Суббота, 20 апреля 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Родинне й козацьке дійство відбулося на Батьківщині Довженка


Днями в Сосницькому музеї Олександра Довженка було проведено народознавчу годину «Покрова – свято родинне, козацьке, історичне».
На захід були запрошені учні 6 та 8 класів Сосницької ЗОШ І – ІІ ст.
Науковий співробітник Олена Сивоконь розповіла присутнім, зокрема, учням Сосницької загальноосвітньої школи про історію виникнення цього шанованого у народі свята.
IMG_2200Особливу увагу було звернуто на те, що свято Покрови дуже шанувалося козаками, які вважали Пресвяту Богородицю своєю покровителькою, брали  з собою в походи ікону козацької Покрови, на її честь зводили храми. І головний храм у центрі Січі був на честь Покрови Пресвятої Богородиці – свято вважалося престольним для козаків.
IMG_2183Було згадано, що це свято займає особливе місце в календарі українців. З ним пов’язано було багато звичаїв, повір’їв, легенд. З Покрови починалася пора весіль. Гостям була продемонстрована підбірка репродукцій картин українських художників, що відтворюють елементи весільних обрядів: сватання, вбирання нареченої, завивання вільця та ін.
Також розповідь велася і про чумаків, адже саме перед Покровою поверталися чумаки з далеких походів . Як відомо, прадід Тарас та дід Семен Олександра Довженка були чумаками. Відомий  історик-краєзнавець Юрій Виноградський згадував, як сосницькі чумаки збиралися в дорогу біля козацької Покрівської церкви і як поверталися пізньої осені на Покрову з сіллю та солоною рибою. 
Розповіді про чумацьке життя слухав у дитинстві Сашко Довженко від свого діда Семена. В меморіальній хаті в сінях висить на кілочку чумацький одяг – чекмінь, а в експозиції знаходиться ярмо для пари волів. Діти мали змогу ознайомитися з цими речами.
На завершення  заходу прозвучали записи козацьких та чумацьких пісень у виконанні ансамблю жінок с. Лука Київської області та Сашка Лірника.
Олександр МАЙШЕВ


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/