Суббота, 20 апреля 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

«Культурні скарби Сіверщини» об’єднали гетьманські столиці 


Кожен, хто приїздить до Батурина, надихається його непересічною красою і подихом історії, привітністю та гостинністю його господарів і назавжди залишається в числі друзів Гетьманської столиці!

Сподіваємося, нашими друзями стали учасники та гості фестивалю «Культурні скарби  Сіверщини», який  пройшов в рамках І-ї Всеукраїнської науково-практичної конференції «Сіверщина. Від столиці до столиці»  та з нагоди Дня Європи в Україні. Організаторами фестивалю стали Глухівський національний педагогічний університет ім. О.Довженка та Національний заповідник «Гетьманська столиця». Ініціативу підхопили мистецькі колективи, майстри народної творчості Сумської та Чернігівської областей.

батурин (1)Сонячним днем 23 травня було багатолюдно на Цитаделі  Батуринської фортеці. Приїхали  учасники заходу із своїми виробами і гарним, святковим настроєм — делегації від  Глухівського національного педагогічного університету ім.О.Довженка, Сумського державного педагогічного університету ім. А.С.Макаренка, Роменської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів №9, Пісківської школи мистецтв та інших закладів і організацій.

Вшановуючи  пам'ять  всіх, хто поклав  своє  життя  за Україну, гості і учасники заходу поклали квіти  до  Пам’ятника  жертвам Батуринської трагедії 1708 року. Ґанок Гетьманського будинку перетворився на сцену, з якої іскрометна ведуча, Марина Хармак, оголосила про початок свята. На очах у присутніх відбувалася історична подія — вперше дві Гетьманські столиці України об’єднали свої зусилля, щоб  показати загалу  унікальні  скарби,  якими володіє наш сіверський край.

батурин (5)Із святом привітали присутніх голова Бахмацької районної ради Віталій Кочерга,  Батуринський міський голова Леонід Душа, голова Наукового товариства студентів, аспірантів, докторантів і молодих учених ГНПУ ім.О.Довженка  Олександр Благосмислов. Величезним подарунком для всіх присутніх став виступ на фестивалі  гурту традиційного співу «Серпанок» під керівництвом Олени Гончаренко, викладача кафедри образотворчого мистецтва, теорії, історії музики та художньої культури СДПУ ім. А.С.Макаренка. Прозвучали автентичні пісні — веснянки, весільні та рекрутські — зібрані в етнографічних експедиціях  на теренах Сіверщини, Центральної Наддніпрянщини, Слобожанщини. Захоплені виступом гості, на запрошення виступаючих, підхоплювали приспів. Паралельно з концертом на території Цитаделі розгорнули свою роботу майстри Сіверщини, які  проводили майстер-класи. Виготовлення діатонічних та хроматичних сопілок, сопілковидної окарини демонстрував майстер з виготовлення сопілок Сергій Сальніков,  сіверські ложки вирізьблював просто на очах здивованої публіки Ігор Білевич,  шила і оздоблювала текстильні ляльки з керамічними обличчями Світлана Білевич,  представляв технологію оздоблення виробів з деревини геометричним різьбленням Сергій Шкура, сіверський вінок з різних матеріалів презентувала Ольга Шрамко, народну дерев’яну скульптуру вирізьблював Дмитро Пазенко, вироби  в техніці аеро-дизайну майструвала Альбіна Зінченко.

батурин (2)Свою майстерність виконання елементів геометричного різьблення по деревині демонстрував народний майстер України Євген Кулик, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Серед глухівських майстрів найбільш зацікавило дітей виготовлення традиційної писанки Сіверщини, яку проводила  Інна Шелудько.  Конотопський край гідно представили — майстер виробів з рогози Ігор Дроздовський, майстриня по створенню ляльки-мотанки Ірина Козлова. Особливо великий ажіотаж викликав майстер-клас майстрині з виготовлення гончарних виробів Олени Мизенко. Замурзані, але щасливі, діти виготовляли дрібну пластику, забирали її з собою, як сувенір на пам’ять.

батурин (4)З особливо великим захопленням слухали глядачі міні-концерт багатодітної музичної родини Сальнікових, лауреатів фестивалю «Хліборобська пісня-2016 року» із  м.Сум. Злагоджена народна музика на цимбалах, сопілках, гітарі, бухалі, басі, бубні у виконанні батька Сергія та його талановитих дітей (Соломії, Даниїла, Давида) примусила підтанцьовувати присутніх. Далі публіку розігрівав Геннадій Голяка, навчаючи присутніх трьом побутовим національним танцям,  українським — “Гречаники”,  “Орлиця” та  європейським — “Ойра литовська”. Закружляли у нехитрому коловороті діти та дорослі, повторюючи деякі танці на “біс”! Довго ще лунали звуки баяна, сопілки та баса у передгрозовому батуринському надвечір’ї...

батурин (6)До нових зустрічей в Батурині, шановні майстри народної творчості!

Наталія СЕРДЮК, м.Батурин


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/