Четверг, 28 марта 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Пилип Орлик – автор козацької Конституції


21 жовтня виповнилося 343 роки з дня народження видатного державного діяча України, гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика — автора однієї з перших європейських Конституцій нового часу.

Народився Пилип Орлик у шляхетській родині чеського походження. Здобув чудову освіту у Віленському єзуїтському колегіумі та Києво-Могилянській колегії. Відомо, що Орлик володів польською, болгарською, італійською, латинською, церковнослов’янською та іншими мовами. Обдарованого шляхтича помітили у київській митрополії та запропонували йому посаду писаря. Однак Пилипу не судилося стати церковним діячем — за кілька років доля пов’язала його з Військом Запорозьким. Гетьман Іван Мазепа зробив Орлика генеральним писарем і своїм радником. «Від Богдана до Івана не було у нас гетьмана», — приповідали сучасники Мазепи.

00002Вже остаточно забулися часи Руїни, козацька держава процвітала; під Мазепиною булавою об’єдналися обидва береги Дніпра. І всі ці досягнення були поставлені під загрозу через імперську політику Петра І. Пилип Орлик був серед тих представників козацької старшини, які підтримали виступ Мазепи, а після поразки під Полтавою емігрували в Османську імперію. Невдовзі Мазепа помер і першу в історії українську політичну еміграцію, «мазепинців», очолив Орлик.

У 1710 році новий гетьман уклав зі старшиною Пакти й Конституції прав і вольностей Війська Запорізького, які часто називають «першою українською Конституцією». У них йшлося про зобов’язання гетьмана дотримуватися прав і свобод своїх підлеглих. З допомогою Кримського ханства Орлик здійснив похід на Правобережжя. На жаль, успіх виявився нетривалим, і невдовзі козаки гетьмана були змушені відступити у Молдову. Туреччина уклала мирні договори з Росією і Польщею: Правобережжя повернулося під владу Варшави. З тих пір Орлик багато подорожував, він звертався з маніфестами до правителів Швеції, Франції, Англії, Польщі, та інших держав, у яких шукав підтримки справі визволення України. Пилип Орлик зумів привернути увагу Європи до українського питання.

Максим Майоров, Український інститут національної пам’яті


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/