Пятница, 19 апреля 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Порядок оформлення згоди батьків на виїзд дитини за кордон

Порядок оформлення згоди батьків на виїзд дитини за кордон


Ви зібралися за кордон з дитиною, яка не досягла 16-річного віку? Що треба знати, аби поїздка не перетворилася у непорозуміння. 

Консультацію для наших читачів надає Наталія Новик  (на фото)— заступник начальника відділу Славутицького бюро правової допомоги Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Відповідно до ст. 313 Цивільного кодексу України – фізична особа, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними, крім випадків, передбачених законом.

Порядок виїзду з України громадян, які не досягли 16-річного віку, регулюються Правилами перетинання державного кордону громадянами України від 27.01.1995 № 57. Відповідно до п. 3 Правил перетинання державного кордону громадянами України — виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, здійснюється за згодою обох батьків (усиновлювачів) (далі — батьки) та в їх супроводі або в супроводі осіб, уповноважених ними, які на момент виїзду з України досягли 18-річного віку, у тому числі в супроводі членів екіпажу повітряного судна, на якому вони прямують.

Виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється:

1) за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску. Така згода оформлюється заявою, справжність підпису в якій засвідчується нотаріально. Для засвідчення нотаріусом справжності підпису громадянина в заяві про згоду на виїзд дитини за межі України, необхідна особиста присутність у нотаріуса того з батьків, чий підпис буде засвідчуватись нотаріально або присутність обох батьків, якщо згоду будуть надавати обидва батьки. також, на підставі ст. 34 Закону України «Про нотаріат», нотаріуси (державні та приватні) засвідчують справжність підпису на заявах, які мають бути викладені на спеціальних бланках нотаріальних документів. Для встановлення особи громадянина необхідно надати нотаріусу документ, що встановлює особу громадянина (паспорт). Звертатися за засвідченням справжності підпису в заяві про згоду батьків на виїзд дитини за кордон можна до будь-якого нотаріуса, незалежно від місця реєстрації або місця проживання (перебування) батьків дитини.

2) без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків:

* якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та який (яка) відсутній у пункті пропуску;

* якщо у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким перетинає державний кордон громадянин, який не досяг 16-річного віку, або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на постійний консульський облік у дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном;

* у разі пред'явлення документів або їх нотаріально засвідчених копій:

* свідоцтва про смерть другого з батьків;

* рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;

* рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;

* рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;

* рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;

* довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері);

* виданої органом державної виконавчої служби довідки про наявність заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців;

* свідоцтва про народження дитини, виданого компетентним органом іноземної держави, що не містить відомостей про батька дитини, легалізованого або засвідченого апостилем, а також без будь-якого додаткового засвідчення у випадках, передбачених міжнародним договором України.

Виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі осіб, які уповноважені обома батьками, здійснюється за нотаріально посвідченою згодою обох батьків із зазначенням держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі.

Нагадую, що за отриманням правової консультації жителям м. Славутич можна звернутися до бюро правової допомоги за адресою: м. Славутич, Московський квартал, 12, тел. (04579) 2-01-35, (04579) 2-01-50, та до Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги: м. Чернігів, пр. -кт. Миру, 49-а, тел: (0462) 77-51-68.

Також з метою підвищення правової свідомості українців та інформування громадян щодо механізмів захисту їхніх прав у повсякденному житті у правовий спосіб нині діє загальнонаціональний правопросвітницький проект Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!», на виконання якого ми готові почути і допомогти кожному.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103.


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/