Четверг, 25 апреля 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
У цьому місці можна пізнати природні скарби і злитися з природою

У цьому місці можна пізнати природні скарби і злитися з природою


Цей національний парк – унікальний. За 10 років свого існування він став провідною природоохоронною науково-дослідною установою Чернігівської області, що займається вивченням унікального куточка Сіверщини – нетипового поліського краю. З часу його створення, науковими співробітниками установи здійснено значний обсяг роботи, результати якої відображені у щорічних виданнях «Літопису природи» (вже опубліковано 8 томів), висвітлені на сторінках авторитетних наукових та інформаційно-аналітичних періодичних видань.

Про це читачам нашого видання розповіла директор Мезинського НПП Ніна Симоненко.

10 лютого – день створення Мезинського національного природного парку, якому вже виповниться 10 років. Територія, яку ми охороняємо, цінна для України своєю незайманістю ландшафтів та різноманіттям зникаючих видів, що підлягають охороні згідно Міжнародних конвенцій.

Діяльність національного парку регламентується Законом України «Про природно-заповідний фонд України» (1992 р.), Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища» (1991 р.), Положенням «Про Мезинський національний природний парк» (2006 р.) та іншими нормативно-правовими документами. Розвиток установи передбачений Проектом організації території, охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об’єктів, який затверджений наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 39 від 07.02.2011р.

З метою встановлення диференційованого режиму використання природних ресурсів, територію НПП розподілено на чотири функціональних зони: заповідну –2450,9 га, регульованої рекреації –8443,3 га, стаціонарної рекреації 137,0 га та господарську –20 004,0 га.

В мене заклик до народу

Бережіть усі природу!

Бережіть, охороняйте,

І щодня про неї дбайте!

(Таран Максим

учень 7 кл. Радичівської ЗОШ І-ІІІ ст.,

Коропщина)

Цінністю та видовим різноманіттям відзначається тваринний світ Мезинського НПП, про що свідчить виявлення близько 2200 видів, з них 84 занесено до Червоної книги України (2009). Зокрема фауна хребетних тварин досліджена досить непогано і становить 332 види: круглороті та риби – 41 вид, земноводні та плазуни – 19 видів, птахи – 224 види та ссавці – 48 видів.

За 10 років національний парк став провідною природоохоронною науково-дослідною установою області, що займається вивченням унікального куточка Сіверщини – нетипового поліського краю. З часу його створення, науковими співробітниками установи здійснено значний обсяг роботи, результати якої відображені у щорічних виданнях «Літопису природи» (вже опубліковано 8 томів), висвітлені на сторінках авторитетних наукових та інформаційно-аналітичних періодичних видань.

Кожного року до вивчення природних комплексів території запрошуються науковці НАН України. Цікавинками 2015 р. стало:

  • виявлення в ґрунті злаково-різнотравної луки на схилі пагорба біля с. Мезин рідкісного виду Campydora demonstrans Cobb, 1920 з класу Нематоди (Nematoda), який реєструється вперше не лише на території нацпарку, а і загалом в Україні;
  • виявлення дуже цікавого виду туруна – Chlaenius spoliatus (P. Rossi, 1792), який поширений в Південній Європі, південній частині Середньої Європи, на півдні Західного Сибіру та в Середній Азії, а для України вказаний з Лісостепу, степовій зоні, Карпатах та Криму;
  • встановлення іхтіологічної цінності крейдяних виходів, що є притулком рідкісних видів риб – бистрянки російської, яльця звичайного, миня річкового і окраси Десни – марени дніпровської та стерляді.

Також постійно проводяться дослідження та підготовка наукових матеріалів з покращення санітарного стану лісів в НПП, організовано моніторинг ландшафтів із запровадженням геоінформаційної системи, реалізується комплексна програма з вивчення біорізноманіття території, розробляється менеджмент-план НПП щодо розвитку туристично-рекреаційної інфраструктури.

З ентомологічної колекції Мезинського НПП

З ентомологічної колекції Мезинського НПП

На науковій базі НПП щорічно проходять учбово-польову практику студенти кафедри екології та охорони природи Чернігівського НПУ імені Т.Г. Шевченка.

На сторожі незаконного добування природних ресурсів на території Мезинського НПП стоїть служба державної охорони, працівниками якої проводяться щоденні патрулювання території установи. Окрім цього спільно з місцевими правоохоронними органами проводяться рейдові перевірки щодо порушення вимог природоохоронного законодавства на території Мезинського НПП. По виявлених фактах порушень видаються приписи, складаються протоколи і акти про вилучення знарядь незаконного добування природних ресурсів.

Важливо, що з 2015 року після повторного клопотання адміністрації установи, жителі сіл Мезин, Свердловка, Радичів, Вишеньки та Черешеньки протягом весняно-літньої заборони можуть рибалити в межах зазначених населених пунктів по правому берегу річки Десна поплавковою або донною вудкою із одним гачком (трійник чи одинарний) і спінінгом з берега.

Сьогодні ми маємо значну матеріальну базу – це і адмінприміщення, де окрім адміністративно-управлінської роботи ведеться еколого-росвітницька діяльність, адже тут обладнаний візит-центр (зоокуточок, філіал Мезинського музею з природничими колекціями, сучасний конференц-зал, де проводяться гуртки, майстер-класи, а ще він слугує екологічним кінозалом для відвідувачів), також це два природоохоронних відділення, де люди можуть зупинитися для тривалого відпочинку, кожен із яких має свій колорит. Так при Рихлівському ПОНДВ відвідувачі можуть провести фотосесію в кімнаті етнографії та історії краю, а в Хотинському – покататись на старовинному виді транспорту через Десну паромі.

Також для туристів ми маємо прогулянкові екологічні стежки, музеї, оглядові майданчики на заплаву Десни, катер для водних прогулянок, обладнані лісовими меблями місця відпочинку, будинки туристів. Щорічно територію НПП відвідує близько 3 тис. чол.

Отже, нам є чим пишатися і над чим працювати далі. Мезинський національний природний парк і надалі докладатиме зусиль для збереження цінних природних комплексів, організації якісного моніторингу за довкіллям, розвитку туристичної інфраструктури та формування позитивного іміджу в регіоні. Ми закликаємо небайдужих людей пізнавати природні скарби природно-заповідного фонду, берегти природу й родини, єднатися та творити успішну і чисту державу Україну!

З нагоди ювілейної дати протягом року заплановано проведення цілого ряду заходів, долучитися до яких можуть всі бажаючі. Зробити це можна ТУТ.

Ніна СИМОНЕНКО


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/