Вторник, 14 июля 2020   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Грибний сезон. Поради фахівця до часу 


У розпалі – грибний сезон. Люди йдуть до лісу на «тихе полювання».

Але необхідно пам’ятати про те, що в результаті Чорнобильської катастрофи основного удару від забруднення радіонуклідами цезію і стронцію зазнали лісові масиви Добрянського, Корюківського, Остерського, Семенівського та Чернігівського лісгоспів.

За оцінками фахівців, 45 – 55% внутрішнього опромінення населення області формується за рахунок вживання грибів.
Більш за всіх накопичують радіонукліди польський гриб та піддубник, менше — опеньки, лисички, білі гриби.
Велику небезпеку для здоров’я людини становить стронцій-90. Потрапляючи до людського організму як аналог кальцію, він відкладається в кісткових тканинах і не виводиться з них, залишаючись на все життя.

Стронцієм-90 найбільш забруднені ліси Козелецького, Ріпкинського та Чернігівського районів. Обстеження показали, що 85 – 95% радіонуклідів цезію і стронцію знаходяться у верхньому шарі ґрунту, під листям і добре доступні для кореневої системи лісової рослинності і особливо грибів. На сьогоднішній день ще не винайдено способу дезактивації лісового ґрунту, тому населенню, яке збирає гриби у вищезгаданих лісгоспах, ні в якому разі не можна вживати ці гриби в смаженому вигляді. Під час смаження гриб огортається жиром і 100% радіонуклідів залишаються в ньому, а потім потрапляють до шлунково-кишкового тракту.

Щоб зменшити потрапляння радіонуклідів усередину організму при споживанні грибів, необхідно попередньо їх відварити в добре підсоленій воді протягом не менш 30 хвилин. При такій обробці 85 – 90% радіонуклідів перейдуть у відвар, який необхідно злити. Потім ці гриби можна піддавати подальшій кулінарній обробці і сміливо вживати в їжу.

Кожен, хто збирає і споживає гриби, повинен пам’ятати, що вони являють собою неабияку небезпеку для людського організму, а виконання цих простих рекомендацій допоможе зробити вживання грибів безпечнішим.

Микола Медвідь, Управління з надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Чернігівської міської ради, спеціально для видання «Біла хата»


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2020 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/