Четверг, 25 апреля 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
«Третього разу не буде»: Гройсман попередив газового монополіста

«Третього разу не буде»: Гройсман попередив газового монополіста


Попри тиск газового монополіста, ціна на газ для населення не збільшиться, а навпаки зменшиться на 300 гривень. Трапиться це вже з початку травня!

Главі Уряду Володимиру Гройсману вдалося поставити на місце НАК «Нафтогаз України» і домогтися реального зниження вартості блакитного палива та закласти механізми подальшого зменшення відповідно до кон’юктури світового ринку. Разом із тим Уряд захистив громадян від подальшого підвищення, напрацювавши механізм, який, у випадку зростання світових цін на газ, дозволить залишати вартість блакитного палива для українців на тому ж рівні. 

Вже з травня місця вартість однієї тисячі кубометрів блакитного палива знизиться на 300 гривень. Це стало можливим завдяки принциповій позиції Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, який на минулому тижні поставив керівництву НАК «Нафтогаз України» ультиматум – або голова компанії Андрій Кобалєв заявляє про зменшення ціни, як того вимагає ринок, або Володимир Гройсман особисто клопотатиме про його відставку.

Газовий монополіст всіма можливими шляхами добивався підняття ціни на газ для українців. Однак кон’юнктура на ринку газу в Україні і в світі демонструє зниження ціни. Тому Уряд 3 квітня 2019 року прийняв Постанову №293, якою зобов’язав  НАК «Нафтогаз України» продавати газ населенню дешевше.

Згідно з урядовим рішенням, якщо кон'юнктура газового ринку демонструє зниження цін на газ для промисловості, то «Нафтогаз» зобов'язаний продавати для населення газ за ціною, яка визначається як середньоарифметична ціна газу, за якою державна компанія пропонує газ промисловим споживачам за передоплатою.

Відтак, державна компанія НАК «Нафтогаз України», зобов’язана з травня місяця знизити ціни на газ для населення – так як це зроблено для промисловості. Логіка ухваленого рішення проста: якщо промисловість купує блакитне паливо дешевше, то населення, апріорі, не може платити більше. Попри це газовий монополіст всіма можливими шляхами домагався підняття ціни на газ для простих українців.

Нахабство газового монополіста, який відмовлявся виконувати Урядову постанову неабияк розгнівало главу Кабмін. Володимир Гройсман висунув Кобалєву ультиматум.

«До 24 квітня «Нафтогаз» має повідомити всім українцям, що ціна газу з 1 травня буде нижчою за 8,55 гривень/куб. м. Мені набридло, як і  мільйонам українців, коли приватні інтереси менеджменту компанії ставляться вище за національні інтереси всіх українців. Рішення Уряду мають виконуватися. Якщо цього не станеться, я ініціюю відставку глави правління «Нафтогазу» і прохатиму Уряд підтримати мою пропозицію», — заявив тоді  глава Уряду.

Зрештою, Володимиру Гройсману таки вдалося дотиснути монополіста і в понеділок 22 квітня «Нафтогаз» капітулював, прийнявши рішення про зменшення ціни на газ.

Відтак за дорученням Кабінету Міністрів НАК «Нафтогаз України» спільно з представниками Уряду розробив новий механізм визначення регульованої ціни, який дозволяє не тільки уникнути підвищення вартості газу для населення та теплової генерації з 1 травня 2019 року, а й зменшити її до рівня 8247 гривень за одну тисячу кубометрів.

Цей механізм передбачає такий підхід: якщо ринкова ціна газу для промислових споживачів є нижчою за встановлену в постанові КМУ №867 від 19.10.18 року, то ціна для населення відповідно знизиться. Якщо ж ринкова вартість газу для промисловості зросте понад визначений урядом рівень, то ціна для населення залишиться на цьому рівні.

«Є гранична ціна газу… якщо ринки знижуються, «Нафтогаз» зобов’язаний знижувати ціну на газ для українських громадян. Це є принципово важливим. Коли вони, як монополіст, починають використовувати своє ексклюзивне становище, і починають крутити цим питанням, враховуючи тільки свої комерційні інтереси, як компанії, я вважаю, що це – не нормально», – наголосив Гройсман.

Він зауважив, що чітко поставив питання – «якщо ринки міжнародні показують зниження ціни на газ, українці мають отримувати знижену ціну на газ».

Очільник Кабміну застеріг керівництво «Нафтогазу» від подальших необдуманих рішень.

«Я більше гратися в кішки-мишки ні з ким не збираюся. Це – другий раз, коли я поставив дуже жорстку вимогу до «Нафтогазу». Третього разу не буде», – підсумував Гройсман.

Зменшення ціни на газ Володимир Гройсман вважає гарним початком для подальших знижень, відповідно до знижень цін, які відбуватимуться на міжнародних ринках. Прем’єр-міністр України окремо наголосив на тому, що Україна має позбутися будь-якої залежності від іноземних ринків, збільшивши видобуток власного газу. 

Ольга СВІТЛИЧНА


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/