Вторник, 19 марта 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
У Чернігові розповіли про щоденне життя військових ліцеїстів

У Чернігові розповіли про щоденне життя військових ліцеїстів


В умовах російської агресії свідома молодь в Україні все частіше обирає для себе навчання за військовим профілем.

Це стосується ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою, де юнаки мають змогу отримати, окрім повної середньої освіти, ще й спеціалізовану. Слід підкреслити, що багато з них в подальшому йдуть служити до Збройних Сил України. Виконувач обов’язків начальника Чернігівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою підполковник Євген Казанін детальніше розповів про особливості навчання, побуту та дозвілля ліцеїстів.

Євген Казанін. Пряма мова:

Чернігівський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою – заклад спеціалізованої освіти, який забезпечує освіту військового профілю разом з професійною та повною загальною середньою освітою, створений на базі Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків.

Заклад забезпечує надання вихованцям повної середньої освіти, визначеної державним стандартом. Діти вступають в нього після 9 класу. Це єдиний ліцей в Україні, де 38 ліцеїстів виконали мотиваційні польоти на реактивному літаку Л-39. Це перший в світовій історії приклад масового виконання польотів на реактивних літаках. Також, ліцей має великий досвід підготовки і виконання парашутних стрибків.

Ліцей як соціальний ліфт для дітей зі складними долями

За словами підполковника Євгена Казаніна, ліцей дає юнакам знання та навички з військової і фізичної підготовки, виховує у них високі моральні якості, дисциплінованість, любов до військової служби, готує їх фізично здоровими та вольовими. Щорічно ліцеїсти виконують практичні стрільби із АК-74.

– Хочу додати, що ліцей також є, так би мовити, соціальним ліфтом для дітей із сімей, які опинилися в складних життєвих ситуаціях. В нас навчається 5 дітей сиріт, 9 дітей позбавлених батьківського піклування, 35 – із багатодітних сімей, 50 – із малозабезпечених сімей і 96 (фактично кожен третій) – з неповної сім’ї, – розповів офіцер і додав, – На сьогодні в нас навчається 43 здобувача освіти, чиї батьки є учасниками бойових дій.

Євген Казанін відзначає, що ліцеїсти беруть активну участь у спортивних змаганнях. Кожного року команда ліцею представляє Чернігівську область на Всеукраїнській спартакіаді допризовної молоді, спартакіаді військових ліцеїв та ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою виборюючи призові місця. У закладі підготовлено 6 майстрів спорту, 42 кандидати у майстри спорту, 87 першорозрядників.

За роки існування із ліцею випущено 3955 ліцеїстів. При цьому, більшість з них продовжили подальше навчання у вищих військових навчальних закладах. Так, у 2019 році така частка становила 62% від випускників ліцею, у 2020 – 56%. Загалом із стін закладу до ВВНЗ вступило 2404 юнаки.

Семеро випускників загинули за Україну

Євген Казанін розповів, що сьогодні 1878 випускників проходять службу на офіцерських посадах в Збройних Силах та інших силових структурах. Серед них багато офіцерів, які брали участь в АТО/ООС і продовжують боронити нашу державу в зоні бойових дій.

У 2020—2021 навчальному році в ліцеї функціонує 10 класів у яких навчаються 303 ліцеїсти. При цьому освітній процес забезпечують 52 педагогічні працівники.

Життя і побут ліцеїстів організовано таким чином, що військовий порядок допомагає юнакам краще навчатися, розвиватись фізично і духовно, сприймати військову справу не просто, як службу, а як служіння Батьківщині, удосконалювати свої інтелектуальні, культурні, фізичні і моральні якості, їх адаптації до життя в суспільстві, відкриття для себе військових традицій і ритуалів.

Разом з тим, у ліцеїстів є відповідні суворі правила військового життя, які вони виконують незважаючи на те, що не є військовослужбовцями. Так, необхідно постійно підтримувати охайність військової форми одягу, виконувати військові вітання, нести службу в нарядах по роті і їдальні, брати участь в паркогосподарських днях тощо.

За словами заступника начальника ліцею з виховної роботи – начальника відділення виховної роботи підполковника Андрія Заносієнка, в закладі функціонує їдальня на 600 посадкових місць, в якій учні харчуються за посиленим раціоном. В меню входять традиційні страви української та європейської кухні, свіжі овочі та фрукти, шоколад тощо.

Також в активі закладу є все необхідне для навчання: кабінети з різних предметів, бібліотека, актова зала, кіноконцертна зала, спортзал, стадіон, стрілецький тир тощо.

Наостанок Євген Казанін розповів про трагічну сторінку в історії закладу ― випускників ліцею, які загинули, захищаючи державу на східних рубежах. Загалом їх семеро: підполковник Ігор Горбенко ( Спецпідрозділ СБУ «Альфа»), підполковник Олександр Сабада (16-а окрема бригада армійської авіації), капітан Юрій Бутусов (3-й окремий полк спецпризначення), старший лейтенант Олександр Стельмах (95-а окрема аеромобільна бригада), старший солдат Олександр Півень (55-а окрема артилерійська бригада), солдати Станіслав Ковтун (25-а окрема повітряно-десантна бригада), Вадим Жеребило (24-й батальйон тероборони «Айдар»).

Всі вони посмертно нагороджені орденами «Богдана Хмельницького» та «За мужність» і навіки залишаться в серцях рідних та побратимів з ліцею.

Микола Федорків, Ігор Березинський,

спеціальні кореспонденти Інформагентства МО України АрміяInform, м.Чернігів

Фото: Дмитра Юрченка та з архіву ліцею


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/