш Край» підтримує ініціативу об’єднаних територіальних громад щодо зниження фінансового порогу обов’язкового використання «ProZorro» до 5 тисяч гривень. Таке рішення дасть можливість забезпечити абсолютну прозорість і публічність витрат уповноважених органів територіальних громад.

Важливо, щоб бізнес зрозумів свою соціальну відповідальність і сумлінно ставився до участі в публічних закупівлях через «ProZorro». Будь-яке навіть найпрогресивніше починання можна поховати, якщо не буде суспільного договору, згідно з яким усі діють у межах загальноприйнятних норм і правил.

Українське самоврядування має стати ефективним та успішним. А для цього маємо позбавити його підґрунтя для корупції та незаконних бюджетних оборудок.

Хотіла б додатково звернутись до районних держадміністрацій надавати комукаційну підтримку тим селищним і сільським радам, де немає інтернету, щоб вони також мали можливість використовувати систему «ProZorro».

Ольга Чередник


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/