Вторник, 16 апреля 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Пігулки «Od bolu glowy» на експорт у радянські часи робили у Львові


Зокрема, й про такий цікавий факт зможуть дізнатися відвідувачі теперішньої музейної експозиції фармацевтичного заводу «Галичфарм» у Львові. Адже до відкриття власного музею колектив підприємства понад рік збирав унікальні експонати, пов’язані з історією аптекарської справи. Й нині тут є що показати, оскільки за понад сто років свого існування завод неодноразово змінював назву, форми власності та власників, але, до честі кількох поколінь галицьких фармацевтів, їм вдалось зберегти унікальні експонати.

А офіційний відлік історії цього підприємства починається в 1911 році, коли у Львові була побудована фармацевтична фабрика «Лаокоон». Відтак, фабрика розпочала масове виробництво ліків за традиційними технологіями. Наприкінці 30-х років вона після першого входу до Львова сталінських «визволителів» була націоналізована, а вже післявоєнні радянські часи реорганізована у Львівський хіміко-фармацевтичний завод, після чого підприємство почало активно розвиватися та модернізуватися. І вже у 1966 році завод розпочав виготовляти ліки на експорт.

Іменна аптечна баночкаґ-aptechna-banochka

Іменна аптечна баночка

Нині серед експонатів музею відвідувачі можуть побачити й набагато давніші раритети. Наприклад, лікарський посуд з оригінальними паперовими етикетками з понад півтора столітньою історією, що використовувались в старовинній аптеці «Під золотою зіркою». Також і аптечний посуд зі спеціальним маркуванням системи якості фармацевтів XIХ ст., австрійські аптечні ваги 80-х років XIХ сторіччя. Є у заводській колекції унікальні зразки ліків, що виготовлялися в минулому сторіччі, та обладнання, що використовувалось для їх виготовлення. Наприклад, таблет-прес німецької фірми Korsch, який працював на підприємстві до 30-х років ХХ ст. та прилад, за допомогою якого згодом виготовляли зі скляної трубки ампули.

lviv-pochesnyj-dyplom-laokoon

Почесний диплом

А серед експонатів, що представляють історію вже промислово розвиненого підприємства у ХХ сторіччі, відвідувачі музею нині можуть побачити таблетки «Od bolu glowy», які цей завод виготовляв у 70-90-х рр. для експорту у Польщу. Нині про це мало хто знає, але за часів Радянського Союзу Львову було поставлено завдання відтворити ліки «Od bolu glowy» польської довоєнної фармацевтичної компанії «Польфа». Ці пігулки були та й залишаються дуже популярними серед поляків, які вважали їх найпершою допомогою від головному болю. У ті часи їх продавали окрім аптек, ще й у звичайних маленьких кіосках, наприклад, там, де торгували цигарками та газетами.

Щоправда в побуті поляки тоді ці таблетки називали «од булю глови з кугуцікем» (пол. kogucik – півник), тому що на упаковці було зображення маленького червоного півника. Відтак львівське підприємство відтворило рецептуру легендарних пігулок, організувало та налагодило їх виробництво в промисловому масштабі. Але на упаковці, замість червоного півника, з’явився червоний хрестик. Пізніше ці таблетки поляки називали вже «од булю глови с кшежикем» (пол. krzyżyk — хрестик). Між іншим, загальний випуск цього препарату в ті часи на рік складав 200-230 млн.! А завод виробляв ці ліки аж до початку 90-х років ХХ ст.

Таблет-прес фірми

Таблет-прес фірми

А на останок слід зауважити, що задля збереження експонатів і з просвітницькою метою, приміщення музею облаштоване сучасним технічним обладнанням, що дозволить використовувати його і як лекційну аудиторію для студентів-фармацевтів і гостей підприємства. Двері ж музею «Галичфарм» відчинені для усіх охочих відвідувачів, зокрема, й для туристів з Польщі.

Ігор Галущак зі Львова


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/