Вторник, 23 апреля 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Не з обов’язку, а за покликом душі вшанували українського генія


153-та річниця з дня народження видатного українського письменника та громадського діяча Михайла Коцюбинського стала прекрасним святом для багатьох наших співвітчизників.

До могили Михайла Михайловича і його дружини – Віри Устимівни – на Болдиній горі в Чернігові урочисто поклали квіти правнук класика – директор Чернігівського літературно-меморіального музею-заповідника М. М. Коцюбинського Ігор Коцюбинський, представники влади, наша творча інтелігенція, студенти, юні школярі та сивочолі ветерани. Зокрема, завітав на прекрасне свято відомий поет, головний редактор газети «Гарт», Шевченківський лауреат Дмитро Іванов. Сказав, що просто не міг не прийти до Михайла Коцюбинського – одного зі своїх найбільш улюблених та шанованих письменників. Адже Тарас Шевченко і Михайло Коцюбинський – це великі будівничі нашої нації, справжня душа України!

Не з обов’язку, а за покликом душі прийшов сюди й перший заступник голови обласної ради Валентин Мельничук. Валентин Васильович відзначив багатогранність Михайла Коцюбинського, котрий був не лише талановитим майстром слова, а ще й народним учителем та активно займався громадською роботою, зокрема, в товаристві «Просвіта», яке він очолював у Чернігові.

Процитувавши рядки з повісті «Fata morgana», Валентин Мельничук наголосив, що надбання видатного митця, зокрема його твори «Intermezzo» та «Тіні забутих предків», дуже яскраво вписалися в українську й світову літературну спадщину і будуть предметом вивчення ще не одного покоління наших читачів. А сад видатного митця, виплеканий добрими руками родини Коцюбинських, збережений майже у первозданному вигляді, і досі милує очі мешканців та гостей Чернігова.

Взагалі, творчість Великого Сонцепоклонника належить до найвищих досягнень світової літератури. І саме на Придесенні Михайло Михайлович створив свої найкращі, найвідоміші твори. Життя Михайла Коцюбинського –приклад шляхетності, інтелігентності, людяності; подвижницького служіння рідному народу в ім’я правди й справедливості. Тож влада робить і робитиме все можливе для належного вшанування генія. Нині премію імені Михайла Коцюбинського в кожній номінації збільшено вдвічі – тепер вона становить 10 тисяч гривень. Однак, на думку, Валентина Мельничука, цього замало. Тож Валентин Васильович постарається, щоб наступного року розмір премії суттєво збільшився. Це сприятиме і її престижу в Україні.

Гарно та цікаво виступив директор Департаменту культури і туризму, національностей та релігій облдержадміністрації Олександр Левочко. Про гідне вшанування Великого Сонцепоклонника на Чернігівщині та в Україні говорив і правнук класика Ігор Коцюбинський.

Заслужений артист України, актор Чернігівського Молодіжного театру Володимир Банюк проникливо читав уривки з творів генія. Душевно і тепло звучали українські пісні у виконанні академічного народного хору обласного філармонійного центру фестивалів та концертних програм.

Відомі письменники, художники, музиканти, журналісти, громадські діячі, працівники культури і освіти спілкувалися на святі, й кожен говорив про непересічне значення творчості Михайла Коцюбинського в своєму житті. І це були щирі подяки видатному Українцеві, який завжди залишатиметься незабутнім.

А потім у Чернігівському літературно-меморіальному музеї Михайла Коцюбинського урочисто нагородили цьогорічних лауреатів престижної літературно-мистецької премії. Її засновано на зорі нашої Незалежності – в 1991-му – зі згоди родини Коцюбинських. А нині цією почесною відзнакою опікуються облдержадміністрація та обласна рада.

Серед лауреатів минулих років: Герой України Юрій Мушкетик, племінниця класика – видатний літературознавець Михайлина Коцюбинська, онук Михайла Михайловича – колишній директор музею М. Коцюбинського Юлій Коцюбинський, Шевченківські лауреати Валерій Шевчук, Анатолій Дімаров, Михайло Слабошпицький, Дмитро Іванов, Леонід Горлач, почесний громадянин Чернігова Любомир Боднарук, народний художник України Володимир Ємець, знаний літературознавець Євген Нахлік, поет Станіслав Реп’ях, голова Літературної спілки «Чернігів», головний редактор журналу «Літературний Чернігів» Михась Ткач, видатний науковець Володимир Берсенєв, знані письменники Тетяна Дзюба, Світлана Короненко, Валентина Мастєрова, Володимир Сапон, Олександр Забарний, Віталій Леус, Станіслав Маринчик, Лілія Бондаревич-Черненко…

Почесне звання лауреатів премії з часу її заснування здобули більше ста відомих письменників, музикантів, акторів, художників, науковців. Дуже знаковим є те, що премія давно вийшла за межі Чернігівщини. Престижною нагородою відзначаються не тільки митці Придесення, а й письменники з інших регіонів нашої держави та закордону. Її лауреати живуть у Львові, Києві, Канаді, Австралії. Та переважна більшість – все-таки наші земляки, уродженці Чернігівщини, які своєю творчістю прославляють рідний край.

Перший заступник голови обласної ради Валентин Мельничук привітав цьогорічних лауреатів премії імені Михайла Коцюбинського, побажав успіхів в усіх починаннях, щастя, здоров’я та наснаги; і урочисто вручив почесні відзнаки.

Отже, у номінації «Поезія» літературно-мистецьку премію присуджено Анатолію Мойсієнку за збірку «Леза зел». У номінації «Проза» лауреатом нагороди стала Тетяна Сидоренко за книжку «Ігри з Іваном». У номінації «Народознавство» відзначено Сергія Горобця та Сергія Бутка за книгу «Хроніки війни більшовиків з українським народом. Голодомор 1932-33 років на Чернігівщині: виконавці злочину». У номінації «Декоративне та образотворче мистецтво» нагороду здобув Майстер Анатолій Іваньков за відродження та розвиток чернігівського традиційного мистецтва. У номінації «Театрально-музичне мистецтво» премію отримала Рената Гофурова за виставу «Ми», створену в Чернігові за мотивами творів поетів Розстріляного Відродження. Це – надзвичайно сильний і високодуховний спектакль творчої експериментальної майстерні обласного лялькового театру імені Олександра Довженка. Після нагородження учасники свята подивилися фрагмент вистави і стоячи, схвильовано аплодували юним акторам.

Свого часу видатний письменник Юрій Мушкетик, отримавши в Чернігові премію імені Михайла Коцюбинського, сказав, що це – один із найщасливіших днів у його житті, й щиро подякував землякам. Так само щиро і радісно промовили слова вдячності рідній Чернігівщині цьогорічні лауреати.

Сергій ДЗЮБА,

лауреат премії імені Михайла Коцюбинського


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/