Суббота, 20 апреля 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Парк, який зачаровує своєю красою в усі пори року!

Парк, який зачаровує своєю красою в усі пори року!


Мезинському Національному природному парку ⸺ 15 років! Напередодні ювілею ми зустрілися з його директоркою Ніною Симоненко, яка розповіла про основні віхи цього унікального комплексу на Чернігівщині. 

 

— Коли було створено Мезинський національний природний парк?

— Парк створений Указом Президента України від 10 лютого 2006 року для збереження, відтворення та раціонального використання біологічного й ландшафтного різноманіття, унікальних природних комплексів та етнокультурного середовища Новгород-Сіверського Полісся.

— В чому специфіка даної території?

— Територія розміщена в межах Новгород-Сіверського Полісся, а ландшафти парку вражають різноманіттям, більша частина парку розташована на Понорницькому лесовому острові, що являє собою підвищену рівнину, розчленовану ярами і балками, в яких ховаються лісові масиви.

— На території парку протікає Десна. Яким чином вона охоплена охороною?

— Територія парку включає 53 км відрізку річки Десна, найдовшої лівобережної притоки Дніпра, та невеликі правобережні притоки-малі річки (Студінка, Криска, Хвостинка, Восковаха, Бистриця). Заплава Десни має ширину до 3 – 4 км із численними озерами та старицями. Навпроти с. Радичів розташоване найбільше заплавне озеро Хотинь площею близько 60 га. 

 

— Мезин був відомий ще сто років тому, з чим це  було пов’язано?

Нині Мезинський парк відомий усьому світові: визначальним фактором такої слави є розташована в його межах унікальна пам’ятка археології – Мезинська пізньопалеолітична стоянка первісної людини. Розкопки стоянки розпочав у 1908 р. археолог Ф. К. Вовк, а завершив дослідження у 1961 р. І. Г. Шовкопляс.

— В селі Мезин є унікальний об’єкт, створений місцевим краєзнавцем, археологом та художником В.Є.Куриленком, що це за об’єкт?

— Понад півстоліття подальші дослідження Мезинської стоянки проводив археолог і краєзнавець В. Є. Куриленко, який створив тут у 1965 р. музей, що з 2011 р. носить його ім’я. Тут зберігається понад 35 тис. експонатів.

На територій парку знаходиться  духовна святиня, яка тривалий час була осередком чернечого життя і духовності – Рихлівський монастир, з яким пов’язано життя Святих чернігвської землі?

— Так Свято-Миколаївський Пустинно-Рихлівський монастир, який виник на місці явлення бортнику із с. Оболоння ікони Святителя Миколая. а у 1666 р. коштами братів Ігнатовичів і за сприяння чернігівського архієпископа Лазаря Барановича засновано Пустинно-Миколаївський монастир. Тут розпочинали свій чернечий шлях святі Чернігово-Сіверської землі Лаврентій Чернігівський і Феофан Рихлівський. У монастирському храмі є особливо шановані чудодійні ікони: Святителя Миколая Рихлівського, Спаса Нерукотворного і Пресвятої Богородиці Дубовицької.

— Які ліси поширені на території парку?

— У рослинному покриві переважають ліси, серед яких найпоширенішими є дубові, липово-дубові та кленово-липово-дубові. Причому корінні ценози збереглися в лісових масивах «Великий ліс», «Вишенська дача» і «Рихлівська дача».

— Яку роль відіграє Мезинський парк в охороні птахів?

— Долина Десни має першочергове значення для перелітних птахів ⸺ це шлях для їх розселення у північному й південному напрямках. Багато птахів (гуси, качки, кулики та ін.) використовують деснянські заплавні біотопи як місця зупинок для відпочинку під час міграцій.

Яка біотична цінність території Мезинського національного?

— Парк має велике значення для збереження видів флори і фауни. На території Мезинського НПП зростає близько тисячі видів судинних рослин, зареєстровано близько 320 видів хребетних і більше 2400 видів безхребетних тварин. На його території виявлено 18 видів рослин і близько 100 видів тварин, занесених до Червоної книги України, 10 формацій і груп асоціацій рослинності занесені до Зеленої книги України. До складу парку увійшло 8 природно-заповідних територій. 

— Мезинський парк є не тільки установою для збереження довкілля, але і рекреаційною.  В чому це полягає?

— У межах Мезинського національного природного парку функціонують туристичні маршрути та екскурсії, які дають можливість відвідувачам розкрити таємниці природи цього краю, прадавність історії та унікальність сіверського етносу. Серед пропонованих маршрутів  – «Від історії до сьогодення», «Забілина криниця», «Рихлівська дача», «Під Деснянськими кручами», «Дивосвіт природи краю, де ходили мамонти». А також до послуг відвідувачів – цікаві природні об’єкти і пейзажі, пам’ятки природи, археології, архітектури та історії, можливість змістовного проведення екскурсій у музеях, умови для відпочинку в рекреаційних пунктах.

— А де можна зупинитися подорожуючим для ночівлі на території парку?

— Влітку якщо ви маєте намет – то берег Десни є найкращим місцем зупинки. Але якщо ви з родиною, з дітками та вибагливий мандрівник, то до ваших послуг у парку функціонують два будиночки мандрівника: «Затишок» (с. Городище, вул. Молодіжна, 22; тел.: +38 (04656) 25101) і «Хотинський» (с. Радичів, вул. Горова, 1-а; тел.: +38 (04656) 36248), в них є затишні кімнати, кухня, душові кімнати. А також пропонуються екскурсії до музеїв та піші прогулянки еколого-краєзнавчими маршрутами і стежками, біля будиночків – гараж для автотранспорту.

— Назвіть п’ять місць Мезинського парку, які слід обов’язково побачити під час подорожі?

  • Мезинський музей та його філіал
  • Оглядові майданчики на заплаву Десни (Пузирева гора, Свердловський острів, Хотинський)
  • Багатовікові дуби-велетні (Цар-дуб, дуб Мазепи, Дуплистий дуб, Рогатий дуб)
  • Архітектурні шедеври у с. Вишеньки (Успенська церка, палац П. Румянцева-Задунайського)
  • Крейдяні гори та лесові кручі (на відрізку від Мезина до Радичева)

Спілкувався Сергій Вітер

Фото Миколи Тищенка, Назара Назарова, Миколи Омельченка, Сергія Хоменка


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/