Воскресенье, 29 ноября 2020   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Суми субсидії зменшилися, але вони є незначними


Через зниження нормативів на енергоносії з 1 травня суми субсидії зменшилися, але це зменшення — незначне.

Так вважає консультант Світового Банку Євген Червяченко.

З 1 травня набрала чинності постанова Кабміну про зниження соціальних нормативів на використання теплової енергії, електроенергії та газу, які враховуються при розрахунку розміру субсидій на комунальні тарифи для населення.

Так, соціальні норми споживання газу знижено з 5,5 куб. метра до 5,0 куб. метра на 1 квадратний метр опалювальної площі.

Нормативи споживання теплоенергії для централізованого теплопостачання абонентами, житлові будинки яких обладнані лічильниками зменшились з 0,0548 Гкал до 0,0431 Гкал на 1 кв м в місяць.

Нормативи електроенергії для індивідуального опалення зменшились з 65 кВт-год до 51 кВт-год на 1 м кв в місяць в опалювальний період.

Чому відбувся такий перегляд?

Історично складалося так, що протягом багатьох років енергоресурси в Україні були дешевими та не обліковувалися. Фактично субсидувалися всі мешканці України. Кількість зареєстрованих отримувачів субсидій була невеликою – на кінець 2014 року вона була на рівні біля 1 млн домогосподарств. Люди користувались енергоносіями і ніколи не задумувались, скільки і на що вони їх споживають.

В останні роки ціни на енергоносії для населення різко зросли, держава зрозуміла, що не може дозволити собі субсидувати кожного. Держава почала рахувати, кого вона субсидує, і скільки ці субсидіанти споживають. На сьогодні кількість субсидіантів-домогосподарств складає близько 7 млн (близько 40% населення).

В Україні історично склалася система субсидій, яка працює на соціальних нормативах. Раніше нормативи були високими – адже енергетичні ресурси коштували мало. Але за своєю природою субсидія – це не розкіш. Це соціальна допомога платників податків (через механізм держави) на підтримку частини населення, яка її дійсно потребує – це, наприклад, їжа, енергоносії та інше.

Зміна нормативів впливає на кількість коштів, які бюджет витрачає на підтримку системи субсидій. У результаті зниження нормативів суми субсидій зменшаться, але це зменшення буде незначним.

За даними експертів проекту MERP USAID, норми, які почали діяти з 1 травня, вищі ніж фактичне споживання, українці не вибирають щомісяця таку кількість енергоносіїв. Крім того високі норми демотивують українців економити енергоносії. Саме тому не виключено, що в майбутньому і ці нові нормативи також будуть переглянуті.

Нарахування субсидій з розрахунку реалістичних норм споживання, оплата їх грошовими коштами, створення бази даних субсидіантів – зобов’язання України перед міжнародними кредиторами.

Ключові критерії, які впливають на суму нарахованих витрат на субсидії в Україні – це ціна на газ та доходи населення. Якщо доходи населення продовжать залишатися такими ж низькими, а світові ціни на енергоресурси  зростатимуть – це буде ключовою причиною, з якої українці поповнюватимуть лави субсидіантів.

VoxConnector, спеціально для видання bilahata.net

Фото poltava.today


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2020 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/