Субота, 23 Червень 2018   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Прадавні оборонні споруди, засипані землею, відкрили науковці Чернігівщини

Прадавні оборонні споруди, засипані землею, відкрили науковці Чернігівщини


У центрі уваги науковців пам’ятки роменської археологічної культури, яку зазвичай ототожнюють із літописними сіверянами, які населяли Подесення тисячу років тому, в часи утворення держави Володимира Великого, з території Мезинського національного природного парку.

Пам’ятку розташовану між сіл Деснянське та Мезин експедиція досліджує вже третій рік. У цьому сезоні розкопки Мезинської експедиції здійснювались переважно на багатошаровому городищі, де продовжено вивчення його оборонних споруд, забудови даної площадки та неукріпленої частини. Вдалось зафіксувати залишки деревинно-земляних оборонних споруд (дерев’яні кліті, засипані землею), кількох жител кінця І тис. н.е., а також споруди доби раннього заліза. Серед знахідок – жовтий бісер, уламки ліпного та гончарного посуду, пряслиця, грузила роменської археологічної культури, а також незначна кількість матеріалів доби раннього заліза.

Мезин-2017 р (1) Одним з напрямків досліджень городища є вивчення біогосподарської діяльності його сіверянського населення. Роботи у цьому напрямку розпочались минулого сезону. Вдалось з’ясувати, що тисячу років тому мешканці городища займались не лише землеробством та скотарством, рибальством та полюванням, але й виробництвом заліза та обробкою кольорового металу. При цьому ювелірні форми вони виготовляли з місцевого матеріалу – крейди. Для опалювання жител, у виробництві та будівництві вони використовували такі породи дерева, як береза та дуб. Цього року був знов відібраний матеріал, який дозволить розширити наші знання про використання місцевих ресурсів сіверянським населенням.

Мезин-2017 р (2)Загалом же роботи були організовані на виконання «Обласної цільової програми археологічних досліджень у Чернігівській області на 2013—2020 рр.» за активної участі та сприяння Мезинського національного природного парку. У складі експедиції працювали співробітники, студенти та аспіранти Чернігівського університету, представники Інституту археології НАН України під керівництвом к.і.н., доцента Черненко О. Є...

У роботі липневої експедиції взяли участь майбутні археологи, студенти-практиканти третього курсу Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства імені О.М. Лазаревського ЧНПУ імені Т.Г. Шевченка. Під час практики вони не лише набули необхідних для майбутньої професійної діяльності навичок, але й ознайомились із основами музейної справи на прикладі музеїв Мезинського НПП.

Олена Черненко, керівник експедиції, к.і.н., доцент 


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

© 2018 БІЛА ХАТА Чернігівська інтернет-газета
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/